Notowania

Fundusz Kościelny rekordowo wysoki. Niemal 159 mln zł na ZUS duchownych

Księża kosztują nas z roku na rok coraz więcej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Przemyslaw Fiszer/ Eastnews)
Księża kosztują nas z roku na rok coraz więcej.

Każdego roku państwo przeznacza miliony na fundusz, z którego finansowane są składki emerytalne i zdrowotne duchownych różnych wyznań. W ubiegłym roku na księży budżet przeznaczył rekordową kwotę.

159 mln zł trafiło do duchownych w 2017 roku – wynika z sprawozdania NIK z wykonania budżetu państwa w części dotyczącej wyznań i mniejszości. Jak zauważa "Rzeczpospolita", to rekordowa suma. Nigdy do tej pory Fundusz Kościelny nie był zasilany większą kwotą.

Do 2012 r. fundusz pochłaniał bowiem poniżej 100 mln zł. Rosnąć zaczął w kolejnych latach. Wpierw o 18 mln w 2013 r., i kolejne 15 mln w 2014 r. W 2015 r. na składki duchownych trafiało 128 mln, a w 2016 r. – 145 mln zł – wylicza dziennik.

Zobacz: Balcerowicz ostro o wymianie kadr w czasach rządów PiS:

W ciągu 5 lat wydatki na kościół wrosły o blisko 59 mln zł. Choć głównym beneficjentem jest Kościół Katolicki, korzystają z niego również inne związki wyznaniowe. Jak tłumaczy "Rz”, podpierając się komentarzem MSWiA, część pieniędzy trafia na remonty obiektów skalarnych, choć to margines wydatków.

Większe pieniądze na Fundusz to m.in. efekt rosnących minimalnych pensji. "Wydatki na Fundusz Kościelny uzależnione są między innymi od kwoty minimalnego wynagrodzenia, które systematycznie rośnie. W związku z tym rośnie także wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne duchownych" – potwierdza dziennikowi resort spraw wewnętrznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: fundusz kościelny, wiadomości, gospodarka, podatki, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-07-2018

karafaZerwać konkordat!!! z dnia na dzień okaże się jak bogatym krajem jesteśmy.

27-07-2018

Wór pokutnyCóżeś kościele sobie uczynił? Jak Bóg chce kogoś ukarać to mu najpierw rozum odbiera.

27-07-2018

Pawełekżądam natychmiastowego rozdziału państwa od kościoła!!!

Rozwiń komentarze (491)