Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Księża w służbie. Kapelanów mamy ponad pół tysiąca

333
Podziel się:

W służbach mundurowych duchownych nie brakuje. Kapelanów mamy w policji, wojsku, straży granicznej, więziennictwie, ale i w skarbówce. Ile zarabiają księża w służbie?

Księża w służbie. Kapelanów mamy ponad pół tysiąca
Kapelani w mundurach (East News, Jastrzebowski/REPORTER)

W służbie mamy ponad pół tysiąca kapelanów - donosi wyborcza.biz. Do ich obowiązków należy m.in. organizowanie wszelkich uroczystości religijnych i patriotyczno-religijnych, udzielanie sakramentów mundurowym, ale też dbałość o postawę etyczną i patriotyczną w służbach.

Resorty niechętnie chwalą się liczbą i zarobkami duchownych zatrudnionych w swoich strukturach. Jednak od pewnego czasu na sejmowych stronach przybywa interpelacji poselskich w sprawie zatrudniania przez administrację publiczną kapelanów.

Zobacz także: Burza po filmie podkomisji Antoniego Macierewicza. Jarosław Sellin nie wyklucza zamachu

Ile więc zarabiają i jak wielu ich jest? Zacznijmy od KAS, a więc ministerstwa finansów. Jak wynika z informacji portalu wyborcza.biz, od 2016 znacznie przybyło duchownych w tej formacji. Pięć lat temu na etacie w resorcie znajdowało się pięciu kapelanów, obecnie jest ich 12.

Jak pisaliśmy w money.pl, ich średnie uposażenie w całym 2020 roku było wyższe niż średnia pensja Polaków i wynosiło około 6 tys. zł. Największe średnie uposażenie - 6 246,64 zł - kapelani KAS otrzymali w lutym. W marcu co prawda średnia się zmniejszyła, ale od tego miesiąca do lipca regularnie rosła.

W Sejmie złożony został projekt ustawy posłów Lewicy, który zakłada likwidację etatów z koloratką.

A jak wygląda służba księży w kamaszach? W MON jest ok. 130 kapelanów na etacie - wynika z informacji "Wyborczej". Kapelanów ma również każdy batalion wojsk obrony terytorialnej (WOT). Aktualnie jest tam 33 kapelanów.

Ile zarabiają? Wszystko zależy od stopnia, jaki mają. Najniższym stopniem kapelanów jest podporucznik – zarobki zaczynają się więc od 5790 zł brutto.

Książa pracują też w służbie więziennictwa. Jak zauważa gazeta, resort o liczbie i zarobkach mówi w sposób zawoalowany. Jak odpowiada na interpretacje poselskie Michał Woś, "liczba etatów ustanowionych dla kapelanów Służby Więziennej na podstawie Ustawy Budżetowej na 2020 r. wynosiła we wszystkich jednostkach organizacyjnych łącznie 0,3 proc. ogólnego zatrudnienia pracowników Służby Więziennej".

A zarobki? Też nie dowiemy się tego bezpośrednio. "Wynagrodzenia kapelanów na dzień 31 grudnia 2020 r. wynosiły 6,95 proc. planu wydatków budżetowych Służby Więziennej w skali rocznej" - odpowiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Do odpowiedzi - jak przekazuje biuro prasowe - wkradł się jednak błąd obliczeniowy i resort sprawiedliwości przygotowuje już sprostowanie. W rzeczywistości, faktyczny udział procentowy poniesionych w 2020 r. wydatków na wynagrodzenia kapelanów i pochodne od wynagrodzeń wynosił 0,1 proc. planu wydatków budżetowych Służby Więziennej - podkreśla biuro prasowe Ministerstwa Sprawiedliwości.

Duchownych mają również policjanci i strażacy. Jeśli chodzi o policję, to "Wyborcza" nie dotarła do aktualnych informacji. Dla pewnego obrazu możemy sięgnąć po dane z 2019 roku, kiedy to w służbę pełniło 10 etatowych księży, a w niepełnym wymiarze zatrudnionych było w policji 13 duchownych, a kolejnych 171 posługę pełniło społecznie.

Według stanu na 30 listopada 2020 r. służbę w Straży Granicznej pełniło 19 kapelanów, reprezentujących różne wyznania z tego 11 to księża katoliccy. Ich wynagrodzenie to 7410 zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(333)
Tomasz
3 miesiące temu
W więzieniach też są. I jest to ewenement na skalę światową. W polskich jednostkach penitencjarnych zatrudnionych jest 170 kapelanów więziennych, w posługach religijnych wg. statystyk uczestniczy ok. 10% populacji skazanych. A są też w SG, urzędach wojewódzkich, szpitalach, obsiedli ten kraj i ciągną ile się da.
Małgorzata.
3 lata temu
w tym niby duchowym swiecie chodzi wyłącznie o to aby żyć wygodnie i dostatnio, oczywiscie tu i teraz. Powrzeszczeć na ludzi, że są mało pokorni i rozmodleni i serwować opowiastki o zbawieniu po smierci. Podobno jest nas Polaków 60 mln, z tego niemal połowa żyje poza granicami kraju. Nie wiem czy jest w cywilizowanym swiecie kraj, który z emigracji jest taki dumny.
Litości!!!
3 lata temu
To nie mozna nazwać "posługą bożą" tylko zwykłym cwaniactwem i okradaniem społeczeństwa. Jak w więzieniu, w policji, w wojsku, urzędzie skarbowym itd, chcą się modlić to niech idą do kościoła!!!!!!!!!!! Gówno mnie obchodzi święcenie pałek policyjnych i ich gównianych samochodów do rozpędzania demonstracji!!!
aleks
3 lata temu
Niech, mnie, biednemu wielbicielowi tygryska i kłapouchego, ktoś wytłumaczy na czym polega praca tych kapelanów, jak ona wygląda, czemu ma służyć i jaki przynosi pożytek ogółowi...
Aga
3 lata temu
Czy jeśli poświęcony most zostanie zniszczony przez powódź to czy ksiądz poniesie odpowiedzialność finansową za te zniszczenia? Przecież pieniądze za poświęcenie wziął.
...
Następna strona