Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Kryzys energetyczny. "Musimy zająć się napełnieniem magazynów"

13
Podziel się:

Musimy być przygotowani na bardzo długą i zimną zimę, choć bezpieczeństwo dostaw nie jest jeszcze zagrożone - powiedziała komisarz UE ds. energii Kadri Simson. Jak dodała, choć bezpieczeństwo dostaw nie jest jeszcze zagrożone, musimy między krajami członkowskimi ustalić działania w przypadku sytuacji awaryjnej, w przypadku np. awaryjnych prac serwisowych na rurociągach, które dostarczają gaz.

Kryzys energetyczny. "Musimy zająć się napełnieniem magazynów"
Podziemny magazyn gazu w Háje obok wsi Milín w dystrykcie Przybram w Czechach (Wikimedia, Chemee2 CC BY 30)

Musimy zająć się napełnieniem naszych magazynów gazu przed kolejnym sezonem grzewczym, czyli w lecie przyszłego roku – powiedziała w piątek komisarz UE ds. energii Kadri Simson. Wskazała, że bezpieczeństwo dostaw nie jest zagrożone.

Simson uczestniczyła on-line w V Międzynarodowej Konferencji "Energetyka, środowisko, rolnictwo" w Centrum Współpracy Międzynarodowej Grodno k. Międzyzdrojów (woj. zachodniopomorskie).

Choć bezpieczeństwo dostaw nie jest jeszcze zagrożone, musimy między krajami członkowskimi ustalić działania w przypadku sytuacji awaryjnej, w przypadku np. awaryjnych prac serwisowych na rurociągach, które dostarczają gaz. Musimy być przygotowani na bardzo długą i zimną zimę - powiedziała komisarz UE ds. energii.

Jak dodała, Komisja przygotowuje działania w dłuższym terminie dotyczące zarówno gazu jak i energii elektrycznej. - Głównym celem jest wprowadzenie technologii odnawialnych i niskoemisyjnych oraz wykorzystanie tej taniej energii z korzyścią dla klientów - wskazała.

Zdywersyfikować nasze źródła

Pytana przez przewodniczącego Rady Programowej Fundacji EFRWP, członka Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE Jerzego Buzka o najważniejsze punkty w europejskiej odpowiedzi na kryzys, podkreśliła rolę strategii REPowerEU, która nakreśla wyraźne wytyczne jak poradzić sobie z zależnością od paliw z Rosji.

- Po pierwsze musimy zdywersyfikować nasze źródła paliw i nasze źródła energii na rynku gazu. Oznacza to, że musimy mieć niezawodnych dostawców, którzy są połączeni z UE rurociągami – Azerbejdżan, Norwegia i Algieria - i musimy mieć partnerów, którzy są w stanie zwiększyć swoje zdolności skraplania gazu. Stany Zjednoczone dostarczają trzy razy więcej gazu niż w poprzednich latach. Również Egipt podpisał porozumienie dotyczące dostaw w przyszłym roku znacznych ilości skroplonego gazu do Europy - powiedziała Kadri Simson.

Na dobrej drodze

Poinformowała, że udaje się osiągnąć cel napełnienia magazynów gazu w krajach członkowskich UE, co zakładano do 1 listopada.

Musimy również skupić się na ograniczeniu zapotrzebowania i przyśpieszyć przejście na czystą energię. Nie cały gaz, który Rosja nam sprzedawała może być zastąpiony alternatywnymi źródłami, ale dzięki elektryfikacji, dzięki przejściu na czystą energię możemy przejść z gazu ziemnego na odnawialne źródła energii – podkreślała Simson.

Zauważyła, że biometan jest gazem, który może zastąpić rosyjskie paliwa kopalne. Pytana przez Jerzego Buzka o dalsze działania przewidywane przez Komisję Europejską w kontekście kolejnych lat powiedziała, że "w długim terminie głównym rozwiązaniem jest zastąpienie paliw kopalnych naszymi własnymi odnawialnymi źródłami energii".

Bardzo ważną częścią strategii REPowerEU jest część, która pozwala nam na skrócenie procesu uzyskiwania pozwoleń, tak abyśmy w całej Europie mogli tworzyć środowisko, w którym na rynku energii elektrycznej źródła odnawialne będą pokrywać większość zapotrzebowania – zaznaczyła komisarz.

