Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Księża na służbie. Zatrudnieni są w policji, w straży pożarnej, a nawet wśród pograniczników

461
Podziel się

W służbach mundurowych duchownych nie brakuje. W 2018 r. było ich aż 460. Większość pracuje społecznie, ale są też etatowcy, a nawet zatrudnieni na "śmieciówkach" - wynika z danych zebranych przez money.pl.

W policji na stałe pracuje 10 księży katolickich
W policji na stałe pracuje 10 księży katolickich (East News, Mariusz Gaczynski/East News)
bDyDfnlx

W sumie blisko 460 księży katolickich pełniło posługę kapłańską w służbach nadzorowanych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji w ubiegłym roku. W większości społecznie. Jednak część z nich zatrudniona jest na pełen etat – wynika z danych udostępnionych money.pl przez MSWiA.

Do ich obowiązków należy m.in. organizowanie wszelkich uroczystości religijnych i patriotyczno-religijnych, udzielanie sakramentów mundurowym, ale też dbałość o postawę etyczną i patriotyczną w służbach.

Najwięcej katolickich duchownych na etacie pracuje w Straży Granicznej. Wśród pograniczników jest ich aż 12. Oprócz nich posługę pełnią tam czterej duchowni prawosławni, dwaj greko-katoliccy oraz dwaj duchowni wyznania ewangelicko-augsburskiego.

bDyDfnlz
Zobacz także: Obejrzyj: Unikanie opodatkowania to grzech? Ksiądz odpowiada

Jak tłumaczy sekretarz stanu MSWiA Jarosław Zieliński, w odpowiedzi na interpelację poselską Marka Sowy, w Straży Granicznej posługę duszpasterską pełnią wyłącznie kapelani zatrudnieni na pełen etat.

bDyDfnlF

Ile zarabiają? Obecne średnie uposażenie to około 3,2 tys. zł na rękę. Jednak od przyszłego roku, podobnie jak i innych pograniczników, czeka ich podwyżka o kolejne 500 zł brutto.

W mundurze i koloratce

Duchownych nie brakuje też wśród policjantów. Na pełnym etacie w 2018 roku pracowało tam 10 księży. Rozporządzeniem MSWiA, od dwóch lat nawet kapelani, którzy jako cywile zatrudnieni są w Policji, mają prawo nosić mundur z koszulą i koloratką.

bDyDfnlG

Księża-policjanci pensję otrzymują w zależności od stopnia zaszeregowania. Średnio jednak wynosi ona około 2,3 tys. zł miesięcznie na rękę.
Dodatkowo część księży pracuje w niepełnym wymiarze. Na takiej umowie zatrudnionych było w policji 13 duchownych, a kolejnych 171 posługę pełniło społecznie.

Prócz katolickich księży w Policji służbę pełni również jeden duchowny prawosławny na całym etacie i dwóch w niepełnym wymiarze oraz siedmiu społecznie. Na pół etatu zatrudniony jest także duchowny ewangelicko-augsburski.

Ksiądz w remizie na "śmieciówce"

Księża pełnią także służbę w jednostkach wojewódzkich, powiatowych i miejskich Państwowej Straży Pożarnej. Wśród strażaków na pełnym etacie pracuje 10 księży i pięciu w niepełnym wymiarze godzin. Dodatkowo, jak informuje MSWiA, na podstawie umowy-zlecenie zatrudnionych jest tam kolejnych czterech katolickich duchownych.

bDyDfnlH

Również ich pensje zależą od stopnia. Średnia zarobków w PSP w tym roku wynosi około 4,1 tys. zł brutto, czyli około 2,9 tys. zł na rękę. Strażacy na najniższym stanowisku mogą liczyć na nieco ponad 2,3 tys. zł, czyli około 1,6 tys. zł na rękę.

W Straży Pożarnej pełno księży-społeczników. Taką posługę pełni aż 235 księży katolickich. Oni nie pobierają pensji z jednostek podległych MSWiA.

bDyDfnlI

W służbach ochrony państwa pracował jeden kapelan

Jak wynika z informacji przedstawionych przez ministra Zielińskiego, na przestrzeni lat 2015-2017, w ówczesnym Biurze Ochrony Rządu, posługę duszpasterską pełnił jeden kapelan wyznania rzymsko-katolickiego. W 2018 roku, po powołaniu w miejsce BOR Służby Ochrony Państwa (do dnia 31 stycznia 2018 roku), w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 19 maja, zatrudniony był jeden ksiądz katolicki.

Ile w sumie pieniędzy przeznacza się z budżetu państwa na Kościół? Jak ujawnia MSWiA, w 2018 r była to kwota ponad 176 mln zł środków Funduszu Kościelnego, blisko 29 mln zł na wszelkiego rodzaju dotacje oraz ponad 147 mln zł na składki na ubezpieczenie społeczne duchownych.

Pensje w SOP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDyDfnma
KOMENTARZE
(461)
Obywatel
rok temu
Jak można coś takiego tolerować ?
njm
rok temu
oni i społecznie ,tylko głupi uwierzy!!!
to wam daje R...
rok temu
no i taki księżulo nierób ! chłop jak dab żadnej pracy się nie ima a kasa ........... leci z kieszeni podatnika
bDyDfnmb
Tolo
rok temu
A gdzie rozdział państwa od kościoła ?! Gdzie my żyjemy ??
Fred
rok temu
Precz z darmozjadami. Kto wreszcie oddzieli Kościół od Państwa. Konkordat do likwidacji.
...
Następna strona