Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Polska z prawie najwyższą inflacją w UE. Jest nowy lider drożyzny

109
Podziel się:

Czwarty miesiąc z rzędu Polska zajmuje drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem tempa wzrostu cen. Z kolei Węgry oddały Estonii koszulkę lidera drożyzny.

Polska z prawie najwyższą inflacją w UE. Jest nowy lider drożyzny
Wzrost cen. Polska z prawie najwyższą inflacją w UE. Jest nowy lider drożyzny. (Adobe Stock)
bEKAgjxh

W lipcu inflacja w Polsce wzrosła do 4,7 proc. w skali roku z 4,1 proc. przed miesiącem - podał Eurostat.

Przez kilka miesięcy to Polska była krajem z najwyższą inflacja w Unii Europejskiej. W kwietniu nastąpiła jednak drobna zmiana – na pozycję lidera wskoczyły Węgry.

W lipcu Węgry oddały palmę pierwszeństwa Estonii. Najnowsze dane Eurostatu pokazują, że ceny nad Balatonem wzrosły średnio o 4,7 proc., czyli o tyle samo, co w Polsce.

bEKAgjxj
Zobacz także: Wysyp ofert pracy. Pensje będą rosły? Ekspert odpowiada

Jeszcze miesiąc temu inflacja na Węgrzech była najwyższa w UE i wynosiła 5,3 proc. Jednak bank centralny w tym kraju rozpoczął już obniżkę stóp procentowych, co może sprzyjać spadkowi inflacji. Narodowy Bank Polski na razie zwleka z takim krokiem.

Z kolei w Estonii wzrost cen w lipcu przyspieszył z 3,7 proc. przed miesiącem do 4,9 proc. Średnie tempo wzrostu cen w całej UE wyniosło 2,5 proc. w skali roku.

bEKAgjxp

W lipcu najniższą inflację odnotowano na Malcie (0,3 proc.) oraz w Grecji (0,7 proc.). W żadnym kraju UE średni poziom cen nie spadł w porównaniu z lipcem ubiegłego roku.

Warto pamiętać, że Eurostat oblicza inflację nieco inaczej niż Główny Urząd Statystyczny, który w ubiegłym tygodniu podał, że ceny w Polsce wzrosły w lipcu o 5 proc. w skali roku, czyli najbardziej od dekady. Jednak zarówno unijny urząd statystyczny, jak i GUS są zgodne co do tego, że wzrost cen w lipcu był wyższy niż w czerwcu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKAgjxK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(109)
Wiem
2 tyg. temu
Obniżka stóp procentowych będzie sprzyjała spadkowi inflacji ..to tak jak u nas.niskie stopy zatrzymały inflację...bzdury na potęgę
Dawid
2 tyg. temu
Dwa najbardziej faszystowskie kraje w Europie na czele, polska i węgry. Rasiści i nacjonalisci pod flagą patriotyzmu. Rzygać sie chce
kris
miesiąc temu
Inflacja to się dopiero zacznie jak zaczniemy zamykać elektrownie węglowe.
bEKAgjxL
Wszędzie
miesiąc temu
Już pewnie łoPOzycja knuje jak tu wrobić PiS w inflację w całej Europie
wszystko
2 miesiące temu
Jeżeli w tej bolszewickiej partii jest takie powiedzenie że ceny muszą rosnąć bo zarobki wzrastają , to o czym tu pisać , a żeby było śmieszniej to kieruje tym szystkim człowiek zwany premierem , który ma dwa prawomocne wyroki sądowe za kłamstwa .
...
Następna strona