Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|

Kraje bałtyckie odcięły import gazu z Rosji. I wzywają do tego inne państwa UE

Podziel się:

Kraje bałtyckie nie będą już importować rosyjskiego gazu ziemnego – poinformował w niedzielę Uldis Baris, prezes łotewskiego operatora magazynów gazu ziemnego Conexus Baltic Grid. Według niego, gaz z Rosji nie płynie już do Litwy, Łotwy i Estonii.

Kraje bałtyckie odcięły import gazu z Rosji. I wzywają do tego inne państwa UE
Prezydent Litwy Gitanas Nausedas wezwał kraje UE do zaprzestania importu rosyjskiego gazu (GETTY, 2022 Getty Images, WPA Pool)

"Od 1 kwietnia rosyjski gaz ziemny nie płynie już na Łotwę, do Estonii i na Litwę" - oznajmił Uldis Baris, prezes zarządu Conexus Baltic Grid. "Jeśli istniały jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy można mieć zaufanie do dostaw z Rosji, to obecne wydarzenia wyraźnie pokazują, że nie ma już takiego zaufania" - dodał.

Litwa, Łotwa i Estonia kończą z importem rosyjskiego gazu

Według Barisa, potrzeby rynku bałtyckiego są obecnie zaspokajane przez rezerwy gazu zgromadzone w podziemnym magazynie na Łotwie.

Litewskie ministerstwo energetyki poinformowało w sobotę, że całe zapotrzebowanie kraju na gaz jest obecnie zaspokajane przez terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Kłajpedzie. Zgodnie z planowanym harmonogramem co miesiąc do terminalu będą docierały trzy duże ładunki LNG, co powinno wystarczyć dla wszystkich klientów.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kurs rubla wraca do normy. Belka: Wielu wieszczyło bankructwo Rosji

"W razie potrzeby gaz może być również dostarczany na Litwę przez interkonektor gazowy z Łotwą, a od 1 maja również przez interkonektor gazowy z Polską" – czytamy w komunikacie litewskiego resortu.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda wezwał pozostałe państwa członkowskie UE do pójścia za przykładem państw bałtyckich. "Jeśli my możemy to zrobić, to może to zrobić również reszta Europy!" - napisał na Twitterze.

W obliczu bezprecedensowej fali międzynarodowych sankcji na rosyjską gospodarkę, Putin ostrzegł kraje Unii Europejskiej, że będą musiały płacić za rosyjski gaz w rublach i otworzyć konta w rosyjskiej walucie. W czwartek zapowiedział, że jeśli płatności nie zostaną dokonane, istniejące kontrakty zostaną zawieszone.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP