Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Kradli dane i wyłudzali zasiłki. Państwo straciło na tym procederze miliardy

5
Podziel się:

Przestępcy wykorzystali pandemię do wyłudzania zasiłków dla bezrobotnych w USA. Zdaniem dziennikarzy chodzi o olbrzymią kwotę 400 mld dolarów. Duża część tych pieniędzy została wyprowadzona ze Stanów Zjednoczonych.

Kradli dane i wyłudzali zasiłki. Państwo straciło na tym procederze miliardy
Gangi wyłudzały dane przez internet i wykorzystywały chaos w USA (Adobe Stock)

Połowa pieniędzy wypłaconych w formie zasiłków dla bezrobotnych w USA w trakcie pandemii COVID-19 mogła trafić do zagranicznych grup przestępczych. Portal Axios pisze o olbrzymiej kwocie 400 mld dolarów.

Większość miała paść łupem zagranicznych grup przestępczych — m.in. z Chin, Rosji czy Nigerii. Według dziennikarzy część z tych pieniędzy została wytransferowana poza granice USA. Aktywnie brały udział w tym procederze miejscowe uliczne gangi.

Eksperci są zdania, że przestępcy wykorzystali pośpiech we wprowadzaniu pomocy państwa. Tegu typu przestępstwa nie zdarzały się często w warunkach przedpandemicznych. Władze stanowe nie były przygotowane na tego typu zdarzenia, dlatego też przestępcy wykorzystali sytuację bez skrupułów. Wyłudzenia miały miejsce głównie w stanach, które nie miały systemów wykrywania oszustw.

Zobacz także: Euro inne niż wszystkie. Sprzedawcy niepocieszeni

Mechanizm był dość prosty i opierał się na kradzieży lub wyłudzaniu danych osobowych przez internet. Pieniądze, które wpływały na konta fałszywych bezrobotnych, były później pobierane z bankomatów przez "słupy" na miejscu i wyprowadzane za granicę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Gość niedziel...
2 lata temu
Nie ma co się dziwić że pary żyją w konkubinacie. Takie związ CC v czas f gvv c c xki są szczęśliwe, traktują się po partnersku ,niezależni finansowo. Ślub to tylko papierek który niekoniecznie musi być odzwierciedleniem udanego związku.
Iłkjh
2 lata temu
A co z tymi , którzy biorą 500 plus w Polsce , mieszkają w Holandii i tam także biorą zasiłki na dzieci. A gdy jest czas pisania wniosków przyjeżdżają do Polski i składają wniosek. Np. mama mieszka w Polsce itd.
Lupilup
2 lata temu
Niech w Polsce sprawdzają wyłudzaczy zasiłków na samotne matki, które to wcale samotne nie są, bo mieszkają i prowadzą wspólne gospodarstwo z partnerem - ojcem wspólnych dzieci.
Lupilup
2 lata temu
Niech w Polsce sprawdzają tych, co pobierają zasiłki niesłusznie, podając fałszywe dane, np. że samotna matka [a mieszkająca z partnerem - ojcem dzieci], to skandal, że się za to oszustwo jeszcze nie wzięli.
Turek
2 lata temu
Niech lepiej w Polsce zaczną lepiej w Polsce zaczną sprawdzać system zasiłkowy by przeciwdziałać