Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Rosjanie rzucili się na cukier. Ceny gwałtownie rosną

Podziel się:

Rosjanie masowo wykupują ze sklepów cukier. "Przypomina mi się rok 1985" - pisze na Twitterze rosyjski ekonomista. Kolejki w sklepach to efekt błyskawicznie drożejących towarów i spadającej wartości rubla. Rosyjscy obywatele próbują jak najszybciej wymienić gotówkę na coś, co nie traci za szybko na wartości.

Rosjanie rzucili się na cukier. Ceny gwałtownie rosną
Kolejki przed sklepami. Rosjanie masowo ruszyli na zakupy (East News, NIKITA INFANTIEV/TREND SPB)

W pierwszym tygodniu inwazji, gdy rubel zaczął gwałtownie słabnąć, Rosjanie rzucili się do sklepów z elektroniką, by jak najszybciej wymienić gotówkę na towary.

Teraz masowo wykupują żywność, bo ta w gwałtownym tempie drożeje. Najbardziej jaskrawym przykładem są ceny cukru, który z jakiegoś powodu zawsze jest jednym z pierwszych towarów, jaki znika ze sklepowych pólek.

W ciągu ostatniego tygodnia cukier w Rosji podrożał o ok. 13 proc. W wielu sklepach już zaczyna go brakować, więc sieci handlowe wprowadzają specjalne zasady, które mają ograniczyć masowe wykupywanie towaru. Klientom detalicznym, kupującym pojedyncze paczki, oferują niższe ceny.

Zobacz także: Paliwo tanieje. "Sytuacja się ustabilizowała"

"Jak w 1985"

"Pamiętam, jak w 1985 roku stałem w kolejce po cukier. Babcia najpierw pożyczyła mnie koledze, żeby dostał 2 kg. Gdy nadeszła jej kolej i ona też chciała na mnie kilogramy, kolejka zaatakowała ją, mówiąc: to dziecko już dostało" - pisze na Twitterze rosyjski ekonomista Maxim Mironov.

Rosja odczuła sankcje

Sankcje gospodarcze, nałożone na Rosję po zbrojnym ataku na Ukrainę, zaczynają odczuwać zwykli obywatele. Na znak protestu z rosyjskiego rynku wycofują się zachodnie firmy.

Rosję opuściły m.in. McDonald's, IKEA, Coca-Cola, czy Apple. Większość banków odcięto od systemu SWIFT. Efekt można było zobaczyć już w pierwszym tygodniu wojny - w rosyjskich sklepach z elektroniką ustawiały się długie kolejki osób, które chciały szybko zamienić gotówkę na towary.

Podobnie było w kantorach - rosyjskie ruble stawały się bezwartościowe, więc próbowano wymienić je na inne waluty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl