Notowania

wot
06.06.2019 18:16

WOT się zbroi… duchowo. Terytorialsi rekrutują księży

Już dziś w Wojskach Obrony Terytorialnej służy 15 księży katolickich. W trakcie przygotowania do służby jest kolejnych 8, a docelowo może być ich nawet 35 – po jednym duchownym na każdy batalion.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Kapelani wojskowi muszą spełnić takie same wymagania co pozostali żołnierze. (Fot: LUKASZ SOLSKI/East News)

Posługę kapłańską w polskiej armii zapewnia obecnie w sumie 123 rzymskokatolickich kapelanów, z czego 109 to żołnierze zawodowi. Ich liczba od 2015 roku nie uległa znaczącej zmianie. Od ubiegłego roku w armii przybyło zaledwie dwóch księży-żołnierzy zawodowych i jeden duchowny będący pracownikiem cywilnym.

To jednak się zmieni, a stan duchowny w armii już w najbliższym czasie wzrośnie. Księży rekrutuje bowiem powołana jeszcze przez ministra Antoniego Macierewicza i funkcjonująca od 2017 Obrona Terytorialna.

- Służbę w OT pełni obecnie 15 kapelanów (13 jest żołnierzami, dwóch jest w służbie cywilnej). Aktualnie w trakcie procedury przyjęcia jest ośmiu księży – poinformował money.pl ks. płk. Zbigniew Kępa, rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego.

Tetrytorialsi zbroją się duchowo

Duchowni uprawnienia do posługi kapłańskiej w armii otrzymują od biskupa polowego i to przed nim odpowiadają za pracę duszpasterską.
Nim jednak księża włożą kamasze, ich zdolność do podjęcia służby określają dodatkowo instytucje wojskowe. Kapelani muszą spełnić bowiem takie same wymagania jak pozostali żołnierze. Kończą również specjalne kursy oficerskie dla "kandydatów na kapelanów".

Obejrzyj: Unikanie opodatkowania to grzech? Ksiądz odpowiada

Do ich obowiązków należy m.in. organizowanie wszelkich uroczystości religijnych i patriotyczno-religijnych, udzielanie sakramentów żołnierzom, ale też dbałość o postawę etyczną i patriotyczną żołnierzy.

Docelowo księży w Wojskach Obrony Terytorialnej ma być co najmniej 35, czyli dokładnie tylu, ile batalionów liczy WOT.

Z koloratką na żołdzie

Ile zarabia ksiądz w armii? Okazuje się, że ich pensje podstawowe są wyższe od średniej krajowej. Kapelanom przysługują bowiem takie same pieniądze, jak poszczególnym żołnierzom. Oczywiście mowa tu o tych, którzy są zawodowymi żołnierzami.

- W brygadach OT pełni służbę 13 kapelanów będących w służbie stałej. Z tytułu tej służby nie pobierają oni dodatkowego uposażenia – podkreślił ks. płk. Zbigniew Kępa. Potwierdza to również MON – księża ci nie otrzymują specjalnych dodatków przeznaczonych wyłącznie dla nich.

O jakich więc pensjach mówimy? Pisaliśmy już o tym na łamach money.pl, przy okazji pensji w armii. Z informacji przekazanych nam przez resort obrony, kapelan w stopniu podporucznika może liczyć na 5520 zł brutto bez dodatku za długoletnią służbę wojskową. Wraz z awansem uposażenie oczywiście odpowiednio rośnie.

I tak np. ksiądz kapitan wraz z 9-proc. dodatkiem za długoletnią służbę wojskową zarabia od 5995 zł, major – wraz z 15-proc. dodatkiem otrzyma blisko tysiąc zł więcej – 6911,50 zł.

Stopień podpułkownika wojska polskiego to już pensja sięgająca 8 tys. zł (7925,40 zł wraz z dodatkiem za długoletnią służbę wojskową w wysokości 19 proc.), a ksiądz pułkownik zainkasuje wraz z 27-proc. dodatkiem za lata służby wojskowej 10998,20 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-06-2019

##A na uzbrojenie wot-u wprowadzą miotacze bojowych rożańców

06-06-2019

rrrPis planuje krucjatę na Brukselę

06-06-2019

jaatakie zarobki w WOT hehe zal mi tych co wierza w ten syf heh jestemw wocie i nie ma kokosow tu chodzi o cos innego niz pieniadze ale dla wielu jest … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (332)