Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Luka płacowa. Kobiety i mężczyźni z wykształceniem ekonomicznym - kto zarabia więcej?

5
Podziel się:

W 2019 roku w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń wzięło udział 23 395 ekonomistów (absolwentów ekonomii, finansów i zarządzania). Wśród nich było 14 679 kobiet i 8 716 mężczyzn. Mediana wynagrodzeń całkowitych ekonomistów wynosiła 5400 zł brutto. Luka płacowa wynosiła 25,76 proc.

W tej branży luka płacowa jest zdecydowanie wysoka.
W tej branży luka płacowa jest zdecydowanie wysoka. (pixabay.com)

Największa luka płacowa była zauważalna w branży ubezpieczeniowej (34%). Równie wysoka była różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn w bankowości. Luka płacowa w tej branży wynosiła 30%. Najmniejsze zróżnicowanie wynagrodzeń względem płci występowało w energetyce. Luka płacowa wyniosła 22%.

Przyjrzyjmy się bliżej branży, w której wysokość luki płacowej była jedną z wyższych. W bankowości największe zróżnicowanie w zarobkach ekonomistów różnych płci występowało w przypadku stanowisk najwyższego szczebla. Luka płacowa wśród dyrektorów wynosiła aż 49%. Im niższy szczebel zatrudnienia tym niższa wartość nierówności płacowej. W przypadku pracowników szeregowych luka płacowa wynosiła 12%.

Informacje o badaniu: W 2019 roku w badaniu uczestniczyły 161 549 osoby. 62% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 72% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 68% ma wykształcenie wyższe, 45% pracuje w dużych lub wielkich przedsiębiorstwach, zaś 80% jest zatrudnionych w firmach prywatnych.

Zobacz także: Obejrzyj też: Białorusini szukają pracy w Polsce? "Może przyjechać 200-350 tys. osób"

Autor: Agnieszka Sutor

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Sedlak&Sedlak
KOMENTARZE
(5)
wap
3 lata temu
jak na tym samym stanowisku sa,to powinni tyle samo zarabiac bez wzgledu na plec
klik
3 lata temu
Czy kobiety w tym zawodzie pracują dokładnie tak samo jak mężczyźni? Czy biorą nadgodziny żeby dorobić, nie wykręcają się od zostania w pracy, nie czekają z torebusią kwadrans przed trzecią żeby zmykać na zakupy?
Jack
3 lata temu
Jezeli sa podstawy to prosto do trybunalu pracy, zamiast krzyczec i znecac sie nad facetami i dziecmi. Proste
Volcel
3 lata temu
I to oczywiście nie jest dyskryminacja, prawda?
trala
3 lata temu
a jak to koreluje ze stażem?