Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Lamine Yamal najmłodszym zawodnikiem Euro w historii. Prawniczka dostrzegła poważny problem

49
Podziel się:

Lamine Yamal, 16-letni piłkarz reprezentacji Hiszpanii, stał się sensacją Euro 2024. Jego udział w turnieju budzi jednak pytania o zgodność z niemieckim prawem pracy, które ściśle reguluje zatrudnianie nieletnich. Interpretacje prawne sytuacji młodego sportowca są jednak sprzeczne.

Lamine Yamal najmłodszym zawodnikiem Euro w historii. Prawniczka dostrzegła poważny problem
Lamine Yamal najmłodszym zawodnikiem w historii Euro (GETTY, Markus Gilliar - GES Sportfoto)

Lamine Yamal jest najmłodszym zawodnikiem w historii występującym na Mistrzostwach Europy w piłce nożnej. Zadebiutował w meczu Hiszpanii przeciwko Chorwacji mając zaledwie 16 lat, odbierając tym samym tytuł najmłodszego uczestnika Euro Polakowi Kacprowi Kozłowskiemu, który w 2021 roku wziął udział w imprezie w wieku 17 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przesłuchanie Obajtka. Tomasz Żółciak: może zasłonić się niepamięcią, albo pójść w wymyk Sobonia

Najmłodszy zawodnik euro. To może łamać prawo

Udział tak młodego zawodnika w profesjonalnym turnieju piłkarskim rodzi pytania o zgodność z przepisami prawa pracy, szczególnie w kontekście niemieckiego ustawodawstwa. Kathrin Vossen, prawniczka specjaluzjąca się z prawa pracy z Kolonii, twierdzi na łamach Der Spiegel, że niemiecka ustawa o ochronie pracy młodocianych ma zastosowanie do wszystkich osób poniżej 18 roku życia, w tym do uczestników Euro 2024 rozgrywanego w Niemczech.

Zgodnie z tymi przepisami, młodociani w wieku Yamala mogą pracować między godziną 6 a 20. Maksymalny czas pracy to 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo, z obowiązkową 12-godzinną przerwą między zmianami. Jak zauważa Vossen, "mecz w piątek przeciwko Niemcom nie stanowił problemu, bo zaczynał się o 18:00 i zakończył się na długo przed 20:00".

Ekspertka zwraca jednak uwagę na potencjalne komplikacje w przypadku półfinału i finału, które rozpoczynają się o 21:00. W takim scenariuszu Yamal mógłby przekroczyć dozwolone godziny pracy dla nieletnich. Vossen podkreśla, że do czasu pracy zalicza się nie tylko sam mecz, ale również rozgrzewkę, prysznic po spotkaniu i udział w konferencji prasowej.

Warto zaznaczyć, że niemieckie prawo przewiduje wyjątki dla niektórych branż, w tym dla imprez sportowych. W takich przypadkach "kreatywny udział" jest dozwolony do godziny 23:00. Niemniej jednak, jak wskazuje Vossen, aktywność Yamala spełnia wszystkie kryteria pracy w rozumieniu prawa: "Istnieje umowa prywatno-prawna, wynagrodzenie, narzędzia pracy, a także podlega on poleceniom i jest zależny od decyzji innych".

Hiszpanii potencjalnie grozi kara

Naruszenie przepisów o ochronie pracy młodocianych może skutkować karą grzywny do 15 000 euro dla hiszpańskiej federacji. Vossen uważa jednak za "mało prawdopodobne" nałożenie takiej kary, wskazując na margines swobody decyzyjnej organów kontroli pracy.

UEFA, zapytana o tę kwestię przez magazyn "Der Spiegel", powołuje się na artykuł 48 swoich statutów, który nie określa konkretnego minimalnego wieku dla zawodników. Dla porównania, Niemiecki Związek Piłki Nożnej (DFB) od sezonu 2023/24 ustalił minimalny wiek dla graczy w Bundeslidze, 2. Bundeslidze i 3. lidze na 16 lat.

W mediach pojawiają się i inne interpretacje. Wskazują na dwa przepisy. Niemieckie regulacje dotyczące pracy młodzieży (JArbSchG) oraz pobytu cudzoziemców (Aufenthaltsgesetz). Mówią one, że sportowcy przebywający na terenie Niemiec do 90 dni są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
Wąż w kieszen...
1 tyg. temu
No,bo Niemcy nie mają innych problemów niż obliczać czas pracy LY??Ja im mogę wymienić kilka mln.nielegalnych powodów
Mój i chju
2 tyg. temu
I oczywiście Niemcy odpadły i teraz szukają dziury w całym. Typowe zachowanie dla narodu z wybujałym ego..
Michał
2 tyg. temu
Oglądałem ten mecz, dwie Perły wypiłem przy okazji. Ten chłopak to nowy Messi, ma mega talent.
Jaka praca?
2 tyg. temu
gra w piłkę nożną jest dla wielu zwyczajnym hobbii, za uprawianie którego otrzymują ponadto, że mają frajdę, także całkiem niezłe pieniądze - to po pierwsze. Po drugie prawo niemieckie, ale nie unijne, a ono ponoć ma pierwszeństwo przed krajowym.
glan
2 tyg. temu
Dostali łomot teraz szukają jak tu się zemścić , piłka w Niemczech i Francji zaczyna schodzić na psy
...
Następna strona