Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rośliny
24.09.2019 16:30

Lasy Państwowe ostrzegają. Starzec Jakubek - toksyczna i rakotwórcza roślina - rośnie niemal wszędzie

Lasy Państwowe wydały ostrzeżenie przed silnie toksyczną i rakotwórczą rośliną o nazwie Starzec Jakubek (Jacobaea vulgaris). Obszar występowania rośliny niegdyś uważanej za leczniczą obejmuje niemal cały kraj.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Lasy Państwowe. Niebezpieczna roślina - Starzec Jakubek - występuje na terenie niemal całego kraju (Fot: JERZY ROMANOWSKI)

Lasy Państwowe. Czym jest Starzec Jakubek?

Niegdyś starzec jakubek postrzegany był jako roślina lecznicza, pomocna przy nadciśnieniu czy chorobach wątroby. Stosowano go przy silnych kolkach, chorobach skóry, wypryskach i trudno gojących się ranach.

Obecnie wiadomo, że roślina jest silnie trująca i bardzo toksyczna. Szkodzi również wtedy, gdy jest już wysuszona czy zwiędła.

Jak informują Lasy Państwowe, roślina jest szczególnie niebezpieczna dla koni i kuców. Nie ma znaczenia czy koń jednorazowo spożyje większą ilości, czy też niewielkie jego ilości w dłuższym okresie, gdyż kumuluje się on w organizmie. Zatrucie wyniszcza wątrobę oraz prowadzi do uszkodzeń neurologicznych, w skutek czego następuje śmierć zwierzęcia.

Obejrzyj: Susza w Polsce. Wjazd samochodem do lasu zabroniony

Ponadto nawet niewielka dawka wyciągu ze starca jakubka jest bardzo niebezpieczna dla małych zwierząt domowych – psów, kotów. Może stanowić dla nich nawet śmiertelne zagrożenie.

Lasy Państwowe. Gdzie występuje Starzec Jakubek?

Starzec jakubek (Jacobaea vulgaris) w Polsce występuje powszechnie na łąkach, przydrożach, brzegach pól i lasów oraz w rowach. Może rosnąć wszędzie i nie większych wymagań.

Starzec jakubek ma wysoką, charakterystyczną łodygę, osiągającą nawet 120 cm wysokości. Łodyga rozgałęzia się tworząc nagie lub wełnisto owłosione długie pędy. Liście są lirowate i pierzastodzielne, a ich odcinki odstają od łodyg niemal pod kątem prostym. Im wyżej położone, tym są mniejsze. Na samym szczycie łodygi występuje okazały, luźny i rozpierzchły kwiatostan.

Tworzą go żółte kwiaty, zebrane w podbaldachy. Koszyczki o średnicy 1,5-2,5 cm są złożone z kwiatów języczkowych, płasko rozłożonych i występujących na brzegu kwiatostanu oraz z kwiatów rurkowatych, gęsto upakowanych wewnątrz. Roślina ta kwitnie od czerwca do września. Wkrótce po kwitnieniu pojawiają się jedwabiste, białe włoski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-09-2019

darekTa roślina nie jest rakotwórcza tylko trująca po zjedzeniu w każdej postaci więkrzej ilości czasem jest używana w ziołolecznictwie na dolegliwości … Czytaj całość

24-09-2019

Jacktu nie chodzi o tę roślinę tylko o to żeby było gdzie reklamy przykleić

24-09-2019

AndrzejStary Jakubek Stary Jaro który z nich bardziej szkodliwy ?ten ostatni występuje często na wschodzie Polski bo tam naród ciemny biedny i zabobonny na … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (155)