Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Ile zarabiają księża w kamaszach? Pensja kapelana zaczyna się od 5,5 tys., ale sięgnąć może nawet kilkunastu tys. zł.

926
Podziel się:

Duchowni w mundurze zarabiają ponad średnią krajową. Posługę kapłańską w polskiej armii zapewnia w sumie 123 rzymskokatolickich kapelanów, z czego 109 to żołnierze zawodowi.

Kapelan wojskowy razem z żołnierzami na misji zagranicznej.
Kapelan wojskowy razem z żołnierzami na misji zagranicznej. (East News, TOMASZ LENDO/REPORTER/EAST NEWS)

Liczba kapelanów wojskowych od 2015 roku nie uległa znaczącej zmiennie. Od ubiegłego roku w armii przybyło zaledwie dwóch księży-żołnierzy zawodowych i jeden duchowny będący pracownikiem cywilnym.

Jak ujawnił wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, w odpowiedzi na pytanie poselskie Adama Szłapki, w sumie w armii posługę kapłańską zapewnia 109 kapelanów-żołnierzy i 14 księży cywilnych. To stan na 25 kwietnia 2019 r.

Wskazuje ich Ordynariat Polowy, ale nim księża włożą kamasze, ich zdolność do podjęcia tej pracy określają instytucje wojskowe. Kapelani wojskowi muszą spełnić bowiem takie same wymagania, jak pozostali żołnierze.

Z koloratką w wojsku zarabia się dobrze

Zapytaliśmy MON jak wyglądają zarobki "księży w mundurach". Okazuje się, że ich pensje podstawowe są wyże od średniej krajowej. Kapelanom przysługują bowiem takie same pieniądze, jak poszczególnym żołnierzom i – jak poinformowało nas MON - nie otrzymują specjalnych dodatków przeznaczonych wyłącznie dla nich.

"Księża kapelani otrzymują uposażenie na zasadach przewidzianych dla ogółu żołnierzy zawodowych. W skład tego uposażenia wchodzi uposażenie zasadnicze, którego wysokość jest uzależniona od zajmowanego stanowiska służbowego, i określona w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 stycznia 2019 r. oraz dodatek za długoletnią służbę wojskową, w wysokości od 3 proc. po 3 latach służby wojskowej do 35 proc. po 35 latach służby wojskowej, określony w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 grudnia 2016 r." – przekazało money.pl biuro prasowe MON.

O jakich więc pensjach mówimy? Kapelan w stopniu podporucznika może liczyć na 5520 zł brutto bez dodatku za długoletnią służbę wojskową. Wraz z awansem uposażenie oczywiście odpowiednio rośnie.

I tak np. ksiądz kapitan wraz z 9-proc. dodatkiem za długoletnią służbę wojskową zarabia od 5995 zł, major – wraz z 15-proc. dodatkiem otrzyma blisko tysiąc złotych więcej – 6911,50 zł.

Zobacz także: Obejrzyj: Unikanie opodatkowania to grzech? Ksiądz odpowiada

Stopień podpułkownika wojska polskiego to już pensja sięgająca 8 tys. zł (7925,40 zł wraz z dodatkiem za długoletnią służbę wojskową w wysokości 19 proc.), a ksiądz pułkownik zainkasuje wraz z 27-proc. dodatkiem za lata służby wojskowej 10998,20 zł.

Dobra emerytura

Wysokość uposażeń księży kapelanów odpowiednio przekłada się na ich świadczenia emerytalne. O tych z kolei zrobiło się głośno za sprawą byłego wojskowego, który wytknął arcybiskupowi generałowi "nieprzyzwoitą emeryturę" – o czym więcej przeczytasz w money.pl.

Chodzi oczywiście o biskupa polowego Leszka Sławoja Głódzia. Hierarcha z wojskiem żegnał się w 2004 r. jako dwugwiazdkowy generał dywizji. To drugi stopień w tej najwyższej wojskowej hierarchii. Wyżej są tylko generał broni z trzema gwiazdkami na pagonie i generał, który ma cztery gwiazdki.

