Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Mały ZUS. Ponad 211 tys. przedsiębiorców zainteresowanych

1
Podziel się:

Już ponad 211 tys. osób zgłosiło chęć korzystania z "małego ZUS-u", czyli ulgi, która uprawnia do opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne – poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Tylko od początku lutego do "małego ZUS-u" zgłosiło się blisko 50 tys. przedsiębiorców.

Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z "małego ZUS" i spełnia warunki do ulgi, powinien zgłosić się maksymalnie do 2 marca
Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z "małego ZUS" i spełnia warunki do ulgi, powinien zgłosić się maksymalnie do 2 marca (PAP, Tomasz Gzell)

Od 1 lutego 2020 r. weszły w życie zmiany w "małym ZUS-ie" dla przedsiębiorców. Przed zmianami z ulgi mógł skorzystać przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 67,5 tys. złotych. Od początku lutego kwota ta wzrosła do 120 tys. Według szacunków z nowej formuły programu może skorzystać nawet 320 tys. przedsiębiorców – przypomina PAP.

Zmiany, które zaczęły obowiązywać od lutego polegają na tym, że teraz kwota składek zależy od dochodu, a nie jak wcześniej od przychodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku.

Nie zmienił się za to sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek. Podstawa wymiaru składek nadal będzie musiała się mieścić między 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli w 2020 r. między 780 zł a 3136,20 zł).

Zobacz także: Obejrzyj: Jaki kredyt może wziąć mikroprzedsiębiorca?

Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z "małego ZUS" i spełnia warunki do ulgi, powinien zgłosić się maksymalnie do 2 marca. Dodatkowo w marcu powinien złożyć dokumenty rozliczeniowe za luty z informacją o rocznym przychodzie, dochodzie oraz formach opodatkowania.

Z "małego ZUS-u" wykluczone są firmy, które rozliczają się na podstawie karty podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT oraz te, które prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej). Z ulgi nie skorzysta także osoba, która wykonuje dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiła dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z "małego ZUS" i spełnia warunki do ulgi, powinien zgłosić się maksymalnie do 2 marca. Dodatkowo w marcu powinien złożyć dokumenty rozliczeniowe za luty z informacją o rocznym przychodzie, dochodzie oraz formach opodatkowania.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska przypomina, że Zakład uruchomił specjalną infolinię, gdzie konsultanci odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące zasad korzystania z ulgi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(1)
Haha
2 lata temu
Od tych firm proponuję zacząć kontrole. I tak nie wypracowują PKB, więc maj czas, żeby ugościć urzędników!