Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Kraby dla wojska. Siły Zbrojne odebrały nowe superhaubice

305
Podziel się:

Osiem samobieżnych haubic KRAB wraz z wozami towarzyszącymi tworzącymi trzecią baterię 1. Dywizjonowego Modułu Ogniowego trafiło właśnie do 5. Lubuskiego Pułku Artylerii. Kolejne 72 haubice będą sukcesywnie dostarczane do 2024 r.

Haubice KRAB w 5. Lubuskim Pułku Artylerii.
Haubice KRAB w 5. Lubuskim Pułku Artylerii. (HSW, Huta Stawlowa Wola SA)

W Siłach Zbrojnych RP służy obecnie w sumie 48 armatohaubic KRAB. MON zamówiło je w Hucie Stalowa Wola w 2016 roku. Umowa o wartości przekraczającej 4,5 mld zł przewiduje dostarczenie do Sił Zbrojnych RP czterech dywizjonowych modułów ogniowych o kryptonimie REGINA i jest jedną z największych w historii polskiego przemysłu obronnego.

Dostarczona w czwartek trzecia bateria wraz z poprzednimi dwiema stanowi pełny pierwszy Dywizjon Modułu Obronnego Według tej umowy Huta Stalowa Wola dostarczy jeszcze kolejne trzy moduły ogniowe. Kolejne 72 haubice będą sukcesywnie dostarczane do 2024 r. - informuje HSW SA.

"Przekazane dziś elementy dywizjonowego modułu ogniowego to kolejne przykłady zapewnienia naszym żołnierzom nowego, lepszego wyposażenia, a co najważniejsze, wyprodukowanego w polskich zakładach. To kolejna dostawa nowoczesnych haubic "Krab" i wozów towarzyszących dla tej jednostki. Dzięki niej mamy w województwie lubuskim kompletny dywizjon nowoczesnej artylerii" - napisał w liście skierowanym do lubuskich żołnierzy, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Samobieżna haubica 155 mm KRAB to najwyższej klasy sprzęt artyleryjski - zapewnia HSW. Jest przeznaczona do obezwładniania i niszczenia: baterii artylerii i artylerii rakietowej, stanowisk dowodzenia, węzłów łączności i umocnień terenowych, zgrupowań czołgów i pododdziałów zmotoryzowanych, środków pancernych i opancerzonych w głębi ugrupowań przeciwnika oraz obiektów wsparcia logistycznego.

Zobacz także: Zobacz nagranie. Gdy spojrzał za okno, aż opadła mu szczęka

Haubica ma także zdolność rażenia celów ogniem bezpośrednim na wprost. Charakteryzuje się szybkostrzelnością wynoszącą przy ogniu intensywnym 6 strzałów/min oraz donośnością do 40 km.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(305)
MOC
4 lata temu
Tak się powinno modernizować wlasna armie, własnymi silami i srodkami, sa uczelnie, sa projekty, sa wykonawcy i użytkownicy a pieniądze i wiedza pozostają w kraju a nie kupować byle co za olbrzymie pieniądze za granicami.
eX2theZ
4 lata temu
A teraz tak serio bo nie wiem co w tych krabach jest takiego super, że to superhaubice? Czyżby szło o super długi program rozwojowy rozpoczety ponad 20 lat temu i te super haubice są wg. tych kryteriów sprzed 20lat, czy może super jest że nie uczestniczyliśmy w programie panzerhaubitze2000 która to na prawdę jest super i jest super kąskiem eksportowym, a naszej nikt nie chce kupić, nawet 3ci świat, a może super jest kasa wtopiona przez 20lat w ten program? Dla mnie super by było nie wspominać obkrabie bo raz na prawde nie ma sie czym chwalic, dwa jedt sie czego wstydzić, choćby tego, że od dawna moglismy miec panzerhaubitze 2000 wspolprodukowane przez nasz przemysl i czerpac kozysci z eksportu a tak mamy powod do wstydu zwany KRAB... bubel jakich malo, mało wspomniec o pękających pancerzach z gównopłyt pancernych. Tak to jest jak sie buduje z tego co sie ma a nie z tego co trzeba
Kapral
4 lata temu
Macior to zamawiasz zniszczył armię i teraz niszczy PiS ta sekta zlodzieji
Żołnierz
4 lata temu
Poco nam kraby jak mamy kapelanów z kropidłami
Kempol
4 lata temu
Co w tych superhaubicach jest super? Serio pytam.
...
Następna strona