Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Krawiel
Michał Krawiel
|

LEX TVN. PiS "siłą przepchnął swoją wolę kolanem". Prawnicy i medioznawcy bezlitośni dla rządu

61
Podziel się:

Komentatorzy są bezlitośni nie tylko dla "lex TVN", ale także dla formy, w jakiej ustawa przeszła przez Sejm. - Elżbieta Witek z dużym prawdopodobieństwem mogła dopuścić się przestępstwa – komentuje całą sytuację mecenas Michał Wawrykiewicz.

LEX TVN. PiS "siłą przepchnął swoją wolę kolanem". Prawnicy i medioznawcy bezlitośni dla rządu
Prostest po przegłosowaniu "lex TVN" (PAP, Piotr Nowak)

PiS udało się ostatecznie przegłosować zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.

Zmiany w prawie nazywane są potocznie "Lex TVN", ponieważ nowe regulacje dotyczące struktury własnościowej mediów uderzają bezpośrednio tylko w kanały TVN, których właścicielem jest amerykańska korporacja Discovery.

- Osoby, które cenią demokrację, nawet jeśli widzą w niej wady, były świadkami ponurego spektaklu, ślepego uporu, trwania przy swoim stanowisku wbrew prawu, racji stanu, zdrowemu rozsądkowi. Właściwie można było odnieść wrażenie, że dla czystej satysfakcji trwania przy swoim – komentuje głosowanie dr hab. Maria Łoszewska-Ołowska z Katedry Prawa Mediów UW.

Zdaniem Łoszewskiej-Ołowskiej jest to po prostu kolejny krok Zjednoczonej Prawicy w demontażu demokratycznych rządów w Polsce. - Po stale naruszanych rządach prawa, zamachu na niezależność sądów przyszedł czas na wolność słowa i prasy. Trudno inaczej widzieć tę sytuację – podsumowuje działania PiS i rządu badaczka.

Zobacz także: Nałożyli kary, teraz muszą je cofać. "Kontrole były skandaliczne, przychodzili z gotowym protokołem"

Maria Łoszewska-Ołowska uważa, że "lex TVN", to działanie ewidentnie skierowane przeciwko jednemu podmiotowi. Gdyby udało się ją wprowadzić w życie, to po przejęciu Polska Press przez Orlen na rynku medialnym można będzie oczekiwać kolejnych, podobnych działań".

Zdaniem mecenasa Michała Wawrykiewicza ustawa ostatecznie nie wejdzie w życie, ponieważ PiS zdaniem prawnika nie zbierze jesienią potrzebnej większości.

Wawrykiewicz krytykuje formę samego głosowania. Zdaniem prawnika tryb głosowania był "skandaliczny".

– Z punktu widzenia regulaminu Sejmu nie było przesłanek do reasumpcji głosowania. Można ją przeprowadzić, kiedy istnieją uzasadnione wątpliwości co do wyników głosowania. Zjednoczona Prawica straciła większość parlamentarną i postanowiła w sposób pozaprawny, siłą przepchnąć swoją wolę kolanem. To była siła bezprawia. Elżbieta Witek z dużym prawdopodobieństwem mogła dopuścić się przestępstwa urzędniczego, czyli nadużycia władzy – komentuje decyzję marszałkini Elżbiety Witek co do reasumpcji Wawrykiewicz.

- Łamiąca się większość parlamentarna dokonuje nieracjonalnych decyzji i zachowań. Chyba miało to na celu wyłącznie pokazanie elektoratowi, że jest w stanie przegłosować ustawę, mimo utraty większości. Trudno jest komentować szaleństwo, które ogarnęło już nie większość parlamentarną. Jest to początek końca tej formacji politycznej w Sejmie. W mojej ocenie skończy się to przedterminowymi wyborami – dodaje Wawrykiewicz.

Medioznawczymi prof. Iwona Hoffman z UMCS nazywa okoliczności głosowania "żenującymi". Hoffman uważa, że doszło dzisiaj do jawnego kupczenia stanowiskami i korupcji politycznej. Wykładowczyni uważa, że PiS jest zdeterminowany i chce wprowadzić "lex TVN".

– Przebieg dzisiejszego posiedzenia pokazuje, jak bardzo jest zdeterminowany PiS, żeby wprowadzić "lex TVN". Jedyną szansą na zastopowanie tej ustawy to ostrzejsze i większe konsekwencje ze stron np. USA – podsumowuje prof. Iwona Hoffman.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(61)
Trol
3 lata temu
Kukliz się zeszmacił przy głosowaniu miejmy nadzieję Amerykanie jak wspominali zaskarżą wjazdu do USA Dudzie morawieckiemu ministrom i członkom pisokoministyczne partii wycofają wojska z Polski wycofają się z pomocy przy budowie elektrowni atomowej i nie sprzedadzą Polsce żadnej broni
sun
3 lata temu
Powtórzę się - Towarzysze boją się więzienia i konfiskaty majątków. UE i USA mają głęboko w tyle. Nie będzie Zachodu - to będą się bratać z Putinem.
zakłopotana
3 lata temu
Po treści załączonych komentarzy widać kto je pisze. Chodzi o to jak jest uchwalane nowe prawo - poprzez łamanie obowiązującego polskiego prawa i konstytucji a nie prawa amerykańskiego czy francuskiego. I proszę pamiętać ,że jest pół na pół a nie wszyscy za. Chciało by się żeby chociaż Pani Marszałek Pani Marszałek je znała. A poza tym - nie oglądam TVP ale to nie znaczy, że trzeba ją zamknąć.
andrzej.
3 lata temu
kobieto kup sobie w niemczech telewizje...
Qwerty
3 lata temu
I Polka polityk mówi że USA ma coś zastopować siłą w Polsce!!!. To zdrada kraju. To nasza Ziemia i my stanowimy co będzie obowiązywało w naszym kraju a nie Niemcy czy tym bardziej bandyckie USA. To my musimy ponosić konsekwencje działań wybranego rządu a nie USA i to my chodzimy na wybory lub nie chodzimy i mamy taki rząd jaki obywatele wybrali. Po działaniach PO przyszła pora na PiS może niech PO zastanowi się dlaczego taka sytuacja zaistniała i czyja to wina. Tylko że PO zamiast zmienić swoje podejście do obywateli i gospodarki postawiło na sianie nienawiści.
...
Następna strona