Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Miała zapłacić pięć razy więcej, niż pożyczyła. Sąd uwzględnił skargę

13
Podziel się:

Po skardze nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego sąd uchylił nakaz zapłaty 127 tys. złotych wobec kobiety, która wzięła pożyczkę na 25 tys. zł. Zdaniem sądu "doszło do wypaczenia celu umowy pożyczki".

Miała zapłacić pięć razy więcej, niż pożyczyła. Sąd uwzględnił skargę
Skarga nadzwyczajna w sprawie lichwiarskiej pożyczki. (PAP, PAP, Darek Delmanowicz)

Sprawa dotyczy lichwiarskiej pożyczki zaciągniętej w 2010 roku. Pożyczka na 25 tys. złotych była zabezpieczona dwoma wekslami płatnymi za okazaniem - na kwoty 37 tys. zł i 90 tys. zł.

"Co więcej dla zabezpieczenia wykupu weksli kobieta ustanowiła hipoteki kaucyjne na nieruchomości stanowiącej jej własność. Powyższe okoliczności zostały potwierdzone w kancelarii notarialnej" - czytamy w komunikacie prokuratury.

"Kobieta nie wykupiła pierwszego weksla, a tym samym, zgodnie z warunkami porozumienia wekslowego, była zobowiązana do wykupu obydwóch weksli, do czego również nie doszło" - dodają śledczy.

Zobacz także: Chwilówki w czasach pandemii. "Są 5 razy tańsze"

Pożyczkodawca wystąpił do katowickiego sądu o zapłatę z weksli kwoty 127 tys. zł. Sąd wydał nakaz zapłaty wraz z odsetkami.

Kobieta oskarżyła mężczyznę, od którego pożyczyła pieniądze, o przestępstwo lichwy. Został on jednak uniewinniony.

W listopadzie Prokurator Generalny złożył do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną, która pozwala podważyć prawomocne wyroki z ostatnich 20 lat.

"Prokurator Generalny zaznaczył, że analiza treści i celu zawartej umowy pożyczki daje podstawę do przyjęcia, że została zawarta z pogwałceniem granic swobody kontraktowej i pokrzywdzeniem pożyczkobiorcy. Pożyczkodawca wykorzystał słabość pożyczkobiorcy, doprowadzając do zawarcia tak niekorzystnej umowy" - podaje prokuratura.

Jak twierdzi Prokurator Generalny, "doszło do wypaczenia celu umowy pożyczki, którym jest czasowe skorzystanie z cudzego kapitału, nie zaś swoiste rujnowanie dłużnika, co jest ewidentnie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego".

Po rozpatrzeniu w Sądzie Najwyższym skarga wróciła do katowickiego sądu okręgowego, który ostatecznie uchylił nakaz zapłaty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Orzech
2 lata temu
Nawet zgodnie z ustawowymi odsetkami po tylu latach juz mu sie należy ponad 60.000 a gdzie umówiony zysk? I stracony czas i nerwy?
Orzech
2 lata temu
Wiedziała co podpisuje biorąc kase a gość od 11 lat nie otrzymał zwrotu tylko po sądach się ganiają.
vbn
2 lata temu
a gdzie takie pozyczki jak providenta,w zyciu na swoje nazwisko bym sie podjela,takich pozyczek,a po co komu pozyczkowe pieniadze,gdzie trzeba co tydzien rate splacic,i jeszcze duo,rate jakos podwojna ,a do czego komu taki kredyt,o cos na raty kredyt taki zeby byl wygodny no i normalny ,anie lichwa ba zeby ludzie oddali z potrojnym,zyskiem,jaku providenta,to ja tez takich pozyczek bym udzielia,jak boga kocham,no lepsze jak,lokaty,jak komu brakue wrazie 5,10,20 tys,bez zarobkow 30,lub wiecej to ja tez udziele co tydzien splaty ,ale potrojne raty,jak boga kocham jak do banku moga przychodzic byle by oddawali,z potrojnym zyskiem
egon
2 lata temu
I co na to katowicki sąd ? Nie znał tej zasady?
Kania
2 lata temu
Twarze lichwiarzy z pełnym imieniem wraz z miejscem przebywania powinny być publikowane w lokalnych mediach i krajowym internecie. Dostęp powinien być otwarty.