Notowania

Mafia lekowa. Ziobro: środowiska przestępcze dostawały prezenty od rządu PO-PSL

Środowiska przestępcze dostawały prezenty od rządu PO-PSL, tak było też w przypadku mafii lekowej - powiedział we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Przypomniał, że jego resort przygotował we współpracy z ministerstwem zdrowia ustawę, która "uzbraja państwo polskie". Zaczęła ona obowiązywać w czerwcu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Minister Zbigniew Ziobro za rozwój mafii lekowej wini zmiany prawa wprowadzone przez poprzedni rząd (Fot: Piotr Polak)

- Nie mam najmniejszych wątpliwości, że będzie widać efekty tych przepisów - zapewnił minister Ziobro. Wskazał jednak, że wyniki będą prawdopodobnie widoczne dopiero za kilka miesięcy. - Gwarantuję, że te przepisy uderzają w świat przestępczy i będą wpływać na coraz większą dostępność leków w aptekach - dodał. W jego opinii ustawa daje prokuratorom "niezbędne narzędzia, które pozwalają w sposób skuteczny walczyć z przestępczością tzw. mafii lekowej”.

Według szacunków co roku z Polski wywożone są nielegalnie leki o wartości 2 mld zł. Tymczasem policja w zeszłym roku zatrzymała w tej sprawie zaledwie 20 osób. Wśród tej liczby najbardziej przedsiębiorczy zarabiali miesięcznie nawet 600 tys. zł.

Zobacz też: Kryzys lekowy. "Wniosek numer 1: poprawić dostęp do informacji"

- Zrobiliśmy coś zgoła odwrotnego niż uczyniła pod koniec swoich rządów koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Oni wtedy rozbroili to państwo, a my to państwo bardzo mocno uzbroiliśmy w takie narzędzia, które w naszej ocenie w sposób skuteczny pozwolą ścigać mafię lekową – powiedział. Dodał, że śledztwa dotyczące mafii lekowej są "intensywnie prowadzone".

Ziobro był pytany dlaczego - skoro problem ma wynikać z posunięć poprzedniego rządu - ustawa pojawiła się dopiero w czwartym roku rządów PiS. - Sprawy związane z regulacją rynku leków nie leżą w obszarze kompetencji ministerstwa sprawiedliwości. Jednak w pewnym momencie prokuratorzy zaczęli sygnalizować, że nie dysponują odpowiednimi narzędziami - wyjaśnił minister.

Żeby pomóc pacjentom, aptekarze sprowadzają leki z innych miast.
Braki leków w Polsce. Aptekarz: "Coraz częściej odsyłamy pacjentów z niczym"

Do dobrze zorganizowanych grup przestępczych należą lekarze, farmaceuci i właściciele hurtowni. To oni wykupują z krajowych aptek lekarstwa i nielegalnie wywożą je za granicę, gdzie zysk na jednym opakowaniu jest kilkukrotny.

Braki leków w Polsce częściowo spowodowane są przez działania mafii lekowych.
Mafia lekowa. Zarabiają nawet 600 tys. zł miesięcznie. Patologia na olbrzymią skalę

Mechanizm działania takich grup przedstawiły dziennikarki "Superwizjera" TVN. Okazuje się, że przestępcy bez skrupułów otwierają lecznice w stodołach i zrujnowanych budynkach. Wszystko po to, by w tym łańcuszku pojawiała się jakaś "klinika" i medycy wypisujący recepty.

Jeszcze w lipcu minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił, że braki leków w aptekach to problem techniczny. - Problem z dostępnością do leków został rozwiązany, był problemem technicznym, związanym z globalnymi mechanizmami rynku farmaceutycznego. Mamy zapewnienia od producentów i wiemy z naszych danych, że te leki są już w Polsce - zapewniał.

W poniedziałek posłowie opozycji zażądali publicznie informacji od ministra Ziobry na temat tego, ile postępowań prokuratorskich jest prowadzonych w sprawie mafii lekowej.

Minister Ziobro był podczas wtorkowej konferencji pytany także o sprawę antysemickich wpisów sędziego Dudzicza. Szef resortu sprawiedliwości wskazał, że jako prokurator generalny nie chce być posądzany o wywieranie nacisków, więc nie będzie się do tego ustosunkowywał publicznie.

Sędzia KRS Jarosław Dudzicz
Antysemicki wpis. "Sędzia Jarosław Dudzicz nie pamięta"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-09-2019

PolakZiobro - a co ty i pis zrobiliście niby w tej sprawie, poza utworzeniem grupy przestępczej we własnym ministerstwie?

17-09-2019

Wislaza PO leki były, to teraz jest problem z lekami Panie Ziobro

17-09-2019

serekAfera lekowa --to dzieło Tuska -czy Mieszka i ???!!!! Bezczelność tego pana nie zna granic -cztery lata DOBREJ ZMIANY przynosi wymierne efekty

Rozwiń komentarze (470)