Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Węgiel z Rosji zasypie świat. Putin szykuje nową strategię

166
Podziel się:

Nowa rządowa strategia rozwoju górnictwa węgla w Rosji to pomysł Putina. W najbliższych 15 latach wydobycie może wzrosnąć nawet o 50 proc., a większość węgla trafi na eksport. Moskwa szykuje węglowy podbój świata.

Węgiel z Rosji może podbić świat. Moskwa szykuje mega-ekspansję
Węgiel z Rosji może podbić świat. Moskwa szykuje mega-ekspansję (iStock.com)
bEUHzSPV

Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się z gubernatorami regionów górniczych, był tam też minister energetyki Aleksandr Nowak. Poinformował, że rosyjski rząd we wrześniu ma zatwierdzić nową strategię rozwoju górnictwa węgla do 2035 r. Założenia dotyczą wzrostu wydobycia z ok. 440 mln ton rocznie do 550 mln ton, a w drugim wariancie - nawet do 670 mln ton.

Zdaniem Putina to optymistyczne prognozy, ale Nowak zapewnia, że są poniżej szacunków węglowych kompanii. - Zapowiedzi spółek na ten okres są o 100 mln ton większe od prognoz rządu Rosji - wyjaśnił minister energetyki, cytowany przez agencję Finmarket, na którą powołuje się "Gazeta Wyborcza".

bEUHzSPX

Putin dodał, że w 2018 r. Rosja zużyła 180 mln ton węgla, z kolei na eksport poszło kolejne 210 mln ton. Taka strategia ma zostać utrzymana. Przy takiej ekspansji Rosja może do 2035 r. stać się światowym liderem eksportu tego surowca.

Rosja wykorzystuje popyt na węgiel na świecie, zwłaszcza w Azji. Rosyjskie Ministerstwo Energii szacuje, że kraj ma już 14-procentowy udział w światowym handlu węglem, ustępując jedynie Australii i Indonezji. Tylko do Polski w 2018 r. ściągnęliśmy z Rosji blisko 13,5 mln ton.

Rosyjscy eksperci stawiają na ciągły wzrost popytu na węgiel, szczególnie w azjatyckich krajach, które zaliczają dynamiczny rozwój gospodarczy. Nawet jeśli w 2035 r. udział węgla w bilansie energetycznym tych państw zmaleje, to - zdaniem ekspertów cytowanych przez "GW" - w liczbach bezwzględnych będą one wykorzystywać jeszcze więcej węgla niż dziś, ze względu na rosnące wytwarzanie energii elektrycznej.

bEUHzSQd
Zobacz także: Obejrzyj: W Polsce są elektrownie groźniejsze od Czarnobyla

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEUHzSQy
energetyka
KOMENTARZE
(166)
Bolek
2 lata temu
Odejdziemy od węgla mając węgiel czyli tanią energię i wpakujemy się w niebezpieczny atom i niepewny uran , którego nie mamy. Znowu chcą nas uzależnić od obcych .
re-sort
2 lata temu
No cóż polski węgiel musi być drogi: obłędna struktura zarządzania, przerost zatrudnienia, wysokie pensje, 13, 14 i niepełnosprawne żony górników (nie mogą pracować, bo są żonami ...)
XXL
2 lata temu
A Europa zamyka kopalnie. No to zarobi Rosja. Ludzie nigdy nie zrezygnuja z wegla. Vala ta nagonka na wegiel to jedna wielka sciema, zeby wciskac ludziom nowe technologie. Na naiwnosci ktos zarabia ogromne pieniadze.
bEUHzSQz
UbuKról
2 lata temu
Wungiel.... Wungiel je we wiosce!!!!!!!
Ktoś kłamie i...
2 lata temu
Polscy politycy osiągnęli cel dywersyfikacji gazu ziemnego który płynie do nas zza oceanu i kosztuje krocie a uzależniają nas od węgla z Rosji za który płacimy dodatkowo koszt emisji CO2 przez co mamy prąd droższy od Niemców. To dlatego mądrzy Niemcy kupują tani czysty gaz i wspierają Nordstream2 a Polacy sprowadzają drogi gaz LPG ze Stanów a że jest bezużyteczny w elektrowniach kupują po cichu miliony ton brudnego węgla Niemcy mają tanio i czysto a my drogo i smogowo
...
Następna strona