Notowania

energetyka
22.08.2019 11:18

Węgiel odchodzi do lamusa, ale tylko w Unii. Cały świat truje na potęgę

W krajach Unii mieliśmy rekordowy spadek produkcji energii z węgla. Dzięki temu emitujemy coraz mniej CO2. Ale duża część świata wypada dużo gorzej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY)
Elektrownia Bełchatów, która spala węgiel brunatny, jest największym "trucicielem" powietrza w Europie.

Pierwsze sześć miesięcy tego roku przyniosło bardzo optymistyczne dane, jeśli chodzi o produkcję energii z węgla w Unii. Zanotowaliśmy najbardziej gwałtowny spadek udziału węgla w miksie energetycznym unijnych państw - podaje czwartkowa "Gazeta Wyborcza", powołując się na "Analizę śródroczną sektora energetycznego w UE".

W skali UE spadła ona o 19 proc. w stosunku do pierwszego półrocza 2018 r. Najbardziej było to zaś zauważalne w Irlandii (o 79 proc.) i Wielkiej Brytanii (o 65 proc.). W Polsce, w której rząd twarto stoi za tym, że z węgla nie zrezygnuje, spadek wyniósł 6 proc.

Przy Irlandii, Wielkiej Brytanii czy Francji, które niejednokrotnie działały w tym roku przy niemal zerowym udziale węgla w wytwarzaniu prądu, wypadamy blado. Jednak i tak dużo lepiej niż kraje azjatyckie, które trują węglem na potęgę.

Obejrzyj też: Podwyżka cen prądu dotknie wszystkich. Rekompensaty nie załatwią problemu

Z tego powodu w skalu globalne emisja CO2 wciąż rośnie. Spalanie węgla odpowiada za jedną trzecią całkowitej emisji tego gazu do atmosfery. Kolejne 10 proc. to efekt prac przy wydobywaniu tego surowca.

Jak wyjaśniają eksperci, z którymi rozmawiała "Wyborcza", węgla zużywa się coraz więcej, bo coraz więcej krajów wchodzi na wysoki poziom rozwoju i chce zapewnić obywatelom coraz wyższą jakość życia. Po drugie ludzi na świecie jest coraz więcej, więc działa po prostu efekt skali.

Kto truje najbardziej? Według danych z 2017 roku najwięcej CO2 emitują Chiny, na drugim miejscu są Stany Zjednoczone, a na trzecim Indie. Po nich są Rosja, Japonia, Niemcy i Iran. Polska jest w skali globalnej na 21. miejscu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, ekologia, co2, węgiel
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-08-2019

andrzej55Ktoś kto nie wie o co chodzi jak patrzy na takie zdjęcie jak w artykule myśli sobie , ale w Polsce nas trują. A to autor jest oszustem. Z tych kominów … Czytaj całość

22-08-2019

WitamCzyli my, kosztem miliardów, próbujemy w Europie zmniejszyć emisję CO2 o 10% do 20%, a Chiny, USA, Indie i Japonia zwyczajnie nic sobie z tego nie … Czytaj całość

22-08-2019

123Państwa w których "spadła tak produkcja energii z węgla" wyczerpały już soje zasoby i dlatego idą w inne kierunki pozyskiwania energii. `A … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (24)