Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Kwarantanna dla wracających z Chorwacji? Rząd wyjaśnia

33
Podziel się:

Dzięki doprecyzowaniu wiadomo, że zaostrzenie zasad nie dotyczy osób przybywających z państw unijnych, które nie są w Schengen, czyli: Chorwacji, Bułgarii, Rumunii, Irlandii i Cypru.

Kwarantanna dla wracających z Chorwacji? Rząd wyjaśnia
Granica; Polska; Czechy; przejście graniczne; Cieszyn; granica państwa (Adobe Stock, spacetech)
bEEstEqd

Nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii podpisana przez premiera Mateusza Morawieckiego ukazała się w piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie w sobotę.

Rząd zmienił brzmienie przepisu rozporządzenia, na mocy którego osoby, objęte po wjeździe do Polski 10-dniową kwarantanną, nie mogą jej skrócić, wykonując test na koronawirusa w ciągu 48 godzin.

Taką możliwość mają nie wcześniej niż w 7 dni po wjeździe. Przepis ten od czwartku dotyczy osób podróżujących z wszystkich państw niebędących w Strefie Schengen lub niebędących państwem członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.

bEEstEqf
Zobacz także: Turyści zarażeni COVID-19 na Majorce. 4-gwiazdkowy hotel zamknięty

W nowym brzmieniu przepisu mowa jest o państwach niebędących w Strefie Schengen lub niebędących państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Dzięki doprecyzowaniu wiadomo, że zaostrzenie zasad nie dotyczy osób przybywających z państw unijnych, które nie są w Schengen, czyli: Chorwacji, Bułgarii, Rumunii, Irlandii i Cypru.

Nie dotyczy także państw Strefy Schengen, które nie są w Unii, czyli: Szwajcarii, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu.

bEEstEql

W związku z tym w przypadku objęcia kwarantanną po przyjeździe z państwa Strefy Schengen lub państwa UE podróżny może się z niej zwolnić na tych samych zasadach, co dotychczas, czyli po wykonaniu w ciągu 48 godzin testu na koronawirusa i uzyskaniu negatywnego wyniku.

Test, zwalniający z kwarantanny, może wykonać również jeszcze na lotnisku. Zgodnie z obowiązującymi od końca marca przepisami podróżujących z tych państw z kwarantanny zwalnia również m.in. negatywny wynik testu wykonanego 48 godzin przed wjazdem do Polski.

Nadal z kwarantanny wjazdowej zwolnionych jest ponadto szereg podróżnych. To m.in. osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 szczepionką dopuszczoną w UE (po przyjęciu dawki co najmniej 14 dni wcześniej). Katalog zwolnień z obowiązkowej kwarantanny rząd rozszerzył również w piątek.

bEEstEqm

Zgodnie z piątkową zmianą od soboty z kwarantanny zwolnione będą dzieci do 12. roku życia przybywające do Polski zza granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE pod opieką osób zaszczepionych. W przypadku przekraczania granicy wewnętrznej UE dzieci do 12. roku życia z kwarantanny nadal zwalnia też negatywny wynik testu opiekunów wykonanego 48 godzin przed wjazdem.

Katalog rozszerzono również o uczestników międzynarodowego konkursu lub festiwalu muzycznego organizowanego w Polsce. Dzięki temu na kwarantannę nie trafią uczestnicy np. XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, do którego w lipcu rozpoczną się eliminacje.

Kolejne osoby zwolnione od soboty z kwarantanny wjazdowej to m.in. uczestnicy konkursów, olimpiad i turniejów określonych w ustawie o systemie oświaty. To także członkowie oficjalnych delegacji konstytucyjnych organów władzy publicznej RP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEstEqG
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
Qwer
3 miesiące temu
Nie doczytalem czy nic nie ma na temat wjazdu obywateli krajów nie będącego w schengen do Polski ??
Megilub
3 miesiące temu
To dlaczego w ciasnym ,zamkniętym autobusie trzymają wszystkich na lotnisku...jak podjeżdża autobus pod samolot w jeden powinni wsiadać ci zaszczepieni...a w inny co do testów...jest ogromny jakoś na lotnisku i przekraczanie wymogów sanitarnych !!!!
To obłęd
3 miesiące temu
Znieść stan epidemi!!@ mamy jeden ,dwa przypadki na województwo!!! a i tak testy sa fałszywe, i otworzyć służę ZDROWIA
bEEstEqH
Dość
3 miesiące temu
Jaki stan epidemii ??? 0,000001proc zakażeń!!!!?? Rząd ogranicza nam wolność i nasze prawa tak bezkarnie??
Onnnn
3 miesiące temu
W...jakie paranoję...Paranojee co wy robicie !!????!!!???
...
Następna strona