Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Losik
Jacek Losik
|
aktualizacja

Mandatów jest mniej, ale za to jakie! Oto jak niepokorni kierowcy zasilą budżet państwa

956
Podziel się:

Z początkiem roku wszedł w życie nowy taryfikator mandatów drogowych. Za przekroczenie prędkości grozi kara nawet 2,5 tys. złotych. Kierowcy ściągnęli nogę z gazu, ale i tak budżet państwa zasilą o wiele bardziej niż przed rokiem. Policja niechętnie o tym mówi, ale przykład jednego województwa pokazuje, że łączna wartość mandatów wzrosła o prawie 300 proc. - ujawnia money.pl.

Mandatów jest mniej, ale za to jakie! Oto jak niepokorni kierowcy zasilą budżet państwa
Od początku 2022 r. obowiązuje nowy, bardziej dotkliwy dla piratów drogowych taryfikator mandatów (PAP, Darek Delmanowicz)

Minął pierwszy miesiąc po drastycznej podwyżce mandatów za łamanie przepisów ruchu drogowego. Pewne efekty już widać. Yanosik podaje, że po wprowadzeniu nowego taryfikatora, kierowcy częściej jeżdżą z dozwoloną prędkością. Najważniejszego celu ustawodawcy nie udało się jednak osiągnąć.

Ze statystyk przedstawionych money.pl przez Komendę Główną Policji wynika, że w styczniu 2021 i 2022 r. doszło do niemal takiej samej liczby wypadków, rannych i ofiar śmiertelnych na drogach w Polsce. Chociaż są województwa, np. łódzkie, małopolskie i lubuskie, w których sytuacja się poprawiła.

Wpływ na bezpieczeństwo na drogach to tylko jeden z aspektów wyższych mandatów, który zbadaliśmy. Przyjrzeliśmy się również temu, o ile wzrosła łączna wartość kar nakładanych na kierowców w styczniu 2021 r. i 2022 r. Efekt nowego taryfikatora jest wyraźnie widoczny.

Trzy razy więcej za mniej mandatów

O łączną wartość mandatów poprosiliśmy wszystkie komendy wojewódzkie policji, a także stołeczną. Niemal wszystkie odpowiedziały (dwukrotnie), że takich statystyk nie prowadzą. Okazuje się jednak, że nie do końca tak jest. Czego dowodzi KWP Opole, która jako jedyna w pełni udzieliła odpowiedzi na pytania money.pl.

Opolscy policjanci, jak czytamy w mailu nadesłanym do redakcji, w styczniu 2021 r. wystawili 5258 mandatów karnych za przekroczenie prędkości. KWP Opole podaje, że opiewały na łączną kwotę 579 tys. zł.

KWP informuje, że w styczniu tego roku mundurowi wystawili mandaty za zbyt szybką jazdę na kwotę w sumę 1 468 600 zł. To niemal trzy razy więcej. Mimo tego, że kar nałożyli mniej, bo 4865. Reasumując — ok. 8 proc. kierowców mniej zapłaci o ok. 150 proc. więcej.

Zobacz także: Kto zapłaci za Polski Ład? "300 tys. gospodarstw dosypie 16 mld zł"

Potężny zastrzyk pieniędzy z mandatów

Pozostałe komendy wojewódzkie nie zdradziły wartości wystawionych mandatów za zbyt szybką jazdę, ale większość podała, ile kar za to wykroczenie nałożono w styczniu 2021 r. i 2022 r. na kierowców.

Więcej piratów drogowych policjanci ukarali m.in. w woj. kujawsko-pomorskim (wzrost o 447 do 10 892), warmińsko-mazurskim (o 2193 do 6861), łódzkim (o 539 do 8456) oraz podlaskim (o 2792 do 9019).

Liczba mandatów za niedozwoloną prędkość w porównaniu do stycznia 2021 r. zmalała natomiast m.in. w woj. lubuskim (spadek o 334 do 3119), świętokrzyskim (o 1371 do 5727), lubelskim (o 1056 do 12 126), a także w Warszawie (o 3396 do 5683).

Wszystkie kary — bez znaczenia, czy za złamanie przepisów drogowych, czy innych — wystawiane przez policję trafiają na konto Urzędy Skarbowego w Opolu. Skarbówka poproszona o podanie kwoty mandatów za wykroczenia na drogach odpowiada, że nie ma osobnych danych dot. tego typu wykroczeń. Niemniej — dowiedzieliśmy się, jaką wartość miały wszystkie kary nałożone na policję w styczniu 2021 r. i 2022 r.

Bożena Kaleta, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Opolu informuje, że w styczniu 2022 r. policjanci wystawili kary o wartości ponad 95 mln zł, a dokładnie: 95 671 759,19 zł. To zdecydowanie więcej niż przed rokiem. W styczniu 2021 r. mundurowi wystawili bowiem mandaty na łączną wartość 50 585 844,37 zł. Odnotowaliśmy zatem rok do roku wzrost o ok. 45 mln zł, czyli prawie o 90 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(956)
Patriotka
2 lata temu
Było by inaczej gdyby benkłamca jarek jeżdżący w foteliku jeździł sam samochodem! Oszust jarek zarzucał PO że stawiają za dużo fotoradarów a co robi dziś sam ? Nie lubię PO ani PiS bo to złodzieje i oszuści od Balcerowicza do Jarka włącznie z szumowskimi ,obajtkami, sasinami wybory pocztowe, respiratory, maseczki,szczepionki itd..mafia PIS!
Pola
2 lata temu
PiS stworzył totalitarne państwo by niszczyć Polaków zdrowotnie i gospodarczo! Nie dba się o Polaków tylko o kasę dla pasożytów w rządzie! Dlaczego nie wprowadza się kamizelek odblaskowych dla rowerzystów tak jak UK ! Bezmyślnie wchodzą piesi pod samochody bo mają bezwzględne pierwszeństwo to chore!
Adi
2 lata temu
Widać żeto skok na kasę dają coraz więcej władzy policji armia kacza już każde pasy okupuje bo po 1500 zł za ofiarę się kasuje nie
heian
2 lata temu
Właśnie w ten weekend chciało im się wlepić mi mandat za jazdę 140 na dwujezdniowej ekspresówce przy idealnych warunkach i umiarkowanym ruchu (zatrzymało mnie nieoznakowane BMW). Dozwolona prędkość na tym odcinku to 120, więc "tylko" 3 stówy i 4 punkty (+nerwy i stracone 15 minut). Przez dzielny patrol spóźniłem się na ważne spotkanie. Zagrożenie w ruchu drogowym, jakie spowodowałem swoją jazdą, było zerowe (mam 30 lat doświadczenia za kierownicą bez wypadku, do tego doświadczenie za sterem motocykla - 140 to naprawdę nie jest prędkość, która robi na mnie jakiekolwiek wrażenie). To tyle w temacie mandatów i nadmiernej prędkości...
haw
2 lata temu
widac "nadmierna predkosc niedostosowana do warunkow drogowych" nie jest w rzeczywistosci tak czesta przyczyna wypadkow jak wpisuja policjanci w statystykach. moze by tak zaczac od rzetelnie wypelnianych protokolow wypadkow, a nastepnie zidentyfikowac i poprawic rzeczywiste problemy na naszych drogach, zamiast odfajkowywac na odpier***?
...
Następna strona