Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka
25.08.2019 13:26

Węgiel z Rosji zasypie świat. Putin szykuje nową strategię

Nowa rządowa strategia rozwoju górnictwa węgla w Rosji to pomysł Putina. W najbliższych 15 latach wydobycie może wzrosnąć nawet o 50 proc., a większość węgla trafi na eksport. Moskwa szykuje węglowy podbój świata.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Węgiel z Rosji może podbić świat. Moskwa szykuje mega-ekspansję

Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się z gubernatorami regionów górniczych, był tam też minister energetyki Aleksandr Nowak. Poinformował, że rosyjski rząd we wrześniu ma zatwierdzić nową strategię rozwoju górnictwa węgla do 2035 r. Założenia dotyczą wzrostu wydobycia z ok. 440 mln ton rocznie do 550 mln ton, a w drugim wariancie - nawet do 670 mln ton.

Zdaniem Putina to optymistyczne prognozy, ale Nowak zapewnia, że są poniżej szacunków węglowych kompanii. - Zapowiedzi spółek na ten okres są o 100 mln ton większe od prognoz rządu Rosji - wyjaśnił minister energetyki, cytowany przez agencję Finmarket, na którą powołuje się "Gazeta Wyborcza".

Putin dodał, że w 2018 r. Rosja zużyła 180 mln ton węgla, z kolei na eksport poszło kolejne 210 mln ton. Taka strategia ma zostać utrzymana. Przy takiej ekspansji Rosja może do 2035 r. stać się światowym liderem eksportu tego surowca.

Rosja wykorzystuje popyt na węgiel na świecie, zwłaszcza w Azji. Rosyjskie Ministerstwo Energii szacuje, że kraj ma już 14-procentowy udział w światowym handlu węglem, ustępując jedynie Australii i Indonezji. Tylko do Polski w 2018 r. ściągnęliśmy z Rosji blisko 13,5 mln ton.

Rosyjscy eksperci stawiają na ciągły wzrost popytu na węgiel, szczególnie w azjatyckich krajach, które zaliczają dynamiczny rozwój gospodarczy. Nawet jeśli w 2035 r. udział węgla w bilansie energetycznym tych państw zmaleje, to - zdaniem ekspertów cytowanych przez "GW" - w liczbach bezwzględnych będą one wykorzystywać jeszcze więcej węgla niż dziś, ze względu na rosnące wytwarzanie energii elektrycznej.

Obejrzyj: W Polsce są elektrownie groźniejsze od Czarnobyla

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, węgiel, rosja, moskwa, węgiel z rosji, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-08-2019

ZygmuntCena węgla w Polsce jest wysoka, bo koszty wydobycia są zbyt duże. Wydobycie węgla w Polsce się nie opłaca z powodu wielkiej liczby zatrudnionych tam, … Czytaj całość

26-08-2019

kartNiemcy kupują, Francja,Anglia itd kupują ,a ta cała UE to wielki cyrk i przekręt . Putin robi swoje .

26-08-2019

TAKKNajwiększy bandyta i morderca XX/XXI w.

Rozwiń komentarze (166)