Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|

KRRiT triumfuje. Sąd odrzucił skargę TVP. "Nie ma czego zaskarżać"

35
Podziel się:

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że TVP w likwidacji nie może skarżyć uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przesuwającej wypłatę pieniędzy z abonamentu. Władze mediów publicznych mogą jednak skarżyć KRRiT za bezczynność organu – wskazał sąd. Decyzja nie jest prawomocna.

KRRiT triumfuje. Sąd odrzucił skargę TVP. "Nie ma czego zaskarżać"
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał decyzję w sprawie TVP (GETTY, NurPhoto)

W środę Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na swojej stronie internetowej podała: "Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę na uchwałę KRRiT nr 40/2024". Mocą tej uchwały KRRiT przesunęła harmonogram wypłaty środków na realizację misji publicznej.

"WSA potwierdził stanowisko Krajowej Rady, że sposób wypłaty środków na realizację misji publicznej za pośrednictwem depozytu sądowego to wyłącznie tzw. czynność materialno-techniczna, na którą nie można wnieść skargi do sądu administracyjnego" - czytamy dalej.

Postanowienie WSA zapadło w środę na posiedzeniu niejawnym – poinformowała PAP rzeczniczka WSA w Warszawie sędzia Małgorzata Jarecka. Skargę składała TVP w likwidacji (to jedna z trzech skarg na decyzję KRRiT ws. przekazania telewizji środków z abonamentu).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak sprzedaje roboty warte miliony. Utrze nosa gigantowi? Cezary Kozanecki w Biznes Klasie

"TVP w likwidacji nie ma więc czego zaskarżać"

Odrzucając skargę, sędzia WSA Dorota Dziedzic-Chojnacka doszła do wniosku, że KRRiT nie musi wydawać decyzji administracyjnej ws. sposobu zaliczkowego rozdzielania pieniędzy na realizację misji publicznej - TVP w likwidacji nie ma więc czego zaskarżać.

Zarazem jednak – podkreślił sąd – spółka nie jest bezbronna, bo może w innym trybie złożyć do WSA skargę na bezczynność KRRiT, która nie przekazuje środków. O tej części uzasadnienia KRRiT nie poinformowała – podając tylko, że WSA potwierdził stanowisko Rady, iż sposób wypłaty środków na realizację misji publicznej za pośrednictwem depozytu sądowego to czynność, na którą nie można wnieść skargi do sądu administracyjnego.

Likwidator TVP zabiera głos

"Będziemy mogli odnieść się do sprawy bardziej szczegółowo, jak otrzymamy decyzję i jej uzasadnienie" - powiedział PAP Daniel Gorgosz, likwidator Telewizji Polskiej SA. "Jeśli istotnie odrzucono skargę, uznając, że uchwała KRRiT nie jest aktem podlegającym zaskarżeniu, to, po pierwsze, nie jest to decyzja prawomocna, po drugie i ważniejsze - nie jest to merytoryczne rozstrzygnięcie o legalności działań KRRiT" – dodał.

"Przypominam, że Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa dwukrotnie wydał już postanowienie odmawiające przyjęcia do depozytu środków z abonamentu, co jest wskazaniem na całkowicie bezprawne działanie przewodniczącego KRRiT. Oczekujemy ponadto, że legalność tych działań pod kątem odpowiedzialności karnej będzie oceniała prokuratura" – podkreślił Gorgosz.

Wydane w środę postanowienie WSA jest nieprawomocne. Można się od niego odwołać, składając skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego

TVP w stanie likwidacji od grudnia

27 grudnia ubiegłego roku Bartłomiej Sienkiewicz ogłosił, że wykonał kolejny krok w sprawie TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. "Podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek" – przekazał.

Na początku kwietnia tego roku w sprawie zapadła decyzja. Sąd Rejestrowy w Warszawie wydał orzeczenie w sprawie Telewizji Polskiej SA. Tym samym sędziowie dopuścili postawienie spółki w stan likwidacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
jankes
2 tyg. temu
I tak Sienkiewicz będzie siedział za to bezprawie.
Józek Bonk
2 tyg. temu
zobaczcie sobie na G oogle M aps w Kielcach oznakowanie drogowe pod Sądem Okręgowym na Seminaryjskiej a w szczególności tabliczkę pod Zakazem Zatrzymywania co kasta wyprawia i gdzie ma prawo to wam się krew zagotuje
Józek Bonk
2 tyg. temu
kasa idzie na gary do koła gospodyń wiejskich
sorry, że pyt...
2 tyg. temu
bo nietutejsza jestem .... a co z abonamentem rtv ? Ponoć ma być na robienie programów misyjnych ? Skoro nie trafia do TVP ... to gdzie ???
dlaczego
2 tyg. temu
wysoki sąd nie zasugerował przy okazji zawieszenie opłacania abonamentu , skoro pieniądze nie trafiają do telewizji , na realizację jej MISJI ? Może tak boczkiem, boczkiem , po cichutku płyną do innej telewizji ?
...
Następna strona