Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Agnieszka Zielińska
|

Rekordowe wydatki na kościół. Fundusz Kościelny wzrósł o 11 mln zł, najwięcej w historii

113
Podziel się

"Rzeczpospolita" informuje, że Fundusz Kościelny, czyli zasób, z którego państwo finansuje m. in. składki duchownych, wzrósł do rekordowego jak dotąd poziomu 181,8 mln zł.

Rekordowe wydatki na kościół. Fundusz Kościelny wzrósł o 11 mln zł, najwięcej w historii
Z funduszu, który wcześniej służył wyłącznie finansowaniu składek księży pokrywane są także remonty kościołów (East News, Albin Marciniak/East News, Bazylika Wadowice w wojewodztwie malopolskim)
bEqvJDtx

Tyle w 2020 roku państwo wydało na składki zdrowotne i emerytalne osób duchownych, kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą oraz remonty obiektów sakralnych. To wzrost o 11 mln zł w porównaniu z poprzednim rokiem.

Takie dane znalazły się we wnioskach po kontroli NIK dotyczącej wykonania budżetu państwa, do których dotarła "Rzeczpospolita". Znajdują się one w części dokumentu dotyczącego wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych.

Skąd taki wzrost wydatków? Wydział prasowy MSWiA wyjaśnia, że powodem jest wzrost zwiększenia minimalnego wynagrodzenia, co powoduje także wzrost składek ZUS. Przekłada się to również na konieczność przekazania przez Fundusz Kościelny wyższych środków na konto ZUS.

bEqvJDtz
Zobacz także: Teraz Kościół na celowniku Gowina? Koalicjant Kaczyńskiego "rozczytany"

Wzrost wydatków na Fundusz Kościelny to także skutek decyzji rządu PiS, który zdecydował, że z funduszu, który za poprzednich rządów służył wyłącznie finansowaniu składek będzie pokrywana także działalność charytatywno-opiekuńcza oraz konserwacje i remont obiektów sakralnych. Tylko w 2019 roku na ten cel przeznaczono 18 mln zł. Nauczanie religii kosztuje blisko 1,5 mld rocznie.

Rosnące wydatki na Fundusz Kościelny niepokoją opozycję. Większość partii opozycyjnych uważa go za przeżytek i domaga się jego likwidacji.

bEqvJDtF

Tymczasem jak przypomina "Rzeczpospolita" Fundusz Kościelny teoretycznie nie powinien istnieć już od 10 lat, bo jego likwidację w 2011 zapowiedział Donald Tusk. Prace stanęły jednak w miejscu ponieważ nie udało się uzgodnić z Kościołem odpisu podatkowego, który miałby zastąpić fundusz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqvJDua
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(113)
Jan Paweł 2
miesiąc temu
Gwoli ścisłości, fundusz kościelny wypłacany KK za grunty odebrane im po 1947. A oddane po1989, czyli płacimy dwa razy za to samo, niezła promocja. Ale to i tak pikuś, prawdziwa Fortuna idzie dla księży na tzw edukację...
Mol
miesiąc temu
Jakim prawem państwo utrzymuje z naszych podatków bez naszej zgody tą upadłą moralnie instytucję i tych odzianych w złoto kościelnych faraonów!
Bastard
miesiąc temu
Przecież zwrócono kościołowi majątek !!!! Zabór majątku kościelnego zrekompensowano kościołowi utworzeniem przez komunistów tej instytucji !!!! Skoro oddano majątek i to z nawiązką to dlaczego nadal utrzymuje się ten fundusz i przekazuje publiczne pieniądze !!!!! Kosciol po państwie polskim jest największym posiadaczem ziemi w tym kraju ! Dostają gigantyczne pieniądze z dopłat UE i jeszcze im mało !!!!
bEqvJDub
peter
miesiąc temu
Wszyscy jesteśmy okradani. Bandytyzm.
Bubu
miesiąc temu
Zlikwidować Fundusz Kościelny. Przyjąć system od zachodnich sąsiadów, kto im wierzy niech płaci i sprawa zamknięta,
...
Następna strona