Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Mamy superhaubice i samobieżne moździerze. Brak nam do nich nowoczesnej amunicji

Mamy superhaubice i samobieżne moździerze. Brak nam do nich nowoczesnej amunicji

Huta Stalowa Wola S.A. realizuje właśnie wielkie zamówienie na 96 samobieżnych dział 155 mm Krab Fot. Piotr Placzkowski/REPORTER
Huta Stalowa Wola S.A. realizuje właśnie wielkie zamówienie na 96 samobieżnych dział 155 mm Krab
Polska artyleria się zmienia. Mimo że wciąż jeszcze jest oparta na rozwiązaniach pamiętających Układ Warszawski, przybywa nam nowoczesnego sprzętu. Kłopot w tym, że wciąż strzelamy starymi pociskami.


Huta Stalowa Wola S.A. realizuje właśnie wielkie zamówienie na 96 samobieżnych dział 155 mm Krab i setek pojazdów towarzyszących za 4 mld zł – pisze ”Rzeczpospolita”. Kolejne 64 samobieżne zautomatyzowane moździerze 120 mm Rak armia zamówiła w HSW za blisko miliard złotych dwa lata temu.

Zobacz także: Tutaj możesz sobie kupić czołg:


 

Już wkrótce wojsko zyska także inne nowoczesne uzbrojenie. W tym roku rusza realizacja kontraktu wartego 750 mln zł na baterie przeciwlotniczego systemu rakietowo-artyleryjskiego Pilica.

Czytaj również: Polskie granatniki nie dla MON. Mogą trafić za granicę

Modernizacja, wydaje się, postępuje pełną parą. Jest tylko mały problem. – Prawda jest taka, że kiedy wiele lat temu startowały prace nad nową generacją uzbrojenia artyleryjskiego, decydenci nie pomyśleli o równoległym rozwoju nowej amunicji do broni XXI wieku – komentuje na łamach dziennika Andrzej Kiński, ekspert militarny, szef pisma „Wojsko i Technika".

Czytaj także: Polskie czołgi z nową amunicją. Zmodernizowane pociski trafią na wyposażenie Leopardów

Tym samym nasze superdziała wciąż muszą strzelać starą amunicją. Jak pisze ”Rz”, do dziś nie udało się uporać z wyposażeniem nowych superarmat w produkowaną samodzielnie w kraju nowoczesną amunicję.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

mon, hsw, rak, pociski, krab
Czytaj także
Polecane galerie
Palmel
2018-07-06 23:32
ale zdjęcia to wam się udały Dana i grady to Polskie nowe uzbrojenie
bareja
2018-07-06 22:45
No mając takich geniuszy w rządzie i firmach z mianowania partyjnego- to taj jak w filmi Barei , sprzedajemy samochód bez silnika
xxl
2018-07-06 18:24
mamy sprzęt drewniany to amunicji nie potrzeba wystarczy krzyczeć paf paf i wróg ucieknie
Pokaż wszystkie komentarze (35)