Konieczna redukcja zużycia

Jak dodała, musimy również oszczędzać gaz, żebyśmy nie musieli się martwić czy Rosja dostarczy nam dodatkowe ilości gazu czy nie. - To przejście, ta transformacja jest droga i kolejną ważną częścią strategii REPowerEU jest zabezpieczenie finansowania - wyjaśniła.

Według przedstawionych przez nią obliczeń ograniczenie zależności paliw kopalnych w 27 krajach UE i dywersyfikacja dostaw gazu będą wymagały 300 miliardów euro do roku 2030.

- Musimy również zająć się zmianą indywidualnych systemów grzewczych z kotłów gazowych na pompy ciepła. Dzięki termoizolacji możemy zużywać dużo mniej energii niż dotąd - wskazała Kadri Simson. Dodała też, że minionej zimy zużycie gazu wzrosło ze względu na niskie temperatury.

Mieliśmy również sytuacje, kiedy wyczerpywane były zasoby gazu w magazynach. Jest to bardzo poważne wyzwanie dla nas, abyśmy oszczędzali energię już tej zimy, ponieważ nie chcemy znaleźć się w sytuacji, w której wiosną nasze magazyny gazu będą puste - powiedziała.

Komisarz ds. energii UE przekazała też, że we wrześniu w krajach członkowskich udało się zmniejszyć zużycie gazu o 15 proc. i musi to być kontynuowane, wtedy magazyny gazu nie będą puste. Dodała też, że bardzo ważną kwestią jest unikanie godzin szczytu i cen szczytowych na rynku energii elektrycznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
Rebeliant80
7 miesięcy temu
Dekade temu Olej Napedowy byl produkowany z rzepaku PKSy jezdzily na nim masowo , No i jakos przeszlo , moze teraz jest szczegolny moment na powrot !
Zbigniew
7 miesięcy temu
Skad ten lament.. i po co.Ekonomia każdego dotyka i " jak dostanie po kieszeni" zacznie oszczędzać.Mnie to też dotyczy i godzę sie na to.Będzie drożej, trudno będę palił mniej a nie przegrzewał mieszkania. Tylko lamentujemy, jako naród, narzekamy i skaczemy sobie do gardeł. Proszę tak skonstruować/uchwalić / prawo abym mógł pełnie bezpiecznie wziąść pod swój dach uciekinierow z Ukrainy i nie obawìał się tego, że już nigdy nie opuszczą mojego domu,że nie będę musiał zapewnić im lokalu.Takich chętnych do pomocy jest więcej ale te bzdurne prawo...Nie trzeba będzie hal, hoteli. Ludzie więcej empatii...Nie należę i nie należałem do żadnej partii i mam odruchy wymiotne na każdej maści polityków.Nam "pilota" i mozg oraż chyba jeszcze serce , o które trudno w tym kraju...
ARD
7 miesięcy temu
Dajcie już ludziom spokój. Przestańcie nas straszyć. Od ponad 2 lat nie można normalnie żyć. Może zacznijcie pisać jak ważne jest poszanowanie ludzkich praw, czy to, że energia jest i jest tania. Tylko chce się jej nas pozbawić wmawiając ludziom coś co jest nieprawdą.
Realista
7 miesięcy temu
Europejscy historycy i pseudo prawnicy ! obsadzeni po znajomosci na stanowiskach : ekonomistów , strategów , min.obrony itp. czyli kupa BARANOW ( tak jest w każdy kraju UE) doprowadziła do takiego stanu Europę , chcieli zrobić Putinowi na złość a zrobili obywatelom . Historycy powinni książki w bibliotece wertować . Skaczyli najłatwiejsze studia i wlezli na salony.
Ciekawy
7 miesięcy temu
Zima na zachodzie była zimna?Ciekawe,bo u nas cieplejsza o parę stopni od średniej.Tak to jest,jak się słucha zielonych i sprzedajnych zachodnich polityków za kasę z Gazpromu i prawie całkowicie uzależnia od ruskich.