Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Polska z prawie najwyższą inflacją w UE. Jest nowy lider drożyzny

109
Podziel się:

Czwarty miesiąc z rzędu Polska zajmuje drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem tempa wzrostu cen. Z kolei Węgry oddały Estonii koszulkę lidera drożyzny.

Polska z prawie najwyższą inflacją w UE. Jest nowy lider drożyzny
Wzrost cen. Polska z prawie najwyższą inflacją w UE. Jest nowy lider drożyzny. (Adobe Stock)

W lipcu inflacja w Polsce wzrosła do 4,7 proc. w skali roku z 4,1 proc. przed miesiącem - podał Eurostat.

Przez kilka miesięcy to Polska była krajem z najwyższą inflacja w Unii Europejskiej. W kwietniu nastąpiła jednak drobna zmiana – na pozycję lidera wskoczyły Węgry.

W lipcu Węgry oddały palmę pierwszeństwa Estonii. Najnowsze dane Eurostatu pokazują, że ceny nad Balatonem wzrosły średnio o 4,7 proc., czyli o tyle samo, co w Polsce.

Zobacz także: Wysyp ofert pracy. Pensje będą rosły? Ekspert odpowiada

Jeszcze miesiąc temu inflacja na Węgrzech była najwyższa w UE i wynosiła 5,3 proc. Jednak bank centralny w tym kraju rozpoczął już obniżkę stóp procentowych, co może sprzyjać spadkowi inflacji. Narodowy Bank Polski na razie zwleka z takim krokiem.

Z kolei w Estonii wzrost cen w lipcu przyspieszył z 3,7 proc. przed miesiącem do 4,9 proc. Średnie tempo wzrostu cen w całej UE wyniosło 2,5 proc. w skali roku.

W lipcu najniższą inflację odnotowano na Malcie (0,3 proc.) oraz w Grecji (0,7 proc.). W żadnym kraju UE średni poziom cen nie spadł w porównaniu z lipcem ubiegłego roku.

Warto pamiętać, że Eurostat oblicza inflację nieco inaczej niż Główny Urząd Statystyczny, który w ubiegłym tygodniu podał, że ceny w Polsce wzrosły w lipcu o 5 proc. w skali roku, czyli najbardziej od dekady. Jednak zarówno unijny urząd statystyczny, jak i GUS są zgodne co do tego, że wzrost cen w lipcu był wyższy niż w czerwcu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(109)
Wiem
3 lata temu
Obniżka stóp procentowych będzie sprzyjała spadkowi inflacji ..to tak jak u nas.niskie stopy zatrzymały inflację...bzdury na potęgę
Dawid
3 lata temu
Dwa najbardziej faszystowskie kraje w Europie na czele, polska i węgry. Rasiści i nacjonalisci pod flagą patriotyzmu. Rzygać sie chce
kris
3 lata temu
Inflacja to się dopiero zacznie jak zaczniemy zamykać elektrownie węglowe.
Wszędzie
3 lata temu
Już pewnie łoPOzycja knuje jak tu wrobić PiS w inflację w całej Europie
wszystko
3 lata temu
Jeżeli w tej bolszewickiej partii jest takie powiedzenie że ceny muszą rosnąć bo zarobki wzrastają , to o czym tu pisać , a żeby było śmieszniej to kieruje tym szystkim człowiek zwany premierem , który ma dwa prawomocne wyroki sądowe za kłamstwa .
...
Następna strona