Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Likwidacja izby dyscyplinarnej ma otworzyć Polsce drogę do milionów z UE

15
Podziel się:

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN. Nowela przewiduje też procedurę "testu bezstronności i niezawisłości sędziego". To ważny krok, którego domagała się Komisja Europejska, uzależniając od tego odblokowania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

Likwidacja izby dyscyplinarnej ma otworzyć Polsce drogę do milionów z UE
Ursula von der Leyen odwiedzi Polskę 2 czerwca (Anadolu Agency via Getty Images, Anadolu Agency)

Za nowelizacją głosowało 231 posłów, przeciw było 208, a 13 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Nowelizacja zakłada przede wszystkim likwidację Izby Dyscyplinarnej SN. Zgodnie z nią, sędziowie, którzy teraz orzekają w Izbie Dyscyplinarnej, mają mieć możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN ma zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Poseł Lewicy komentuje wystąpienie ws. KPO. "Mowa-trawa"

Z kolei przewidziany w noweli "test bezstronności i niezawisłości sędziego" ma dać każdemu obywatelowi - jak wskazywał prezydent - prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd. Wniosek o zbadanie wymogów niezawisłości i bezstronności ma mieć prawo złożyć strona lub uczestnik postępowania.

Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP tak komentował wynik głosowania w mediach społecznościowych.

Bezpośrednio przed głosowaniami klub PiS wycofał dwie swoje poprawki zgłoszone w drugim czytaniu, które miały przywrócić w nowelizacji przepisy dotyczące możliwości przeprowadzania "testu niezawisłości i bezstronności sędziego" w stosunku do już zapadłych, prawomocnych orzeczeń.

Do tej pory Polska czeka na miliardy Euro, a Komisja Europejska właśnie na likwidację izby dyscyplinarnej SN. Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro.KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Komisja Europejska zwlekała z akceptacją KPO, czekając właśnie na likwidację izby dyscyplinarnej.

Z wyliczeń Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) wynika, że przez zablokowane środki z KPO polska gospodarka straciła już ponad 21 mld zł. - Każdego dnia ten rachunek za bezczynność rośnie o około 160 mln zł — przekonywała niedawno Federacja.

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek w Sejmie stwierdził, że zakończono negocjacje kamieni milowych. - I chcę Wysokiej Izbie powiedzieć, że w przyszły czwartek, 2 czerwca przyjedzie tutaj przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na podpisanie kamieni milowych związanych z KPO — stwierdził szef rządu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
Łzy
2 lata temu
Sami Polacy chcą zablokowania pieniędzy i powrotu kasty. Rząd ponosi winę za złe prawo. Pieniądze to kaganiec więc teraz kasta UE może robić co się im podoba. Należy zlikwidować nasze państwo bo już nie mamy prawa do niepodległych rządów. Nikt nigdy nie umiał się tu rządzić. To wszystko to obłęd kompletny bałagan. Wszystkie rządy są winne rozkładu państwa.
Wystarrczy
2 lata temu
Juz pare razy bylo zatwierdzone tak jak doradca Tuska mowil z Turowem zachodnia tv podala ale sa watpliwosci co do prawdy jak Monza wierzyc takiemu nieukowi zbyszkowi po Pegazusie mowil ze nic takiego nie wie tak iciapciak polecal swoj Telefon a raczej atrape do teraz ma problemy z odblokowaniem
Ass
2 lata temu
Mam nadzieję że Unia nie da się nabrać tym kłamcom!!! Bo przestawianie przecinka i kosmetyczna zmiana nazwy niczego nie zmienia!!! Unio nie daj się oszukać tym kłamcom!!!!!!!!
Romek
2 lata temu
Bo glupki z polski mysla, ze w Brukseli durnie siedza
Lolo
2 lata temu
Może niech za tą propagandą sukcesu fontanny pieniędzy ktoś powie jasno obywatleom ile z kasy to tak naprawdę kredyty na rzecz zachodnich instytucji i banków oraz ile lat będziemy te kredyty płacać jak gierkowskie. Po drugie ile misiów na miarę swoich możliwości z tej kasy po drodze przekręcą obrotni PiSowcy, osttania szansa coś zarobić przed wyborami bo kto wie co bęzie, wiecie rozumiecie. No, a z tego co zostanie ile pójdzie dla obywateli PL, a ile na przejdzenie na....