Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Pół miliona złotych na wynagrodzenia kapelanów. Skarbówka płaci im nawet 7 tys. zł

817
Podziel się:

Duchowni na państwowych etatach mogą zarobić ponad średnią krajową. Ośmiu kapłanów wyznania katolickiego i jeden wyznania prawosławnego jest zatrudnionych na pełnym etacie w Izbach Administracji Skarbowej w całej Polsce. Ich zarobki wynoszą od 5 do 7 tys. zł brutto.

Kapelani w skarbówce odpowiadają za wszystkie nabożeństwa. Pojawiali się również na inauguracji Krajowej Administracji Skarbowej
Kapelani w skarbówce odpowiadają za wszystkie nabożeństwa. Pojawiali się również na inauguracji Krajowej Administracji Skarbowej (Maciej Łuczniewski/Reporter)

Kapelan skarbówki w województwie lubelskim zarabia 4,8 tys. zł brutto. Duchowny pracowników izby skarbowej w województwie pomorskim - już 5,3 tys. zł. Najwyższe wynagrodzenie ma za to kapelan z województwa mazowieckiego. Co miesiąc otrzymuje ponad 7 tys. zł brutto. W sumie w ciągu roku na duchownych skarbówka przeznacza pół miliona złotych - wynika z informacji Krajowej Administracji Skarbowej.

O zatrudnianiu kapelanów w Krajowej Administracji Skarbowej poinformowała "Gazeta Wyborcza" w marcu. Teraz Ministerstwo Finansów przedstawiło szczegółowe dane dotyczace zarobków duchownych. W ten sposób odpowiedziało na interpelacje i zapytania posłów opozycji Krzysztofa Truskolaskiego i Marka Sowy.

Odpowiedzi udzielił Marian Banaś, wiceminister finansów, a także szef Krajowej Administracji Skarbowej. Wyjaśnił, że w Izbach Administracji Skarbowej w dziewięciu województwach służbę pełni w sumie dziesięciu kapelanów, w tym jeden zatrudniony na pół etatu. Reszta ma pełny etat.

Dodatkowo w Ministerstwie Finansów zatrudniony jest "funkcjonariusz na stanowisku służbowym dziekana, wyznania katolickiego", ale nie wiadomo, ile zarabia. Od 11 marca 2019 r. do 30 czerwca 2019 r. przebywa na urlopie bezpłatnym.

Zobacz także: Obejrzyj: wynajmujesz mieszkanie? Skarbówka rozliczy cię od przyszłego roku

Z cytowanej przez Gazetę Wyborcząodpowiedzi Mariana Banasia wynika, że stan zatrudniania kapelanów w poszczególnych województwach przedstawia się następująco:

  • podkarpackie - kapelan wyznania katolickiego - 6 344,48 zł brutto
  • dolnośląskie - kapelan wyznania katolickiego - 6 005,32 zł brutto
  • lubelskie - kapelan wyznania katolickiego - 4 865,20 zł brutto
  • mazowieckie - kapelan wyznania katolickiego - 7 373,03 zł brutto
  • wielkopolskie - kapelan wyznania katolickiego - 6 010,13 zł brutto
  • warmińsko-mazurskie - kapelan wyznania katolickiego - 5 103,94 zł brutto
  • pomorskie - kapelan wyznania katolickiego - 5 367,25 zł brutto
  • zachodniopomorskie - dwóch kapelanów wyznania katolickiego - 1 etat – 5 373,01 zł brutto, pół etatu - 2 432,60 zł brutto
  • podlaskie - kapelan wyznania prawosławnego - 5 467,47 zł brutto

W odpowiedzi udzielonej posłowi Markowi Sowie szef KAS wyjaśnił, że łączny koszt zatrudnienia kapelanów w 2018 r. wyniósł 495 tys. zł. Złożyły się na to koszty uposażeń, nagród, świadczeń przysługujących funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej oraz koszty delegacji. Same uposażenia wraz nagrodami z 3 proc. funduszu nagród, nagrodami rocznymi i jubileuszowymi kosztowały stanowiły 456 tys. zł.

Marian Banaś tłumaczy, że stanowisko kapelana - w załączniku do rozporządzenia w sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej - jest zaliczone do grupy stanowisk eksperckich.

Czym konkretnie zajmują się kapelani w skarbówce? Wiceminister Banaś wyjaśnia, że organizują opiekę duszpasterską dla obecnych i emerytowanych pracowników Krajowej Administracji Skarbowej i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, a także ich rodzin.

Kapelani mają też przeprowadzać i nadzorować zajęcia z etyki normatywnej. Oprócz tego organizują nabożeństwa z okazji świąt, uroczystości państwowych. Prowadzą też działalność oświatowo-wychowawczą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(817)
zenmak
3 lata temu
w zeszłym roku w Urzędach Skarbowych zbierali 1% odpisu siedząc na salach . Kościół narzuca państwu zatrudnienie swoich nierobów bo ponoć w Polsce jest 90% katolików.Powinni utrzymywać się z dobrowolnych składek.
wert
3 lata temu
i wlasnie przez takich kapelanow i i innych pasozytow kosciol katolicki przezywa recesje .. po co ci kapelani ? przecież większość urzędników zusu nawet nie ma nic wspólnego z kościołem , a inni wierzący pracownicy mogą iść przed praca pomodlić sie w kosciele. Krew ludzi zalewa szczególnie mężczyzn po 60 roku zżycia z 45 letnim stażem pracy , gdzie zostali pozbawieni należnych im emerytur stażowych, a i ch ciężko wypracowana kasa na emeryture idzie na kapelanów i niedawno przyznane emerytury tzw działaczom solidarnosci czyli wszelkiej masci nierobom a schorowani 60 latkowie musza pracować az do śmierci albo być na utrzymaniu rodziny , bo renty chorobowe tez zostaly praktycznie zniesione do uczciwie pracujących
luluci
4 lata temu
Iran mógłby się uczyć od nas
stan prawdy
4 lata temu
Mamona przyćmiła im już rozumy!!!! Po co tam potrzebny ksiądz?? Może jeszcze w Sejmie powinni być? Posłami, senatorami budować pałace i hotele??? Jedno wielkie oszustwo
asdf
4 lata temu
ksiądz=darmozjad?
...
Następna strona