Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maja Kołodziejczyk
|
aktualizacja

Mama 4 plus: Emerytura dla matek z czwórką dzieci. Program wchodzi w życie już od 1 marca 2019. Sprawdzamy, komu przysługuje.

2
Podziel się:

Mama 4 plus: program wchodzi w życie od 1 marca 2019. Matczyne emerytury przysługują matkom, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci. Sprawdź, ile wyniosą świadczenia.

Mama 4 plus: Emerytura dla matek z czwórką dzieci. Program wchodzi w życie już od 1 marca 2019. Sprawdzamy, komu przysługuje.
Mama 4 plus: Emerytura dla matek z czwórką dzieci. Program wchodzi w życie już od 1 marca 2019. Sprawdzamy, komu przysługuje. (iStock.com)

Mama 4 plus — program wchodzi w życie od 1 marca 2019

Program Mama 4 plus wejdzie w życie od 1 marca. O minimalną emeryturę wartości 1100 zł brutto będą mogły ubiegać się matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci. Należy zaznaczyć, że wnioski o świadczenia przyjmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a będą mogły się o nie ubiegać kobiety po osiągnięciu wieku emerytalnego 60 lat. W sytuacji, gdy matka nie żyje lub porzuciła dzieci, świadczenia będą przysługiwać również ojcom czworga dzieci, po osiągnięciu 65 lat. Matczyne emerytury przysługują w takiej wysokości, by łącznie z pobieraną emeryturą nie przekroczyły minimalnej kwoty 1100 zł brutto. W przypadku braku prawa do emerytury świadczenie wyniesie 1100 zł.

Mama 4 plus – jak ubiegać się o świadczenie?

Osoby, chcące ubiegać się o przyznanie matczyny emerytury, powinny wypełnić wniosek udostępniony przez ZUS i oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej i majątkowej. Według ZUS przepisy ustawy określiły, jakim minimalnym okresem wychowania dziecka powinna wykazać się osoba składająca wniosek, co może mieć szczególne znaczenie, gdy dziecko przez pewien okres przebywały u rodziny zastępczej. W przypadku adoptowanych dzieci istotny jest również fakt, w jakim wieku dziecko zostało adoptowane (kilka czy kilkanaście lat). Pracodawcy ZUS przy badaniu sytuacji finansowej wnioskodawcy, biorą pod uwagę jedynie dochód osoby, która ubiega się oświadczenie (wysoka emerytura współmałżonka nie pozbawia prawa do świadczenia). Matczyne emerytury będą przysługiwały od pierwszego dnia miesiąca, w którym prezes ZUS lub KURS wyda decyzję o jego przyznaniu. Na wydanie decyzji ma 30 dni od momentu wyjaśnienia wszystkich okoliczności.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
DO WALKI NIE ...
5 lata temu
kobiety które wychowały dzieci i pracowały bez względu na ich ilość walczmy o dodatkową emeryturę za wychowywanie dzieci w wysokości 1100 zł, bo myśmy po godzinach pracy nei odpoczywały tylko pracowały w domu piorąc, gotując i sprzątając. TAKŻE DO WALKI O RÓWNE TRAKTOWANIE, WSZYSTKIE MATKI SĄ JEDNAKOWE, NAJPIERW CHOLERY PISOWSKIE SKŁÓCIŁY DZIECI NIE DAJĄC 500+ PIERWSZYM DZIECIOM TERAZ SIĘ PRZYPIEPRZYŁY PISOWCE DO NAS MATEK PRACUJĄCYCH I WYCHOWUJĄCYCH DZIECI.
jacku
5 lata temu
W naszym systemie emerytalnym pieniądze pochodzą ze składek pokolenia dzieci (w ZUSie nie ma żadnych pieniędzy) całe nasze zadłużenie konserwatywnie liczone na 1 bln złotych bierze się z dopłat do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, (razem z przyszłymi wypłatami emerytur szacowane jest nawet na 3 bln), gdyby w Polsce było dużo dzieci problem by nie istniał, dlatego popieram 500+ i emerytury matczyne