Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Mapa zarobków. Gdzie w Polsce pensje są najwyższe?

16
Podziel się

W trzech województwach przeciętne miesięczne wynagrodzenie przekroczyło 6 tys. zł brutto, a w regionie warszawskim stołecznym 7 tys. zł brutto, wynika z danych GUS za pierwszy kwartał 2021 roku.

Mapa zarobków. Gdzie w Polsce pensje są najwyższe?
Mapa zarobków. Gdzie w Polsce pensje są najwyższe? (Adobe Stock)
bErtGzqt

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w pierwszym kwartale 2021 roku wyniosło 5681 zł, podał GUS. W porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku wzrosło o 6,6 proc.

Czy to duży wzrost? Mniejszy niż odnotowany w pierwszym kwartale 2020 roku, czyli tuż przed epidemią koronawirusa w Polsce, kiedy płace poszły w górę średnio o 7,7 proc. w skali roku.

Podana przez GUS kwota 5681 zł miesięcznie to wartość brutto. Po odjęciu składek na ubezpieczenia społeczne i zaliczek na podatek "na rękę" zostaje ok. 4094 zł

bErtGzqv

Nie zaszczepisz się, nie wejdziesz do pracy. Przedsiębiorcy apelują do rządu

Zarobki w Polsce są zróżnicowane ze względu na branżę. Biorąc pod uwagę sekcje PKD, w pierwszym kwartale najlepiej płacono w IT (10007 zł brutto miesięcznie), a najgorzej w branży zakwaterowanie i gastronomia (3964 zł brutto).

Są też zróżnicowane regionalnie. Trzy województwa, w których średnie płace w pierwszym kwartale były najwyższe to: pomorskie, dolnośląskie oraz małopolskie. W tych województwach średnie miesięczne zarobki brutto wynosiły ok. 6070 zł. To ok. 4370 "na rękę".

bErtGzqB

Niewiele mniej płacono średnio w województwie śląskim, gdzie średnia miesięczna pensja była zbliżona do 6 tys. zł i wyniosła dokładnie 5909 zł brutto.

Na drugim miejscu znalazły się województwa warmińsko-mazurskie oraz podkarpackie ze średnimi zarobkami ok. 5310 zł miesięcznie, co daje ok. 3830 zł "na rękę". Do województw, gdzie średnie pensje są najniższe zaliczyć można też lubuskie z wynikiem 5385 brutto.

bErtGzqC

Średnie miesięczne zarobki brutto w województwie pomorskim, dolnośląskim oraz małopolskim są zatem o ok. 750 zł wyższe niż w warmińsko-mazurskim czy podkarpackim.

Różnica ta rośnie jeszcze bardziej, jeśli porównamy regiony z najniższymi pensjami do regionu warszawskiego stołecznego, gdzie średnie wynagrodzenie brutto wynosi 7405 zł (czyli ok. 5300 zł na rękę). To o 2095 zł brutto więcej od średniej płacy na Warmii i Mazurach czy na Podkarpaciu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErtGzqW
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
z ok. KIELC
4 tyg. temu
w KIELCACH 2600 netto to jest bardzo dobrze , najmniej to zarabia Ochroniarz ok. 1950 zł , no i musi jeszcze mieć tą Prace . Tak wygląda polski niewolniczy Kapitalizm .
Warmiak
4 tyg. temu
Zapraszam na Warmię tu umowa zlecenie często nocki za które nie ma dodatku bo zlecenie no i 2100 Neto I taki detektorem potrafi ci w twarz powiedzieć że i tak dużo zarabiacie
Marjusz
4 tyg. temu
Gdzie się nie pojawię na budowie spotykam prywaciaży co narzekają na brak ludzi. Rozmawiam z ich pracownikami o zarobkach są zawsze wspaniałe. Najniższa krajowa reszta pod stołem, jak dobry mieśiąc to 3800 na ręke dostaną...
bErtGzqX
Gdańszczanin
4 tyg. temu
Ogólnie uważam że przeżyć za 6000 zł brutto (4000zł netto) jest ciężko. Opłaty za mieszkanie to prawie 2k miesięcznie, do tego wyżywienie przy obecnych kosztach prawie 1,5k na osobę, bilety na komunikację, ubezpieczenie auta i koszty benzyny a i chciałbyś coś odłożyć aby nie życ od 1 do 1, nie mówiąc już o wakacjach. Takie normalne zarobki pozwalające żyć godnie to co najmniej 8k na rękę.
Ela
4 tyg. temu
zarabiam najniższą krajową na 3 zmiany i takich ''piniendzy na łoczy nie widziałam'' w Kujawsko-pomorskim :/