Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Mamy coraz więcej energii z fotowoltaiki. Zakładaną moc osiągnięto o 20 lat szybciej

18
Podziel się:

Moc osiągana na koniec maja z paneli fotowoltaicznych osiągnęła 10,2 GW. To oznacza, że w trakcie ostatnich 12 miesięcy podwoiła się, a sam udział fotowoltaiki w dostawach energii wynosi 7 proc. informuje portal wysokienapiecie.pl. To oznacza, że zakładaną przez Polskę moc udało się osiągnąć 20 lat szybciej.

Mamy coraz więcej energii z fotowoltaiki. Zakładaną moc osiągnięto o 20 lat szybciej
Panele fotowoltaiczne na dachu. Fotowoltaika domowa stale się rozwija (Getty Images, flik47)

Portal wysokienapiecie.pl przeanalizował dane pochodzące z Agencji Rynku Energii. Wynika z nich, że 7797,36 MW energii pochodzi z paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachach domów miliona polskich rodzin. W sumie z fotowoltaiki mamy 10221,6 MW. To wynik znacznie lepszy od oczekiwań.

W lutym ubiegłego roku przedstawiono politykę energetyczną kraju do 2040 r. Zakładała ona, że "źródła fotowoltaiczne osiągną dojrzałość ekonomiczno-techniczną po 2022 r. W 2030 r. moc zainstalowana może wynieść ok. 5–7 GW łącznie w mikroinstalacjach i w dużych instalacjach, zaś w 2040 r. aż 10–16 GW". Wysokienapiecie.pl podkreśla, że pierwszy z celów udało się osiągnąć 20 lat wcześniej.

Rozwój fotowoltaiki spada

Mimo tak dobrych danych podkreśla się "znaczący spadek tempa rozwoju energetyki słonecznej w Polsce". Jednakże nie należy jeszcze wieszczyć upadku tej technologii. Tylko w maju ponad 24 tys. obywateli zainstalowało na swoich domach 251 MW paneli. A to oznacza, że w ten sposób zainwestowano 1,2 mld zł.

Zgodnie z założeniami Instytutu Energii Odnawialnej do 2025 r. Polska osiągnie 20 GW mocy z fotowoltaiki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
Daniłka
2 miesiące temu
Dlatego coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznych, robią to zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Warto zawsze znalezc firme ,która rzetelnie zajmuje się montażem paneli, wtedy będziemy zadowoleni. Polenergia Fotowoltaika ma sporo realizacji, poza tym zajmują sie montażem na terenie całego kraju. Warto sobie do nich zajrzeć, jak ktoś zainteresowany.
ktr
2 miesiące temu
Czas na off-grid. Sam zainstalowalem panele i grzeje nimi wodę i dogrzewam centralne ogrzewanie. Oszczędności niesamowite, papierologii zero, cena 2x niższa niż w firmach instalatorskich i oczywiscie odpis podatkowy na ulgę termomodernizacyjną. Polecam.
DOBRA
2 miesiące temu
ENERGIA w wiadrze? Naładuj akumulator i daj sąsiadowi. Sąsiad zasili rodzinie sprzęt elektroniczny i oświetli dom.
MASZ
2 miesiące temu
fotowoltaikę i produkujesz za dużo? Pomóż sąsiadowi, który jej nie ma. Rozliczajcie się usługa za usługę. To najlepszy sposób magazynowania "dobrej energii" której wartość nie spadnie. Inaczej nie przetrwamy.
Jeronim
2 miesiące temu
Najpierw powinni zadbać o infrastrukturę, dopiero później zachęcać ludzi do zakładania paneli. Stare transformatory powinni wymienić na nowe z autoregulacją napięcia, bo aktualnie przy słonecznej pogodzie często w sieci jest 245-250V i potrafi przebić próg 253V. Mam kilka smart gniazdek, które wyłączają się gdy napięcie osiągnie 250V. Jest to denerwujące, bo potrafią wyłączać się co kilka minut. Przez wysokie napięcie w sieci żywotność urządzeń elektronicznych się skraca.