Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Leki za 5 zł? Lewica składa odważny projekt

18
Podziel się:

W Sejmie złożony został projekt, który ma gwarantować maksymalne stawki za medykamenty. Za opakowanie mielibyśmy nie płacić więcej niż 5,88 zł - chce Lewica.

Leki za 5 zł? Lewica składa odważny projekt
Lewica w Sejmie złożyła projekt ustawy, który ma określić maksymalną stawkę za medykamenty. (pixabay.com, pixabay.com)

Państwo dokłada dziś do refundowanych leków większość środków, dlaczego więc nie może pokryć całej kwoty? - pyta Lewica i w Sejmie składa projekt ustawy, który ma określić maksymalną stawkę za medykamenty.

W 2019 roku Polki i Polacy wykupili 434,3 mln opakowań leków refundowanych, w tym leków na receptę, surowych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych dostępnych w aptece na receptę na łączną kwotę 12,7 mld zł.

Z tej kwoty 74 proc. stanowiła refundacja ze środków publicznych, a jedynie 26 proc. stanowiły dopłaty pacjentów.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Niepokojące wątpliwości ws. wariantu indyjskiego

Lewica chce, aby odpłatność za leki jest albo zniesiona, albo jest symboliczna. Podobny system działa w innych krajach.

- W krajach takich jak chociażby Dania, Niemcy czy Wielka Brytania leki są ryczałtowe. W Wielkiej Brytanii pacjent, który przychodzi wykupić receptę płaci zryczałtowaną wartość w wysokości 6 funtów i 40 pensów. W Niemczech jest koszt od 5 do 10 euro - argumentował podczas konferencji prasowej poseł Marek Rutka.

Symboliczna opłata w Polsce, a więc jaka? Maksymalnie pudełko leków ma kosztować 5,88 zł.

- 7,3 mld złotych - tyle wynoszą długi polskich seniorów. 8 proc. z nich odchodzi sprzed okienka w aptece z kwitkiem. Dlaczego tak się dzieje? Zwyczajnie nie stać ich na wykupienie leków. Przed tym okienkiem stoją przed decyzją: kupić jedzenie czy kupić leki? - dodał poseł Rutka.

Projekt zakłada rozszerzenie bezpłatnych leków dla: zasłużonych honorowych dawców krwi i przeszczepów, żołnierzy, inwalidów wojennych i wojskowych. Budżet NFZ na refundację miałby zostać zwiększony z 17 proc. do 22 proc.

- Projekt Lewicy wprowadza zasadę, że leki na receptę będą dostępne za odpłatnością ryczałtową. ale nie większą niż 5,88 zł. Wprowadzamy zasadę zgodnie, z którą pierwszy w roku zakup sprzętu medycznego jest realizowany za odpłatnością ryczałtową. W przypadku np. zakupu pomp insulinowych, czy też pielucho-majtek - wyjaśnia Marcelina Zawisza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
kira
rok temu
Wątpię, że coś takiego przejdzie, trzeba szukać dobrych promocji bo leki strasznie dużo kosztują, słyszałam też właśnie o tej promocji w doz, dałam znać babci, mówiła, że pójdzie zapyta.
alonso
rok temu
Jeśli idzie o seniorów to trzeba ich też uświadamiać co do zniżek, z których mogą korzystać już teraz, a często nawet o nich nie wiedzą (choćby w dozach 20% na leki w pewnych godzinach).
Seso
rok temu
Za grosze to w tych pseudolekach jest ilość substancji czynnej..
klo
rok temu
Starym ludziom potrzeba leków, ciepła w domu i pożywienia. Resztę już mają
Taktak
rok temu
Leki są drogie bo rejestracja i zmiany porejestracyjne są koszmarnie drogie w Polsce. Do tego co 5lat, firmy farmaceutyczne muszą płacić koncesje do kasy państwa. To jak leki mają być tanie. W Niemczech te same sprawy są o połowę tańsze. państwo rżnie firmy to firmy mają drogie leki! Tak to działa! A jeszcze marża hurtowni i apteki? Dodatkowo w Polsce apteka nie może kupić bezpośrednio u producenta leku tylko musi przez hurtownię więc jest pośrednik, który musi zarobić. To jest bandycki kraj z bandyckimi przepisami aby kolesie, którzy mają hurtownie mogli zarobić! Czego jeszcze nie rozumiecie?