Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lasy Państwowe kontra branża. "Znikające drewno"

Przedstawiciele przemysłu drzewnego skarżą się, że drewno sprzedawane przez Lasy Państwowe trafia przede wszystkim do wielkich korporacji, a przez to wykańcza mały i średni biznes. Lasy Państwowe odpierają zarzuty. Obie strony mają się spotkać we wtorek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Lasy Państwowe kontra branża. Mali przedsiębiorcy zarzucają spółce, że ta faworyzuje korporacje (Fot: Tomasz Waszczuk)

Jak pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita", negocjacje branży z Lasami Państwowymi mogą być bardzo gorące. Bo przedstawiciele przemysłu drzewnego mają spółce sporo do zarzucenia.

- Znikanie drewna, sztuczne zawyżanie cen na rynku, zabałaganione dane – to nasze zarzuty wobec Lasów Państwowych - mówi "Rz" dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego Rafał Szefler.

Co ma na myśli? Przede wszystkim to, że Lasy Państwowe sprzedają drewno głównie dużym korporacjom, a przez to na lodzie zostają małe i średnie firmy.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

System ma się zmienić, a w pracach nad jego udoskonaleniem miała uczestniczyć branża. - Podczas poprzednich spotkań słyszeliśmy, że system będzie konsultowany z naszą branżą, po czym dyrektor LP na ostatnim spotkaniu oświadczył, że nie uwzględni właściwie żadnych naszych postulatów - mówi jeden z przedstawicieli branży i dodaje, że zmiany konsultowano tylko z liderami rynku.

Lasy Państwowe się bronią. - Prezentowane na spotkaniu propozycje nie będą jedynie propozycjami LP, lecz pakietem uwzględniającym postulaty przemysłu drzewnego i ustalenia z poprzednich spotkań - powiedziała rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska.

Węgiel z Rosji może podbić świat. Moskwa szykuje mega-ekspansję
Węgiel z Rosji zasypie świat. Putin szykuje nową strategię

Dziś o tym, kto kupi drewno, decyduje przede wszystkim cena. A wielkie korporacje są w stanie zapłacić więcej niż małe firmy, więc drewno trafia do nich.

W teorii jest jeszcze kryterium geograficzne, ale w praktyce zupełnie ono nie działa. - W odczuciu Lasów Państwowych, ale też znacznej części przedsiębiorców drzewnych, kryterium geografii zakupów nie spełniło nadziei i swojego założenia - tłumaczy Malinowska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: lasy państwowe, przemysł drzewny, drewno, przemysł, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-08-2019

maria100Lasy Państwowe to mafijna przybudówka PIS-iaków, potrafią wycinać, niszczyć i rozdzielać między swojaków ..

26-08-2019

kbibhniemcom wolno palic drewnwm w elektrowniach...jak nie pochodzi z niemieckich lasow.....z polski jada cale pociagi

26-08-2019

GgLasy to nie spółka proszę to poprawić

Rozwiń komentarze (33)