Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Kryzys migracyjny. Jak wygląda zestawienie wojsk Polski i Białorusi?

629
Podziel się:

Relacje Polski i Białorusi od wielu miesięcy pozostają napięte, a sytuację dodatkowo komplikuje kryzys migracyjny i sytuacja na granicy. Gromadzone są tam dodatkowe siły Straży Granicznej, a także wojska. Jak wygląda polska armia na tle białoruskiej?

Kryzys migracyjny. Jak wygląda zestawienie wojsk Polski i Białorusi?
Kryzys migracyjny. Jak wygląda zestawienie wojsk Polski i Białorusi? (PAP, PAP/Adam Guz/KPRM)

Relacje między Polską a Białorusią pogorszyły się już latem 2020 roku, kiedy to u naszego wschodniego sąsiada odbywały się wybory prezydenckie. Oficjalnie wygrał je Alaksandr Łukaszenka, co nie było dużym zaskoczeniem, ale też zdaniem wielu ekspertów i polityków wybory zostały sfałszowane.

Polska udzieliła wsparcia białoruskiej opozycji, co doprowadziło do reakcji Łukaszenki. Sankcje nałożone przez kraje Unii Europejskiej doprowadziły do "wojny hybrydowej", jak niektórzy określają kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. Tam, z pomocą i za zgodą Łukaszenki, sprowadzani są uchodźcy z Bliskiego Wschodu. Ci próbują dostać się do Polski, a następnie na zachód Europy.

Kryzys migracyjny. Jak wygląda zestawienie wojsk Polski i Białorusi?

Próby nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej doprowadziły do ogłoszenia stanu wyjątkowego w niektórych miejscowościach w województwach lubelskim i podlaskim. Tam też zgromadzono większą niż zwykle liczbę funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy. Również Białoruś po swojej stronie mobilizuje armię. Czy mamy się czego obawiać? Jak wypada porównanie wojsk obu państw?

Zobacz także: Sankcje dla Białorusi? Znamy stanowisko prezydenta

Ze strony globalfirepower.com, gdzie możemy porównać kluczowe aspekty armii obu państw, płyną pozytywne wieści dla Polski. Przewyższamy Białoruś pod względem liczebności, jak i liczby osób w wieku produkcyjnym.

Obecnie w Polsce żyje ponad 15,3 mln osób nadających się do służby, podczas gdy na Białorusi jest to ledwie 3,7 mln osób. Posiadamy przy tym ok. 120 tys. zawodowych żołnierzy, a nasz wschodni sąsiad ma ich ledwie 45,5 tys. Białoruś może się jednak pochwalić dodatkowymi siłami rezerwowymi, których liczebność szacuje się na ok. 290 tys. żołnierzy.

Z danych zgromadzonych przez globalfirepower.com wynika, że wydatki Polski na obronność kształtują się na poziomie ok. 10,8 mld dolarów rocznie. Białoruś wydaje ledwie procent tej kwoty - w tym przypadku mowa o budżecie rzędu 775 mln dolarów.

Polska armia dysponuje też lepszym i nowocześniejszym sprzętem. Posiadamy na wyposażeniu ogółem 469 samolotów, podczas gdy Białorusini ledwie 207. Nasze wojsko ma do dyspozycji 91 samolotów myśliwskich, białoruskie - 43.

Polska posiada też więcej helikopterów (207 do 63), wozów bojowych czy transportowych. Nasza armia dysponuje 863 czołgami, przy czym Białoruś ma ich 601. Posiadamy też przewagę w zakresie pojazdów opancerzonych (5125 do 1550).

W tym aspekcie to Białoruś jest górą

Są jednak aspekty, w których Białoruś przewyższa Polskę. Nasz wschodni sąsiad produkuje więcej ropy - 30 tys. baryłek na dzień, podczas gdy u nas produkcja utrzymuje się na poziomie 21 tys. baryłek. Białoruś ma też znacznie mniejsze zużycie ropy, co w przypadku konfliktu zbrojnego nie jest bez znaczenia, bo pozwala dłużej zachować gotowość bojową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(629)
Cancro
2 lata temu
To wszystko jest oczywiste, ale Białoruś nie jest obecnie suwerennym państwem, a kolonia rosyjska.
Alicja
2 lata temu
"Obecnie w Polsce żyje ponad 15,3 mln osób nadających się do służby" xD tak, bo oczywiście kobiety się do służby nie nadają, bo to piękny kwiatuszek, który trzeba chronić, zaś faceci mają iść i ginąć w obronie kobiet, i jeszcze być dumnymi z bycia frajerami. sam sobie idź ginąć za cebulandię oraz pis
Marta
2 lata temu
jako prawicowy wyborca PiSu apeluję do Morawieckiego i jego rządu od miesięcy żeby przestali się podlizywać Unii i skończyli się wpieprzać w sprawy Białorusi. Z sąsiadem - jaki by nie był - zawsze powinno się żyć dobrze lub poprawnie! Unia rzad PiS zmanipulowała bo miała w tym interes a teraz wszyscy sie wypną jak Polsce dostanie sie w konflikcie zbrojnym. A kto wie czy to nie ustawka Putina i Merkel? Jakos nie widze by wielce demokratyczna Unia walczyła z reżimem w Chinach, w Korei czy w Rosji!!! Twój zachód cie ograł i sprzedał Morawiecki!!! Daj spokój Białorusi i Łukaszence!!!
Polak który m...
2 lata temu
Polak który mówi że przegramy, że nie mamy szans i w ogóle dramat... Ludzie całkiem niedawno też nas skazywali na porażkę PAMIĘTAMY. Nie chodzi o sprzęt kto będzie walczył za dyktatora Łukaszenkę? Wojny lepiej żeby nie było, to co się dzieje to Polityka układy interesy układziki... Tak właśnie dogadują się osoby które nami rządzą. Ale jeśli mam być na kolanach wolę zginąć za kraj za Nas za naszą wolność
Romek
2 lata temu
Wystarczyłoby żeby połowa Polaków posiadała bron prywatną i żaden bolszewik nie wszedł by na teren naszego kraju.Ale polityka doprowadziła do tego że cywile są bezbronni.
...
Następna strona