Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

"Mały ZUS już nie taki mały". Nadchodzi historyczna podwyżka składek

46
Podziel się:

Mały ZUS już nie taki mały, w przyszłym roku będzie wyższy o około 20 proc. To będzie historyczna podwyżka - napisał Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy InFakt, na platformie X.

"Mały ZUS już nie taki mały". Nadchodzi historyczna podwyżka składek
Składki w ramach tzw. małego ZUS-u wzrosną (East News, Karol Porwich)

Firma ta wylicza, że od stycznia do czerwca 2024 r. tzw. mały ZUS wzrośnie z 331,26 zł do 402,65 zł miesięcznie. To podwyżka o 71,39 zł. Poszczególne składki opłacane przez przedsiębiorców wyniosą:

  • składka emerytalna: 248,41 zł
  • składka rentowa: 101,81 zł
  • składka chorobowa: 31,18 zł
  • składka wypadkowa: 21,25 zł
  • fundusz pracy: brak.

Do powyższych kwot należy jeszcze doliczyć składkę zdrowotną, której wysokość uzależniona jest od wybranej formy opodatkowania.

Mały ZUS. Kto może skorzystać?

W drugiej połowie przyszłego roku składki w ramach tzw. małego ZUS-u znowu pójdą w górę. Kwota łączna wzrośnie z 341,72 zł do 408,16 zł, czyli o 66,44 zł miesięcznie.

Składki ZUS odprowadza niemal każdy przedsiębiorca, z wyjątkiem tych, którzy zarabiają miesięcznie tyle, ile wynosi minimalna pensja krajowa i nie muszą rejestrować swojej działalności gospodarczej. Od 2019 roku polscy przedsiębiorcy mogą skorzystać z preferencji przy opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne w postaci małego ZUS-u. To tryb dla przedsiębiorców uzyskujących niewielkie przychody.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(46)
Dejw
8 miesięcy temu
Puki jeszcze można i są możliwości trzeba chyba wiać z tego kraju do Niemiec. Tam jest mniejszy ZUS 5 lat działalności i prawo do niemieckiej emerytury w kwocie 10.000 zł. Nie wspomnę że nie ma czegoś takiego jak płacenie za specjalistów. Żeby można zrobić i raz w życiu za darmo operacje plastyczną.
Dejw
8 miesięcy temu
Nie omieszkam wspomnieć że ZUS tak z nas doi a emerytura będzie nie wiele większa od zasiłku dla kogoś kto w ogóle nie pracował.
Dejw
8 miesięcy temu
Mojej żonie w salonie kosmetycznym w tym roku zostaje na czysto 2000 zł. 10 dni pracuje na ZUS.to jakaś paranoja. A do lekarzy i tak musi chodzić prywatnie. Jeszcze ciągle nękanie przez sanepid. Mimo że mamy wszystko zrobione jak trzeba i porządek .
Dejw
8 miesięcy temu
20 lat prowadziliśmy działalność . Przez wysokość składki ZUS nie dajemy rady. Szukamy pracy .Tylko tak się zastanawiam jak wszyscy mali przedsiębiorcy zaczną szukać pracy to gdzie ona będzie ?
Ludwik
10 miesięcy temu
Ja po ukończeniu szkoły Studium Pracowników Medycznych i Społecznych od razu założyłem swój biznes jako Technik masażysta. Dobrze zarabiam, więc i spory zus płacę.
...
Następna strona