Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|
aktualizacja

Macron: wojna w Ukrainie może doprowadzić do kryzysu żywnościowego

Podziel się:

Trwająca wojna między Rosją a Ukrainą, poważnymi producentami zbóż, prawdopodobnie doprowadzi w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy do kryzysu żywnościowego w Afryce i na Bliskim Wschodzie — ostrzegł w czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron.

Macron: wojna w Ukrainie może doprowadzić do kryzysu żywnościowego
Macron, ubiegający się o drugą kadencję w kwietniowych wyborach, przedstawił w czwartek w Paryżu swój program polityczny (GETTY, 2022 Aurelien Meunier, Aurelien Meunier)

Ukraina nie bez powodu nazywana jest "spichlerzem świata". To państwo odgrywa kluczową rolę w produkcji rolnej. Ukraina jest m.in. czwartym co do wielkości eksporterem pszenicy, którego udział w międzynarodowym handlu wynosi 12 proc. W przypadku kukurydzy jest to 20 proc. Kraje Afryki Płn. i Bliskiego Wschodu zależą w 30-70 proc. od zboża naszych wschodnich sąsiadów. Rosja zaś w ubiegłym roku miała 17 proc. udział w międzynarodowym handlu pszenicą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Inflacja przekroczy 10 proc.? Ekspert: To może być odczyt za marzec albo kwiecień

Eksperci nie mają wątpliwości co do tego, że wojna wpłynie na ceny surowców rolnych, a co za tym idzie, także na ceny żywności. Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej w rozmowie z PAP zwraca uwagę, że drogie zboża będą miały wpływ na inne produkty rolne.

Skalę problemu, w swoim czwartkowym przemówieniu zauważył prezydent Francji Emmanuel Macron.

"Trwająca wojna między Rosją a Ukrainą, poważnymi producentami zbóż, prawdopodobnie doprowadzi w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy do kryzysu żywnościowego w Afryce i na Bliskim Wschodzie" - powiedział prezydent Francji cytowany przez Agencję Reutera.

Podobne zdanie mają także inni politycy. Kilka dni temu były wicepremier, Janusz Piechociński na radiowej antenie ostrzegał: "Wojna w Ukrainie oznacza głód dla wielu części świata. To brak chleba na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Egipt zbożem ukraińskim i rosyjskim karmi ponad 100 milionów swoich obywateli".

W 2013 roku ówczesny prezes Ukraińskiej Konfederacji Agrarnerj przekonywał, że Ukraina jest w stanie wykarmić do 600 mln ludzi. Dodawał, że 20 proc. produkcji kraj będzie wykorzystywać na własne potrzeby, a resztę może eksportować. Z powodu wojny Ukraina ogłosiła zakaz eksportu niektórych towarów żywnościowych, m.in. zbóż. Zakaz obowiązuje do końca tego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP