Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|
aktualizacja

Limit cenowy na gaz. Jest porozumienie

139
Podziel się:

Ustalono górną granicę ceny na gaz - przekazała w poniedziałek na Twitterze rzecznik prezydencji czeskiej w Unii Europejskiej. Ministrowie ds. energii i klimatu krajów Unii Europejskiej podjęli decyzję, na którą długo czekano. "To oznacza koniec możliwości manipulacji rynkiem przez Rosję i jej spółkę Gazprom" - napisał Mateusz Morawiecki.

Limit cenowy na gaz. Jest porozumienie
Unia Europejska uzgodniła limit cenowy na gaz (GETTY, Thierry Monasse)

Umowa następuje po tygodniach rozmów na ten temat. UE przez długi czas była w tej sprawie podzielona.

"Z zadowoleniem przyjmujemy porozumienie ministrów #UE w sprawie limitu cen gazu na poziomie 180 euro/MWh", przekazało Stałe Przedstawicielstwo RP przy Unii Europejskiej na Twitterze.

Z kolei Jozef Síkela, Minister Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej na Twitterze podał, że udało się osiągnąć bardzo ważne porozumienie. "Europa będzie zatem dysponować pakietem środków, które pomogą jej przygotować się do następnej zimy i chronić obywateli oraz przedsiębiorstwa przed ekstremalnymi wahaniami cen", uzupełnił szef czeskiego resortu przemysłu i handlu.

Mateusz Morawiecki przekazał, że na ostatnich spotkaniach w Brukseli udało się przełamać opór głównie ze strony Niemiec, co oznacza koniec możliwości manipulacji rynkiem przez Rosję i jej spółkę Gazprom.

Spór o limit cen gazu

Przypomnijmy, że drugiej połowie listopada Komisja Europejska zaproponowała nałożenie limitu cen na gaz ziemny dla największego europejskiego hubu gazowego TTF w Holandii na poziomie 275 euro za MWh.

W artykule money.pl informowaliśmy, że limity miałyby działać po zaistnieniu określonych warunków, w tym utrzymywaniu się cen powyżej limitu przez dwa tygodnie. Część krajów UE była rozczarowana tą propozycją, gdyż ceny gazu na giełdzie w momencie jej przedstawienia kształtowały się znacznie poniżej zaproponowanego limitu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(139)
nik
2 lata temu
Ten Morawiecki bez przerwy kłamie, mataczy, oszukuje. Takiego oszusta na stanowisku premiera nawet w PRL nie było. Kiedy wreszcie ten malowany figurant zostanie odwołany i postawiony przed niezależnym wymiarem sprawiedliwości? Podobnie Kaczyński bredzi od rzeczy na tych spędach po Polsce ze swoimi fanatykami i to wszystko pochłania setki milionów z naszych podatków. Zarówno Kaczyński jak i Morawiecki są wyjałowieni intelektualnie i co gorsza pozbawieni honoru. Ta ekipa pisowska jest tak skompromitowana i przeżarta korupcją, nepotyzmem złodziejstwem jakiej w naszej historii jeszcze nie było. To już jest mafia
gość
2 lata temu
Bardzo wysoko ten limit. Obecnie baz jest tańszy
opo
2 lata temu
Szanowni Wybrańcy PiS , dajcie już sobie i normalnym ludziom spokój ! Zejdźcie z dachu i nie psujcie gontu !!!
Babcia
2 lata temu
Ależ pan premier ma o sobie wysokie mniemanie aż przykro czytać takie żeczy
Krótko
2 lata temu
Obajtek w wydziadzie powiedział, że dbał o interesy arabów, żeby raczyli dostać rafinerię za prawie darmo. Ciekawe czasy, dobra zmiana.
...
Następna strona