Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KIB
|

Lichwiarska pożyczka. Sąd uwzględnił skargę Prokuratora Generalnego

31
Podziel się:

Pożyczyła 7,5 tys. zł, a do spłacenia miała już 13 tys. zł. Sprawą zajął się sąd, ale jedno z orzeczeń kazało kobiecie zapłacić całość kosztów wraz z odsetkami. W poniedziałek Prokuratura Krajowa poinformowała, że Sąd Najwyższy uwzględnił w tym wypadku skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego. Zarzucał on, że orzeczenie sądu naruszyło prawa kobiety jako konsumenta.

Lichwiarska pożyczka. Sąd uwzględnił skargę Prokuratora Generalnego
Kobieta miała zwrócić dwa razy tyle co pożyczyła oraz 5 tys. zł kosztów sądowych

Ale po kolei. Kobieta zaciągnęła 7,5 tys. zł pożyczki w firmie, która swoją siedzibę miała w Bielsku-Białej. Okazało się, że wysokość kosztów pozaodsetkowych wynosiła ponad 6 tys. zł prowizji i kolejne 1,3 tys. zł za dodatkowy pakiet usług, podaje PAP. Sprawa trafiła do sądu Sądu Rejonowego w Tomaszowie Mazowieckim, który 3 października 2018 roku przyznał rację kobiecie, wskazującej, że wysokość kosztów pozaodsetkowych wynika z niedozwolonych zapisów umowy.

Jednak sąd odwoławczy nie podzielił tego stanowiska. "Sąd Okręgowy w Zamościu 18 czerwca 2019 roku zasądził od kobiety ponad 13 tys. złotych z odsetkami. Była to pełna kwota, jakiej domagała się firma pożyczkowa, a także ponad 5 tysięcy złotych kosztów sądowych" - podała Prokuratura Krajowa.

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zaskarżył wyrok sądu drugiej instancji. "W ocenie Prokuratura Generalnego sąd nie ochronił kobiety jako strony słabszej strukturalnie przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi przedsiębiorcy. Tym samym naruszone zostały również konstytucyjne gwarancje obywatela takie jak godność i prawo do własności" - podkreślono w komunikacie prokuratury, który przywołuje PAP.

Zobacz także: Windykacja w pandemii. "Spłacalność lepsza niż przed pandemią"

Prokurator Generalny domagał się uchylenia wyroku w całości i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Zamościu.

"Sąd Najwyższy wyrokiem z 28 lipca 2021 r. uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego od prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w Zamościu z 18 czerwca 2019 r. wywiedzioną na korzyść kobiety, która zaciągnęła lichwiarską pożyczkę" - podał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
Statystyk
3 lata temu
Słynny Sąd Okręgowy w Zamościu wydział cywilny...
normalny
3 lata temu
Dlaczego w 21 wieku panuje taka ciemnota przecież rząd Polski prawnie powinien zakazać lichwiarstwa. jeżeli ktoś się tego dopuści powinien stracić cały swój majątek.
beta
3 lata temu
Zamiast odsyłać takie sprawy, niech Ziobro dąży do zmiany i to radykalnej przepisów w sprawie takich nieludzkich pożyczek. A tego nie ma, firmy w sposób bezczelny reklamują się nawet w telewizji i Internecie, biorą prowizje i odsetki, przekraczające wszelkie pojęcie i nie interesuje ich stan majątkowy biorącego, wręcz liczą, że nie będzie w stanie spłacać terminowo i go oskubią do zera. A wiadomo, że człowiek normalny i myślący nie bierze takich pożyczek, przynajmniej nie powinien. Są banki, gdzie w umowie jest wszystko powiedziane jasno, gdzie bank sprawdza delikwenta, czy jest dobrym klientem (przynajmniej powinien sprawdzać). A pożyczki z różnych firm biorą ludzie, którzy już zwykle mają problemy, bo byli wcześniej nierzetelni i te firmy to wykorzystują. Niestety za głupotę się płaci, a nie oczekuje, że państwo będzie za głupiego rozwiązywać problemy.
134
3 lata temu
Powinni zlikwidować parabanki to mafia
zdecydowany z...
3 lata temu
...lichwiarzy powinno się obdzierać ze skóry i takich obdartusów wieszać w centralnym miejscu na rynku w mieście na specjalnie do tego celu przygotowanej konstrukcji...w ogóle w każdym mieście pow. 5 000 mieszkańców powinno takie miejsce wraz z przygotowaną konstrukcją być wyznaczone...można by wieszać na niej nie tylko lichwiarzy...wychowawcza rola takiego obiektu jest nieoceniona...
...
Następna strona