Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kryzys wisi nad Ukrainą. Może potrzebować pomocy

Ukraina sobie nie poradzi i grozi jej kolejny kryzys gospodarczy. Konieczna będzie pomoc. Polskie firmy są tam jednak wciąż cenione, więc obecną sytuację mogą postrzegać w kategoriach wyzwania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Przed kilkoma dniami 120 tys. obywateli Ukrainy opuściło Polskę (Fot: LUKASZ SOLSKI/East News)

Ukrainie może grozić załamanie gospodarcze. W marcu o 10 proc. spadła wartość hrywny, która w zeszłym roku była jedną z najsilniejszych walut świata. Przed epidemią za dolara płacono 24 hrywny, za euro 28, a w tej chwili kosztują odpowiednio 28 i 30 hrywien. Złotówka wzmocniła się mniej i obecnie kosztuje 6,7 hrywny. W bankach zabrakło walut obcych, bo Ukraińcy w nich właśnie oszczędzają – relacjonuje na łamach "Rzeczpospolitej" Karol Kubica, kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Kijowie.

Zapytany został o to, czy trudna sytuacja u sąsiada może być szansą dla polskich firm. Nie ma wątpliwości, że to możliwe, tym bardziej że nasza żywność jest na Ukrainie bardzo ceniona.

- Obserwujemy duży popyt na produkty spożywcze o przedłużonym terminie przechowywania, urząd celny już odnotował wzmożony import (…). Głównymi eksporterami są Wedel, Mlekowita, Spomlek czy Tarczyński. Polskie sery żółte robią tu furorę, choć są dwa razy droższe niż ukraińskie – wyjaśnił ekspert.

Obejrzyj: Koronawirus zatrzymał turystykę. Idzie fala zwolnień

Zapewnił, że niezależnie od trudnej sytuacji, kierowane przez niego biuro działa i pomaga polskim firmom, które chcą wejść na rynek ukraiński. Producenci nie muszą się obawiać, że ich ciężarówki nie przejadą przez granice. Trzy przejścia (Hrebenne, Korczowa i Dorohusk) działają normalnie, ciężarówki z Polski czekają ok. 6-9 godzin. Bardzo długie kolejki tworzą się natomiast od strony Ukrainy: ciężarówki muszą czekać nawet pięć dni, choć jeszcze do niedawna przejeżdżały po ośmiu godzinach stania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, ukraina, hrywna, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-04-2020

NMJHola hola jedźcie na Ukrainę za bardzo nikt tam nas nie lubi ,a my tak się o Nich troszczymy

02-04-2020

taka prawdaW tej chwili mamy swoje, ogromne problemy, nie mieszajmy się tam, gdzie nas nie lubią i nie szanują.

03-04-2020

JaroWOŁYŃ PAMIĘTAMY. Na, co nam Ukraina, same problemy i studnia bez dna. Mieliśmy już z nią do czynienia i wiemy też jak to się zakończyło. Dalej depczą … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (206)