Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Ile zarabiają księża w kamaszach? Pensja kapelana zaczyna się od 5,5 tys., ale sięgnąć może nawet kilkunastu tys. zł.

925
Podziel się

Duchowni w mundurze zarabiają ponad średnią krajową. Posługę kapłańską w polskiej armii zapewnia w sumie 123 rzymskokatolickich kapelanów, z czego 109 to żołnierze zawodowi.

Kapelan wojskowy razem z żołnierzami na misji zagranicznej.
Kapelan wojskowy razem z żołnierzami na misji zagranicznej. (East News, TOMASZ LENDO/REPORTER/EAST NEWS)
bDzZaHhh

Liczba kapelanów wojskowych od 2015 roku nie uległa znaczącej zmiennie. Od ubiegłego roku w armii przybyło zaledwie dwóch księży-żołnierzy zawodowych i jeden duchowny będący pracownikiem cywilnym.

Jak ujawnił wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, w odpowiedzi na pytanie poselskie Adama Szłapki, w sumie w armii posługę kapłańską zapewnia 109 kapelanów-żołnierzy i 14 księży cywilnych. To stan na 25 kwietnia 2019 r.

bDzZaHhj

Wskazuje ich Ordynariat Polowy, ale nim księża włożą kamasze, ich zdolność do podjęcia tej pracy określają instytucje wojskowe. Kapelani wojskowi muszą spełnić bowiem takie same wymagania, jak pozostali żołnierze.

Z koloratką w wojsku zarabia się dobrze

Zapytaliśmy MON jak wyglądają zarobki "księży w mundurach". Okazuje się, że ich pensje podstawowe są wyże od średniej krajowej. Kapelanom przysługują bowiem takie same pieniądze, jak poszczególnym żołnierzom i – jak poinformowało nas MON - nie otrzymują specjalnych dodatków przeznaczonych wyłącznie dla nich.

"Księża kapelani otrzymują uposażenie na zasadach przewidzianych dla ogółu żołnierzy zawodowych. W skład tego uposażenia wchodzi uposażenie zasadnicze, którego wysokość jest uzależniona od zajmowanego stanowiska służbowego, i określona w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 stycznia 2019 r. oraz dodatek za długoletnią służbę wojskową, w wysokości od 3 proc. po 3 latach służby wojskowej do 35 proc. po 35 latach służby wojskowej, określony w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 grudnia 2016 r." – przekazało money.pl biuro prasowe MON.

bDzZaHhp

O jakich więc pensjach mówimy? Kapelan w stopniu podporucznika może liczyć na 5520 zł brutto bez dodatku za długoletnią służbę wojskową. Wraz z awansem uposażenie oczywiście odpowiednio rośnie.

I tak np. ksiądz kapitan wraz z 9-proc. dodatkiem za długoletnią służbę wojskową zarabia od 5995 zł, major – wraz z 15-proc. dodatkiem otrzyma blisko tysiąc złotych więcej – 6911,50 zł.

bDzZaHhq
Zobacz także: Obejrzyj: Unikanie opodatkowania to grzech? Ksiądz odpowiada

Stopień podpułkownika wojska polskiego to już pensja sięgająca 8 tys. zł (7925,40 zł wraz z dodatkiem za długoletnią służbę wojskową w wysokości 19 proc.), a ksiądz pułkownik zainkasuje wraz z 27-proc. dodatkiem za lata służby wojskowej 10998,20 zł.

Dobra emerytura

Wysokość uposażeń księży kapelanów odpowiednio przekłada się na ich świadczenia emerytalne. O tych z kolei zrobiło się głośno za sprawą byłego wojskowego, który wytknął arcybiskupowi generałowi "nieprzyzwoitą emeryturę" – o czym więcej przeczytasz w money.pl.

bDzZaHhr

Chodzi oczywiście o biskupa polowego Leszka Sławoja Głódzia. Hierarcha z wojskiem żegnał się w 2004 r. jako dwugwiazdkowy generał dywizji. To drugi stopień w tej najwyższej wojskowej hierarchii. Wyżej są tylko generał broni z trzema gwiazdkami na pagonie i generał, który ma cztery gwiazdki.

O jakich kwotach generalskiej emerytury mówimy? "Biskup generał Leszek Sławoj Głódź, zgodnie z ustawą z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (...) jak każdy zwolniony z zawodowej służby wojskowej generał z pełną wysługą emerytalną powyżej 35 lat i w zależności od posiadanego stopnia może otrzymać emeryturę wojskową w przedziale od 10,760 zł do 17,725 zł brutto" – ujawniło w przesłanym nam komunikacie MON.

Jak udało się nieoficjalnie ustalić money.pl w rozmowie z jednym z wysoko postawionych wojskowych, generał brygady otrzymuje co najmniej 10 tys. zł emerytury na rękę. Generał dywizji może otrzymywać miesięcznie nawet 13-14 tys. zł netto.

bDzZaHhs

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzZaHhK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(925)
🐖🐖
2 lata temu
Złodzieje są wszędzie.
taka prawda
rok temu
Chory kraj.
twój nick
rok temu
Sformować z nich kompanię i wysłać na misję do Afganistanu - są przecież żołnierzami i biorą za to pieniądze
bDzZaHhL
RODAK
2 lata temu
Ciemnota zatacza coraz szersze kręgi. Nauczyciel - 1820 zł miesięcznie. Zołnierze mają możliwość chodzenia na msze jak każdy katolik w niedzielę lub inny dzień. To zwykłe nadużycie finansowe za nic nie robienie!!!!
Olek
2 lata temu
przecież Głódź nie był w wojsku 35 lat !!! z jakiej racji dostał wysługę za 35 lat słuzby w wojsku ???
...
Następna strona