Notowania

leki na cukrzycę
05.12.2019 08:20

Leki na cukrzyce. Minister zdrowia: To nie jest zanieczyszczenie

W lekach na cukrzycę nic się nie zmieniło. To nie jest zanieczyszczenie. Substancja pochodzi z procesu produkcji. Jej ilości są śladowe. To uspokajające słowa ministra zdrowia Łukasz Szumowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
– Obecność substancji ujawniły dokładniejsze badania – mówił w RMF RM minister zdrowia Łukasz Szumowski.

"Dziennik Gazeta Prawna" we wtorek wieczorem napisał, że metformina - zażywana przez niemal dwa miliony Polaków chorych na cukrzycę - może zawierać silnie trujący związek chemiczny.

– Produkcja leków na cukrzyce jest taka sama od lat. Obecność substancji ujawniły dokładniejsze badania – mówił w RMF RM minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W środę rano wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński przekazał w rozmowie z dziennikarzami, że resort otrzymał "ostrzeżenie od Europejskiej Agencji Leków, że w laboratoriach poza Polską zostały wykryte potencjalne zanieczyszczenia w substancji czynnej - metforminie, która jest wykorzystywana do produkcji leków przeciwko cukrzycy".

Minister zdrowia wyjaśnił, że należy mówić "nie o zanieczyszczeniu tego leku, ale o rozpoznaniu w nim substancji, która prawdopodobnie jest ubocznym produktem syntezy". – Prawdopodobnie te substancje w tym leku w czasie produkcji występowały zawsze czy od długiego czasu – dodał minister Szumowski.

Zaznaczył, że "zaprzestanie przyjmowania metforminy może grozić poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi niż kontynuacja leczenia tym lekiem".

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-12-2019

WETERYNARZminister takie głupoty może opowiadać laikom .świat farmacji to jest jeden wielki przekręt. kłopot w tym ,że lekarze wiedzą lecz boją się powiedzieć … Czytaj całość

05-12-2019

metforminateraz nie wiedza jak odkrecic to od zawsze ta trucizna byla w lekach to znaczy ze nas truli i nic nie mowili

05-12-2019

???A to jakaś różnica żreć trucizna na szczury z zanieczyszczenia czy z produkcji?

Rozwiń komentarze (34)