Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Kurs franka szwajcarskiego najwyższy od ponad 2 lat

0
Podziel się:

Kurs franka szwajcarskiego w najbliższych dniach może przekroczyć granicę 4 zł. Wypływ na to ma m.in. piątkowe deklaracje prezydenta USA odnośnie wprowadzenia nowych ceł i taryf na produkty z Chin. Przynosi to podbicie kursu CHF/PLN do najwyższego poziomu od marca 2017 r.

Kurs franka szwajcarskiego najwyższy od 2,5 roku
Kurs franka szwajcarskiego najwyższy od 2,5 roku (WP.PL, Łukasz Szełemej)

Jak informowaliśmy na money.pl, piątkowa deklaracja prezydenta USA Donalda Trumpa odnośnie wprowadzenia nowych ceł i taryf na produkty z Chin, podbija napięcia w ramach tzw. wojny handlowej i negatywnie wpływa na rynek walutowy.

Straci na niej polski złoty, niebędący w centrum wydarzeń, jednak reagujący w sposób proporcjonalny na zmiany np. szwajcarskiego franka. Kurs CHF/PLN został podbity do najwyższego poziomu 3,955 PLN od marca 2017 r.

Przemysław Kwiecień wskazuje, że kurs franka szwajcarskiego niebezpiecznie zbliża się do bariery 4,00 i może ją przekroczyć, choć zapewne przejściowo.

Zobacz: Kurs franka szwajcarskiego. Frankowicze mogą stracić przez Donalda Trumpa

Eskalacja niepewności rynkowej nie jest wykluczona. W przeszłości zdarzało się, że w okresie wakacyjnym złoty skokowo tracił na wartości, ale później dość szybko odrabiał straty.

W mediach pojawiły się informacje, że Donald Trump oskarża Chiny o manipulację walutą, sztucznie osłabiając juana.

W opinii części analityków takie oskarżenia to "puste groźby", którymi Pekin się nie przejmie.

Wyższy kurs franka szwajcarskiego może oznaczać kłopoty dla posiadaczy "frankowych" kredytów hipotecznych. Z danych BIK wynika, że obecnie w spłacie pozostaje 458,83 tys. takich kredytów. Ich wartość w przeliczeniu na złote wynosiła na koniec czerwca 102,8 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(0)