Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Kraków sprzedaje kościół, który kupił za miliony. Abp Jędraszewski chce wielkiej zniżki

965
Podziel się:

Kraków chce sprzedać kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, który wcześniej zakupiono od szpitala. Świątynia wyceniana jest na 7,7 mln zł i już są pierwsi chętni. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski oczekuje jednak 98-proc. bonifikaty.

Kraków sprzedaje kościół, który kupił za miliony. Abp Jędraszewski chce wielkiej zniżki
Abp Marek Jędraszewski zaproponował odkupienie świątyni za 2 proc. jej wartości (Getty Images,, 2023 Getty Images)

Według informacji portalu interia.pl sam zakup świątyni to element większej transakcji, jakiej dokonano w Wesołej - atrakcyjnym obszarze Krakowa położonym niedaleko Starego Miasta.

Tam "do niedawna znajdowała się siedziba Szpitala Uniwersyteckiego. Większość oddziałów przeniesiona została jednak do nowoczesnego kompleksu w innej części Krakowa - Prokocimia. Dotychczasowe budynki opustoszały i zostały wystawione na sprzedaż" - czytamy.

Grunty zakupiono w sumie za 280 mln zł, a wraz z nimi świątynię mieszczącą się przy ul. Kopernika. Ta trafiła do miasta w ubiegłym roku i wyceniono ją na 7,7 mln zł. Wcześniej jednak Kraków zaproponował kurii przejęcie budynku kościoła. List do prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego napisał abp Marek Jędraszewski. Obaj mieli się również spotkać w 2020 r. Metropolita zaproponował przejęcie kościoła przez kurię, ale przy 98-proc. bonifikacie. 2 proc. wartości kościoła - to 154 tys. zł.

Zniżki dla Kościoła

"W przeszłości duchowni dostali już podobne zniżki, na co pozwala polskie prawo. W 2016 r. miasto sprzedało półhektarowy teren w rejonie centrum im. Jana Pawła II za 68 tys. zł, choć rzeczoznawca wycenił go na 3,4 mln zł" - przypomina interia.pl.

Majchrowski odrzucił jednak propozycję duchownego i w kontrofercie zaproponował przekazanie ziemi w Witkowicach na obrzeżach miasta.

Moim zdaniem taka zamiana, w której miasto przekazuje kościół, a w zamian otrzymuje inną nieruchomość czy teren o tej samej wartości, jest akceptowalna. Nie wyobrażam sobie natomiast sytuacji, w której Kościół miałby dostać z tego tytułu jakąś bonifikatę, tak jak było to w latach ubiegłych - powiedział Interii radny Dominik Jaśkowiec.

Kuria podkreśla, że jest zainteresowana świątynią, ale nie będzie przekazywać szczegółów sprawy. O odkupieniu budynku kościoła myśli również Katolicki Kościół Narodowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(965)
Ola
4 miesiące temu
Nie do pomyślenia SPRZEDAJĄ KOŚCIÓŁ a jak ktoś kto go kupi przeznaczy na cel uwłaczający przeznaczeniu jakiemu służył do tej pory? Ktoś powie że to tylko obiekt ...ale sakralny.
Rosa
4 miesiące temu
Sorry starczy Kościołowi, chcą kupić to niech płacą rynkową cenę, a ni kupią tanio za bezcen a potem Pinokio odkupi i sprzeda za miliony.
Henryk
4 miesiące temu
Przetarg, z prawem pierwokupu! 🤔
Kościelny
4 miesiące temu
Politycy i Kler ,to dwie najbogatsze grupy w Polsce,taplają się w luksusach ,biskupi żyją jak książęta ,najlepiej oddać wszystko Watykanowi ,razem z dziećmi ,który alumn,dzisiejszej nocy będzie moim aktimelkiem,nasz były biskup polowy,nie wspominając Gulbinowicza,który był wielkim przyjacielem rodziny Morawieckich .
tijodor
4 miesiące temu
kiery to godoł, że łatwiej kamela przejdzie przez ucho igielne, niż bogaty wnijdzie do królestwa niebieskiego - to cheba św. Mateusz? ja
...
Następna strona