Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Fundusz Kościelny z każdym rokiem wyższy. Przyczynia się do tego wzrost płacy minimalnej

2329 reakcji
108
1436
500
Podziel się

171 mln zł w 2019 roku wyniósł Fundusz Kościelny. Z każdym rokiem państwo przekazuje na jego rzecz coraz większe kwoty. Jeszcze na początku lat 90. wynosił, uwzględniając denominację, poniżej 10 mln zł rocznie.

Z Funduszu Kościelnego opłacana jest również renowacja niektórych świątyń
Z Funduszu Kościelnego opłacana jest również renowacja niektórych świątyń (Pixabay)
bCNfaDgB

Do danych o wysokości Funduszu Kościelnego w zeszłym roku dotarła "Rzeczpospolita", a wynika ona z informacji MSWiA o wykonaniu dochodów i wydatków budżetu państwa w części "wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne".

Wprawdzie zeszłoroczna wysokość jest nieco niższa niż w 2018 r., ale rekordowo wysokie były wpłaty na składki ubezpieczeniowe duchownych. Wysokość składek na ubezpieczenia rośnie systematycznie, bo co roku podnoszone jest minimalne wynagrodzenie.

Jak informuje "Rz", wzrost Funduszu ma jeszcze jedną przyczynę. Za rządów PiS przywrócono dotacje na renowację i konserwację obiektów sakralnych. Ta pozycja podniosła zeszłoroczny budżet Funduszu o 18 mln zł.

bCNfaDgD

Obejrzyj: Koronawirus. O. Paweł Gużyński: wiara nie kłóci się z nauką

Fundusz powstał w czasach stalinowskich i miał stanowić rekompensatę za mienie odebrane Kościołowi. Największym beneficjentem jest Kościół katolicki, ale środki przysługują wszystkim związkom wyznaniowym. Regularnie pojawiają się głosy, że Fundusz nie przystaje do współczesnych realiów – Kościół nie jest represjonowany, swobodnie prowadzi działalność i pozyskuje pieniądze. Przeżytkiem nazywał go w kampanii Robert Biedroń.

Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia nie wzywali do jego likwidacji, lecz zastąpienia dobrowolnym odpisem podatkowym. To zresztą nie jest nowy pomysł, bo prace nad ustawa, która to przewiduje, toczyły się w drugiej kadencji rządów PO. Utknęły jednak w martwym punkcie.

bCNfaDgJ
bCNfaDhe
500
108
1436
23
55
18
189
KOMENTARZE
(500)
Katolik
4 tyg. temu
To kpina żeby kler opływał w luksusach a ludzie nie mieli co jeść i za co się leczyć KLER DO ROBOTY A DO PIERO PO GODZINACH GŁOSIĆ WIARĘ w tedy dopiero zobaczymy jaka wasza jest wiara i miłość w Boga
kowal
4 tyg. temu
Przecież fundusz miał być zlikwidowany. Ludzi dobrowolnie mieli się deklarować na odpis w wysokości kilku procent od podatku. Pytam się dlaczego to upadło? Komisja majątkowa przyznała im olbrzymi majątek w postaci ziemi , działek , kamienic itd ,a PIS z naszych podatków przyznaje im olbrzymie pieniądze, a w szpitalu nie ma pieniędzy na papier toaletowy, a wyżywienie jest takie , aby pacjenci nie umarli z głodu.
axn
4 tyg. temu
Nie chcę tego dziedzictwa. Chrześcijaństwo .... to nie chrześcijaństwo. To nie ma nic wspólnego z chrześcijeństwem. to Po prostu KATOLICYZM i wyzysk społeczeństw prez darmozjadów w sukienkach. DOŚĆ TEGO.
bCNfaDhf
opus dei
4 tyg. temu
kosciol to taka instytucja ktora nic nie produkuje tylko bierze chciwosc pazernosc kasa kasa jak patrze jak pis wydaje pieniadze zadnej oszczednosci bo sie czarnym nalezy
SamePrzekręty
4 tyg. temu
Dlatego nie głosuję na Andrzeja Kaczyńskiego
Najnowsze komentarze (500)
Fazi0990
3 tyg. temu
Biskup 10 tyś emerytury,zwykły śmiertelnik po 40 latach pracy średnio 1400 zł ...widocznie wola Boża
sisisi
3 tyg. temu
Chrzescijanstwo to sekta religijna nastawiona na zysk !!! szefemtej feudalnej mafii jest cesarz w Watykanie!!! musza odejsc !!! i za trzy pokolenia !! czarnych nie bedzie !!!!
...
4 tyg. temu
Ilu niepelnosprawnym, wymagajacym opieki mozna za to pomoc...
rozbawiony
4 tyg. temu
a kiedy to zwrócą co niesłusznie zabrali/ okradli?
ksiądz
4 tyg. temu
Czy tak trudno lub nie potraficie tego zrozumieć , to nam się należy! Piekło czeka!
polak
4 tyg. temu
Czas zlekwidowac ten haracz i myslę że 2023 partio która wygra wybory to zrobi i zlekwiduje przy okazji 500+,300+,13 emerytuty,przywróci podatek dla młodych 26 lat i zrówna wiek emerytalny i zlikwiduje przywileje
dgsh
4 tyg. temu
Obce mocarstwo ma się u nas wspniale.
Bezrobotny
4 tyg. temu
Zasiłek dla bezrobotnego 722zł zwolnionego po 39 latach pracy !!!
bCNfaDgX
Kantor
4 tyg. temu
Super plan. Zrobić fikcyjny wzrost płac, żeby dotacje były wyższe!
Ola🥺
4 tyg. temu
To już szczyt wszystkiego tyle kasy dają na kościół. Przecież Ryd, yk ciągle dostaje kasę i ciągle płaczę ze jej nie ma. A dlatego rząd nie da kasy na szpitale na onkologię tylko na pituchy. Wstyd.
Kot
4 tyg. temu
To jest kpina z emerytów całe życie płacą składki na emeryturę dla siebie i księży dlatego mają niską emeryturę.
kot
4 tyg. temu
Emeryt ma niską emeryturę a całe życie pracował a ksiądz ma wysoką emeryturę płacone składki przez podatnika i całe życie nic nie robiąc to jest absurd w Polsce.
ola
4 tyg. temu
Ludzie, jeżeli państwo daje kościołowi tak olbrzymie pieniądze, nasze pieniądze, to przestańcie dawać na tacę !
:)
4 tyg. temu
DOJĄ DOJĄ puki jest Dudo pis.....
...
Następna strona