Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Zarobki księży w Polsce. Proboszcz zdradził, ile zarabiają kapłani

185
Podziel się:

Zarobki księży w Polsce to wciąż temat tabu. O tym się nie mówi, a jeśli się już zdarza, to temat od niemal zawsze kontrowersje. Proboszcz jednej z warszawskiej parafii postanowił szczerze porozmawiać o pieniądzach. Powiedział m.in. ile z tacy trafia na konto duchownych i jak księża mogą sobie "dorobić".

Zarobki księży w Polsce. Proboszcz zdradził, ile zarabiają kapłani
Ksiądz w zależności od parafii może zarobić od 2 do 3,5 tys. zł, ale nie jest to jedyne źródło zarobków (East News, MICHAL WOZNIAK)

Ks. Leszek Slipek, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła, w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym" opowiedział o zarobkach księży.

Kapłan zaznaczył, że mówiąc o dochodach księży, trzeba brać pod uwagę, że ich zarobki są zależne od miasta i parafii, w jakiej pełnią posługę. Co ważne, duchowni sami opłacają m.in. składki emerytalne. Ich obowiązkiem jest także zapłacenie gospodyni i pracownikom zakrystii. Według księdza Slipka to koszt około 10 tys. zł miesięcznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kiedy RPP obniży stopy procentowe? Prof. Noga: ważny jest cel inflacyjny, kluczowe będą dane GUS z marca

Zarobki księży. Oto konkretne kwoty

Pieniądze, które księża otrzymują za swoją posługę, to od 2 do 3,5 tys. zł brutto miesięczne - informuje "Fakt", powołując się na rozmowę proboszcza w "Tygodniku Powszechnym". To jednak tylko część tego, co może otrzymać kapłan, bo ma on wiele możliwości dorobienia.

Jak mówi ksiądz Slipek, dochód z tacy to nawet 18 tys. zł miesięcznie w zależności od parafii.

Księża dorabiają także na "wspominkach związanych z modlitwą za zmarłych", za które dostają "ze 2 tys. zł". Czerpią też dochody z wynajmu nieruchomości - informuje "Fakt".

Sporym zastrzykiem finansowym dla księdza są również datki od wiernych zbierane podczas tzw. kolędy. Księża do podziału mają 20 proc. od zebranej kwoty.

Duchowni mogą także pracować w różnych instytucjach, np. w szkołach. I tu również otrzymują dodatkowe wynagrodzenie.

Emerytury księży. Wydatki na Kościół rosną

Warto też dodać, że państwo z roku na rok przeznacza coraz więcej pieniędzy na dopłaty do świadczeń emerytalnych duchownych. W najbliższych latach wydatki te mogą jeszcze wzrosnąć. Powód? Społeczeństwo się starzeje i coraz większa liczba księży przechodzi na emeryturę.

Przypomnijmy, że osoby duchowne w Polsce dostają emeryturę z dwóch źródeł: z ZUS oraz Funduszu Kościelnego, w obu przypadkach środki pochodzą od państwa. Księża, którzy decydują się na przejście na emeryturę w wieku 65 lat, dostają świadczenia z ZUS tak jak wszyscy, ale po ukończeniu 75 lat także z Funduszu Kościelnego.

Kościół Katolicki nie chce ujawniać wysokości świadczeń dla kleru, choć pochodzą one w całości z pieniędzy podatników. Według nieoficjalnych informacji proboszcz parafii może otrzymywać emeryturę w wysokości 5 tys. zł. Dużo większe świadczenia dostają biskupi, którzy według wyliczeń "Gazety Krakowskiej", dostają co miesiąc nawet około 10 tys. zł.

Z raportu NIK wynika, że w 2020 roku wydatki państwa na Fundusz Kościelny, z którego finansowane są m.in. składki duchownych, urosły do rekordowego poziomu 181,8 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(185)
witek
2 miesiące temu
Na TVP 3 mld wydaja a dla księzy 181 mln , i jeszcze za duzo, a księża cięzko pracuja, w biurach więcej zarabiaja a siedza 8 godzin, a ksiądz od rana do wieczora na nogach, zwłaszcza zwykli księza maja przechlapane ,oni najwiecej pracuja a maja najmniej
Polak
7 miesięcy temu
Ale brednie! Żaden ksiadz nie dostaje emerytury z Funduszu kościelnego. Żałosne!
Jaras
9 miesięcy temu
Zanim zaczniecie krytykować katolików spójrzcie na swoje życie na to jak wy postępujecie jak nieraz nieuczciwie dorabiacie się kosztem innych zróbcie rachunek sumienia a potem krytykuj....
Kościelny
12 miesięcy temu
Jak czarni zaczynają narzekaać że mają biede to znaczy że mają tylko ok 20 tys na miesiąc .
Wierny
rok temu
Chodziłem, chodzę i będę chodził do kościoła. Dawałem daję i będę dawał na tacę I tego nikt i nigdy mnie nie zabroni.:) Zastanawia mnie jedynie łatwość sterowania ludźmi przez socmedia. Nastał czas masowego ataku mediów zachodnich na wartości chrześcijan, na wzór rodziny tradycyjnej i ludkowie to kupili. Atak medialny jest sterowany i sponsorowany oficjalnie z Langley. Zgroza i hańba... To co zarobią w szkole czy innej instytucji poza kościołem musza dać tzw daninę do kurii w wysokości od 20 -30 procent całości wynagrodzenia. Wcale tak różowo nie ma jak piszą autorzy tekstu.!? Uważam , że to trudny zawód i niech mają, żadne kokosy !!! :)) Najlepiej liczy się cudze pieniądze napiszcie Wasze dochody a zobaczymy przecież nauczycieli w szkole też za darmo nie uczy ani pracownik w fabryce za darmo nie pracuje a taca niedzielna tylko jedna zostaje w parafii na południu Polski bardzo dużo jest zamawianych mszy za duszą zmarłego więc część jest wysyłanych do parafii gdzie nie mają zamówionych mszy. My nie zamawiamy mszy po to żeby kapłan miał za co żyć ale żeby pomóż duszy która cierpi w czyśćcu bo tej która jest potępiona już nic nie pomoże. Pomyśl czy za duszą Twoją ktoś zamówi mszę św czy ktoś się pomodlimy jeżeli teraz swoich najbliższych nie nauczysz tego pomyśl nad swoją duszą dokąd jeszcze żyjesz
...
Następna strona