Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Fundusz Kościelny z każdym rokiem wyższy. Przyczynia się do tego wzrost płacy minimalnej

500
Podziel się

171 mln zł w 2019 roku wyniósł Fundusz Kościelny. Z każdym rokiem państwo przekazuje na jego rzecz coraz większe kwoty. Jeszcze na początku lat 90. wynosił, uwzględniając denominację, poniżej 10 mln zł rocznie.

Z Funduszu Kościelnego opłacana jest również renowacja niektórych świątyń
Z Funduszu Kościelnego opłacana jest również renowacja niektórych świątyń (Pixabay)
bDZsAlsl

Do danych o wysokości Funduszu Kościelnego w zeszłym roku dotarła "Rzeczpospolita", a wynika ona z informacji MSWiA o wykonaniu dochodów i wydatków budżetu państwa w części "wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne".

Wprawdzie zeszłoroczna wysokość jest nieco niższa niż w 2018 r., ale rekordowo wysokie były wpłaty na składki ubezpieczeniowe duchownych. Wysokość składek na ubezpieczenia rośnie systematycznie, bo co roku podnoszone jest minimalne wynagrodzenie.

Jak informuje "Rz", wzrost Funduszu ma jeszcze jedną przyczynę. Za rządów PiS przywrócono dotacje na renowację i konserwację obiektów sakralnych. Ta pozycja podniosła zeszłoroczny budżet Funduszu o 18 mln zł.

bDZsAlsn
Zobacz także: Obejrzyj: Koronawirus. O. Paweł Gużyński: wiara nie kłóci się z nauką

Fundusz powstał w czasach stalinowskich i miał stanowić rekompensatę za mienie odebrane Kościołowi. Największym beneficjentem jest Kościół katolicki, ale środki przysługują wszystkim związkom wyznaniowym. Regularnie pojawiają się głosy, że Fundusz nie przystaje do współczesnych realiów – Kościół nie jest represjonowany, swobodnie prowadzi działalność i pozyskuje pieniądze. Przeżytkiem nazywał go w kampanii Robert Biedroń.

Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia nie wzywali do jego likwidacji, lecz zastąpienia dobrowolnym odpisem podatkowym. To zresztą nie jest nowy pomysł, bo prace nad ustawa, która to przewiduje, toczyły się w drugiej kadencji rządów PO. Utknęły jednak w martwym punkcie.

bDZsAlst

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDZsAlsO
KOMENTARZE
(500)
Fazi0990
10 miesięcy temu
Biskup 10 tyś emerytury,zwykły śmiertelnik po 40 latach pracy średnio 1400 zł ...widocznie wola Boża
sisisi
10 miesięcy temu
Chrzescijanstwo to sekta religijna nastawiona na zysk !!! szefemtej feudalnej mafii jest cesarz w Watykanie!!! musza odejsc !!! i za trzy pokolenia !! czarnych nie bedzie !!!!
...
10 miesięcy temu
Ilu niepelnosprawnym, wymagajacym opieki mozna za to pomoc...
bDZsAlsP
rozbawiony
10 miesięcy temu
a kiedy to zwrócą co niesłusznie zabrali/ okradli?
ksiądz
10 miesięcy temu
Czy tak trudno lub nie potraficie tego zrozumieć , to nam się należy! Piekło czeka!
...
Następna strona