Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Księża na etacie w skarbówce. Szef KAS ujawnił zarobki

707
Podziel się:

W Krajowej Administracji Skarbowej posługuje 11 kapelanów. Ich wynagrodzenie waha się od 5714 zł do 9120 zł brutto miesięcznie - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister finansów i szef KAS Marcin Łoboda.

Księża na etacie w skarbówce. Szef KAS ujawnił zarobki
W Krajowej Administracji Skarbowej posługuje 11 kapelanów (East News, Maciej Luczniewski/REPORTER)

W czwartek w Sejmie Łoboda odpowiadał na pytanie posłów Polski 2050-TD w sprawie liczby kapelanów, których wynagrodzenia finansowane są z budżetu państwa, ze szczególnym uwzględnieniem kapelanów w Krajowej Administracji Skarbowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik

Łoboda poinformował, że działalność duszpasterska w Krajowej Administracji Skarbowej prowadzona jest przez księży będących jednocześnie funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej. Podstawą ich działalności jest art. 10 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej i porozumienie zawarte między szefem KAS a delegatem Konferencji Episkopatu Polski.

Przypomniał, że w KAS pracuje 60 tys. osób, wśród nich 11 kapelanów.

- Kapelani obejmują opieką duszpasterską pracowników i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, ich rodziny, emerytów i rencistów w zakresie m.in. organizacji i przeprowadzania zajęć z etyki, organizowania nabożeństw, w tym z okazji świąt KAS, współorganizowania uroczystości patriotyczno-religijnych i współdziałania z szefem KAS w zakresie prowadzenia działalności oświatowo-wychowawczej - powiedział.

11 kapelanów zatrudnionych w skarbówce

Dodał, że kapelani są zobowiązani do ośmiogodzinnego czasu pracy, a ich służba może zostać wydłużona do 13 godzin, co w sumie daje około 40 godzin pracy tygodniowo.

Łoboda zaznaczył, że uposażenie kapelanów określa się na podstawie ogólnych przepisów dotyczących wszystkich funkcjonariuszy. Ze względu na zajmowane stanowisko jest to kwota brutto od 5714 zł do 9120 zł.

- Na koniec 2023 r. w KAS było zatrudnionych 13 kapelanów. Na koniec marca jest ich 11. Łączny koszt miesięczny uposażenia funkcjonariuszy pełniących służbę na stanowiskach kapelanów na koniec 2023 r. wynosił 104 tys. zł miesięcznie, co przekładało się na kwotę około 1,3 mln zł rocznie - poinformował wiceminister.

Dodał, że z uwagi na odejście w 2024 r. z pracy dwóch kapelanów, przy uwzględnieniu podwyżki w wysokości 20 proc., którą objęci zostali wszyscy funkcjonariusze KAS, w tym kapelani, ich uposażenie łącznie wynosi około 100 tys. zł miesięcznie i ponad milion złotych rocznie.

Wiceminister przyznał, że nie ma informacji o liczbie i uposażeniu kapelanów w pozostałych służbach mundurowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(707)
Lelek
2 miesiące temu
A to ci niespodzianka
Amen
2 miesiące temu
Tylko 11 kapelanów??? Natychmiast zatrudnić co najmniej jednego kapelana w każdym urzędzie skarbowym i jednego w każdym innym urzędzie gminnym/miejskim/dzielnicowym, w pocztowym nie bo poczta ma kłopoty, tylko jeden na powiat powinien na razie wystarczyć. I kwestia wynagrodzenia - to jakaś kpina 9 tysiaków miesięcznie - powinno być co najmniej z 15 tysiaków jako minimum - tu przecież chodzi o życie wieczne i zbawienie duszy.
Green
2 miesiące temu
Najlepiej,żeby już się tak bardzo nie trudzili dla skarbówki przez 8 godzin dziennie za 9 patyków,toż to czysty wyzysk kapelanów.Rozumiemy jak ważne jest umoralnianie skarbówki żeby kierowała się w robocie współczuciem, litością i miłością blizniego ale może już dosyć,już została dostatecznie umoralniona a dalsze doskonalenie w w cnotach katolickich pracowników skarbówki przeprowadzali oni indywidualnie w swoich parafiach.
Betty
2 miesiące temu
PRL - to pikuś.
Wątpię
2 miesiące temu
Po co, ktoś im po znajomości to umożliwił i zostało. Po co- któryś się nawrócił?
...
Następna strona