O jakich kwotach generalskiej emerytury mówimy? "Biskup generał Leszek Sławoj Głódź, zgodnie z ustawą z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (...) jak każdy zwolniony z zawodowej służby wojskowej generał z pełną wysługą emerytalną powyżej 35 lat i w zależności od posiadanego stopnia może otrzymać emeryturę wojskową w przedziale od 10,760 zł do 17,725 zł brutto" – ujawniło w przesłanym nam komunikacie MON.

Jak udało się nieoficjalnie ustalić money.pl w rozmowie z jednym z wysoko postawionych wojskowych, generał brygady otrzymuje co najmniej 10 tys. zł emerytury na rękę. Generał dywizji może otrzymywać miesięcznie nawet 13-14 tys. zł netto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(926)
Małgorzata.
2 lata temu
Wojsko związane jest z wojowaniem czyli złem, kościół podobno z dobrem. Po co w takim razie kapelan w wojsku? Jeszcze nie tak dawno można było oglądać uśmiechnięte twarze wielebnych odbierających szlify generalskie za zasługi wojenne. Wówczas wojna była daleko, dziś jest blisko, co wielebni oferują przerażonym ludziom? Wspólną modlitwę, może z nieba sfrunie cudowne wojsko, które rozgromi wroga. Jak mówią wszelkie przekazy, Bóg jest jeden. Komu więc ma dopomóc w zwycięstwie?
ja
4 lata temu
Jestem za tym że KAPELAN to kapelan i nie ważne gdzie pracuję i co robi nadal jest tylko kapelanem. NIKT nie powinien go mianować dawać stopnie wojskowe awanse. Kapelan który przebywa w Szpitalu to też zarabia tak samo jak lekarz chyba NIE . Wrócić do tego że jak juz jest ten KAPELAN to pensja KAPELANA i koniec. Powinien zarabiać tyle co normalny obywatel. Kapelan nie ma na utrzymaniu rodziny, opłat na utrzymanie dlatego tylko KAPELAN i pensja około 2 tys. na reke
zorientowany
4 lata temu
po pierwsze-dlaczego w stosunku do księży nie jest przestrzegany okres wysługi w stopniu wojskowym,Głódź do stopnia generała powinien wysłużyć 18 lat od stopnia podporucznika a dostał na dzień dobry płk a za chwilę generała ;po drugie -powinien dostawać emeryturę % od lat przepracowanych w wojsku;-po trzecie dlaczego księża po 2-3 latach awansowani byli na oficera starszego /mjr/-czym różnili się od innych wojskowych
bkb2
4 lata temu
Szansą dla Białorusi są transfery zarobionych pieniędzy od emigrantów pracujących w Polsce i innych krajach EU podobnie jak jest to w przypadku Ukrainy. To pozwoliło by Łukaszence płacić większe ceny za gaz i ropę od innych dostawców. Jednak na tej kroplówce nie da się ujechać zbyt długo i Łukaszenka musi zreformować gospodarkę swojego kraju... Białoruś jest w potrzasku i bez diametralnych zmian i czasowych pożyczek od USA na czas reform ten kraj nadal ciągle jest zagrożony przez Rosję. Polska może odegrać tutaj także dużą rolę i jestem przekonany że już są mocno zaawansowane rozmowy na temat importu energii z nowo powstałej elektrowni w Ostrowcu oraz inne plany gospodarcze w ramach 3Morza czy też pomiędzy Chinami a Białorusią... Wszystko spoczywa w rękach dyktatora Łukaszenki ale to nie on jest dzisiaj największym wrogiem. Zachód może dać mu wolną rękę w dalszym rządzeniu krajem pod warunkiem liberalizacji gospodarki i jej gruntownych reform... Najważniejszą sprawą jest utrzymanie niezależności Białorusi i Moskwa doskonale zdaje sobie sprawę że z każdym następnym rokiem będzie natrafiać na coraz większy opór samych Białorusinów co do integracji. W tym roku Ryanair ma uruchomić pierwsze połączenie do Mińska a to oznacza że za nim pójdą inne firmy!!!
karol
4 lata temu
a my prawie półtora koła zusu
...
Następna strona