Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Litwa przyjrzy się polskim świniom. To reakcja na nasz zakaz

131
Podziel się:

Litwa chce się dokładnie przyjrzeć się sprowadzanym z Polski świniom oraz mięsu wieprzowemu - wynika z zapowiedzi Państwowej Służby Kontroli Żywności i Weterynarii. To reakcja na polski zakaz importu wieprzowiny z Litwy, który obowiązuje od połowy grudnia.

Litwini uważają, że to Polacy złamali porozumienie
Litwini uważają, że to Polacy złamali porozumienie (PAP)

Polski zakaz importu wieprzowiny dotyczy tzw. stref czerwonych ASF. Strona litewska uważa, że polski zakaz jest bezpodstawny i narusza unijne zasady. Kilka dni temu litewski minister rolnictwa Giedrius Surplys powiedział nawet, że jeżeli nie uda się rozstrzygnąć problemu, to Litwa podejmie "kroki odwtowe". Zaznaczył przy tym, że "nasz eksport do Polski jest dziesięciokrotnie mniejszy niż eksport wieprzowiny z Polski na Litwę".

Szef litewskiej Państwowej Służby Kontroli Żywności i Weterynarii dodał w wywiadzie dla agencji BNS, że zgodnie z prawem UE strony mogą handlować wieprzowiną pochodzącą ze stref ASF, jeżeli zostało zawarte odpowiednie porozumienie. Według niego takie porozumienie z Polską zostało zawarte pod koniec listopada ubiegłego roku - i powinno obowiązywać przez pół roku. - Tymczasem polska strona je złamała już po miesiącu - powiedział Darius Remeika.

Nowe stawki VAT. Banany będą niżej opodatkowane. Ośmiorniczki przeciwnie. Zobacz wideo:

Z informacji PAP wynika, że w sprawę włączył się Vytenis Andriukaitis, unijny ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności. Rozmawiał on już z litewskim ministrem rolnictwa, niebawem ma się skontaktować również z przedstawicielami polskiego rządu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(131)
asd
5 lata temu
he he litwa to przeciez potentat w produkcji wieprzowiny
teraz
5 lata temu
a my tylko przyglądamy się zamiast walczyć z województwem wileńskim które zwalcza polską mniejszość narodową, polskie nazwy, polskie imiona i nazwiska i polski język jak i wszelkie inne przejawy polskości
ktoś
5 lata temu
och jejku jacy postępowi i układowi ludzie siedzą na forach. lemingi nowy rok do roboty, na partię POdżegaczy głosować
rty
5 lata temu
Nie jedzcie tego. Truja nas.
zaj
5 lata temu
Po co Polska ma kupować świnie z Litwy i nie tylko ...skoro ma zbyt dużo u siebie ?!
...
Następna strona