Notowania

kryptowaluty
08.01.2019 20:19

Manipulowali cenami 300 kryptowalut. Także Bitcoinem

Sztucznie pompowali ceny kryptowalut, aby potem sprzedać je drożej. Nawet o 20 proc. Manipulacje nie ominęły też Bitcoina – podaje cinkciarz.pl

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: Scott Olson)

Pompuj i porzuć (and. pump and dump) – tego schematu używali użytkownicy dwóch platform, aby sztucznie podbić i drogo sprzedać kryptowaluty. Takie działanie dotyczyło 300 różnych środków cyfrowych, w tym Bitcoina. Takie są ustalenia naukowców z Nowego Jorku, Tulusy i Tel Awiwu, a opisuje je portal cinkciarz.pl.

Ministerstwo Finansów ma problem z kryptowalutami

Manipulacje miały miejsce na dwóch platformach służących do komunikacji – Discord i Telegram. Pomiędzy styczniem, a lipcem ubiegłego roku, wysłano z nich ok. 4 tys. sygnałów typu pompuj i porzuć. Spekulanci chcieli w ten sposób drogo sprzedać, tanio kupiony środek cyfrowy.

Taką manipulację tym łatwiej udaje się przeprowadzać, im mniejsza jest wartość rynkowa kryptowaluty. Schemat najbardziej dochodowy okazywał się wśród kryptowalut, które były poniżej 500 miejsca wg. rankingu Coinmarketcap.

Średni wzrost cen przy sygnałach z Discorda wynosił 23,23 proc., a przy Telegramie 18,74 proc. Także największa kryptowaluta – Btcoin – też nie oparła się manipulacji. Choć w przypadku tego środka pojawiło się zaledwie 1,7 proc. sygnałów typu pompuj i sprzedaj.

Największą kryptowalutą cały czas pozostaje Bitcoin, z ponad 50-procentowym udziałem w rynku. Nie chroni go to jednak przed manipulacją cenową. Mimo że tylko 1,7 proc. sygnałów z Discorda i Telegrama dotyczyło bitcoina, pokazuje to, że zjawisko pompowania i porzucania może dotykać każdej kryptowaluty.

Na rynku jest ok. 2 tys. cyfrowych walut. Manipulacjami zajmowały się m.in. amerykański Departament Sprawiedliwości oraz SEC (przyp. red. – odpowiednik polskiego KNF).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-01-2019

Airdrops.toTo żadna nowość, takie manipulacje to codzienność, były nawet podejrzenia, że wzrosty bitcoina w 2013 też były efektem manipulacji rynkiem.

08-01-2019

Bit coinKto to pisał pewnie robił kopiuj wklej i dodał coś tam od siebie i tego właśnie nie mogę zrozumieć.O takich rzeczach powinien pisać ktoś co się … Czytaj całość

09-01-2019

EurekaSerio to cały artykuł ? Ma sens pisac o niczym ? Takie wlasnie odniosłem wrażenie czytając ten tekst. Na litość, niech ktoś sprawdza na tym portalu … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)