Notowania

mon
29.05.2019 20:43

Ile zarabiają księża w kamaszach? Pensja kapelana zaczyna się od 5,5 tys., ale sięgnąć może nawet kilkunastu tys. zł.

Duchowni w mundurze zarabiają ponad średnią krajową. Posługę kapłańską w polskiej armii zapewnia w sumie 123 rzymskokatolickich kapelanów, z czego 109 to żołnierze zawodowi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Kapelan wojskowy razem z żołnierzami na misji zagranicznej. (Fot: TOMASZ LENDO/REPORTER/EAST NEWS)

Liczba kapelanów wojskowych od 2015 roku nie uległa znaczącej zmiennie. Od ubiegłego roku w armii przybyło zaledwie dwóch księży-żołnierzy zawodowych i jeden duchowny będący pracownikiem cywilnym.

Jak ujawnił wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, w odpowiedzi na pytanie poselskie Adama Szłapki, w sumie w armii posługę kapłańską zapewnia 109 kapelanów-żołnierzy i 14 księży cywilnych. To stan na 25 kwietnia 2019 r.

(Sejm.gov.pl)
(Fot: sejm.gov.pl)

Wskazuje ich Ordynariat Polowy, ale nim księża włożą kamasze, ich zdolność do podjęcia tej pracy określają instytucje wojskowe. Kapelani wojskowi muszą spełnić bowiem takie same wymagania, jak pozostali żołnierze.

(Źrółdo: MON/money.pl)
(Fot: Źródło: MON/money.pl)

Z koloratką w wojsku zarabia się dobrze

Zapytaliśmy MON jak wyglądają zarobki "księży w mundurach". Okazuje się, że ich pensje podstawowe są wyże od średniej krajowej. Kapelanom przysługują bowiem takie same pieniądze, jak poszczególnym żołnierzom i – jak poinformowało nas MON - nie otrzymują specjalnych dodatków przeznaczonych wyłącznie dla nich.

"Księża kapelani otrzymują uposażenie na zasadach przewidzianych dla ogółu żołnierzy zawodowych. W skład tego uposażenia wchodzi uposażenie zasadnicze, którego wysokość jest uzależniona od zajmowanego stanowiska służbowego, i określona w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 stycznia 2019 r. oraz dodatek za długoletnią służbę wojskową, w wysokości od 3 proc. po 3 latach służby wojskowej do 35 proc. po 35 latach służby wojskowej, określony w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 grudnia 2016 r." – przekazało money.pl biuro prasowe MON.

O jakich więc pensjach mówimy? Kapelan w stopniu podporucznika może liczyć na 5520 zł brutto bez dodatku za długoletnią służbę wojskową. Wraz z awansem uposażenie oczywiście odpowiednio rośnie.

I tak np. ksiądz kapitan wraz z 9-proc. dodatkiem za długoletnią służbę wojskową zarabia od 5995 zł, major – wraz z 15-proc. dodatkiem otrzyma blisko tysiąc złotych więcej – 6911,50 zł.

Obejrzyj: Unikanie opodatkowania to grzech? Ksiądz odpowiada

Stopień podpułkownika wojska polskiego to już pensja sięgająca 8 tys. zł (7925,40 zł wraz z dodatkiem za długoletnią służbę wojskową w wysokości 19 proc.), a ksiądz pułkownik zainkasuje wraz z 27-proc. dodatkiem za lata służby wojskowej 10998,20 zł.

Dobra emerytura

Wysokość uposażeń księży kapelanów odpowiednio przekłada się na ich świadczenia emerytalne. O tych z kolei zrobiło się głośno za sprawą byłego wojskowego, który wytknął arcybiskupowi generałowi "nieprzyzwoitą emeryturę" – o czym więcej przeczytasz w money.pl.

Chodzi oczywiście o biskupa polowego Leszka Sławoja Głódzia. Hierarcha z wojskiem żegnał się w 2004 r. jako dwugwiazdkowy generał dywizji. To drugi stopień w tej najwyższej wojskowej hierarchii. Wyżej są tylko generał broni z trzema gwiazdkami na pagonie i generał, który ma cztery gwiazdki.

O jakich kwotach generalskiej emerytury mówimy? "Biskup generał Leszek Sławoj Głódź, zgodnie z ustawą z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (...) jak każdy zwolniony z zawodowej służby wojskowej generał z pełną wysługą emerytalną powyżej 35 lat i w zależności od posiadanego stopnia może otrzymać emeryturę wojskową w przedziale od 10,760 zł do 17,725 zł brutto" – ujawniło w przesłanym nam komunikacie MON.

Jak udało się nieoficjalnie ustalić money.pl w rozmowie z jednym z wysoko postawionych wojskowych, generał brygady otrzymuje co najmniej 10 tys. zł emerytury na rękę. Generał dywizji może otrzymywać miesięcznie nawet 13-14 tys. zł netto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-05-2019

SsssA przecietnemu Kowalskiemu 2tys emerytury.

30-05-2019

🐖🐖Złodzieje są wszędzie.

03-09-2019

DarielKapelan nie jest żołnierzem. Z tymi stopniami chodzi tylko o wyższe pobory. Kasa, którą można zarabiać podszywając się pod oficera.

Rozwiń komentarze (931)