Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Chaos w szczepieniach. Skierowania z czwartku częściowo są jednak ważne

10
Podziel się:

Część osób z roczników 1962-81, które zapisały się w czwartek na szczepienie, będzie mogła je zrealizować w zaplanowanym - wynika z rządowego rozporządzenia. Rząd zamknął też furtkę pozwalającą uczęszczać na zajęcia sportowe członkom "kadr narodowych".

Chaos w szczepieniach. Skierowania z czwartku częściowo są jednak ważne
Roczniki 1962 - 81 mogą się jednak zaszczepić. Terminy nie zostały skasowane (PAP, EPA, Luca Zennaro)
bEKhToCt

Osoby z roczników 1962-1981, którym wystawiono skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19 na termin do 5 kwietnia, są uprawnione, w okresie ważności tego skierowania, do poddania się temu szczepieniu - wynika z nowelizacji rozporządzenia, które w czwartek wieczorem opublikowano w Dzienniku Ustaw. Terminy szczepień pozostałych osób zostaną przesunięte.

Mowa o nowelizacji rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Z nowej wersji rozporządzenia wynika, że z wyjątkiem tych osób, które zdążyły uzyskać termin szczepienia do 5 kwietnia, wszystkim czterdziestolatkom termin szczepienia zostanie przełożony na okres po 10 maja.

bEKhToCv

Każdy pacjent otrzyma telefon z infolinii z propozycją konkretnego terminu. W tym celu skontaktuje się z nimi konsultant lub otrzymają automatyczny komunikat. System błędnie uwolnił dla nich kwietniowe terminy, stąd konieczność odroczenia daty, by – jak tłumaczył pełnomocnik ds. programu szczepień i szef KPRM Michał Dworczyk – zaszczepić w pierwszej kolejności osoby starsze, powyżej 60 lat, które narażone są na najcięższy przebieg COVID-19.

Zobacz także: Szymon Hołownia chce dymisji Michała Dworczyka. Jest reakcja z rządu

Wcześniej w rozporządzeniu nie określono, w jakiej kolejności szczepione będą osoby z roczników 1962-1981. Mimo tego w czwartek rano Michał Dworczyk - pełnomocnik rządu ds. szczepień - poinformował, że dla osób w wieku 40-59 lat, które wypełniały od stycznia formularz deklarując gotowość do zaszczepienia się, zostały wystawione e-skierowania i otworzono możliwość do rejestracji na konkretny termin szczepienia.

bEKhToCB

Wcześniej w czwartek Dworczyk mówił o tym, że wcześniej rząd informował, że pierwszeństwo zapisów na szczepienie będą mieli ci, którzy wypełnili deklaracje o gotowości do zaszczepienia się.

Najnowszy komunikat rządu na temat szczepień osób z roczników 1963-82 jest taki, że osoby w wieku 50-59 lat zaszczepią się już w uzgodnionych w czwartek terminach.

Pozostałe osoby w wieku 40-59 lat, którym nie udało się tego zrobić w czwartek, a wcześniej deklarowały taką chęć poprzez formularz, będą umawiane na terminy również w drugiej połowie maja.

bEKhToCC

Równocześnie - zgodnie z zapowiedzią rządu - od 12 kwietnia, codziennie uruchamiane będą zapisy dla kolejnych roczników, począwszy od osób w wieku 59 lat. Wtedy właśnie będą zapisywane osoby w odpowiednim wieku, które nie dokonały wcześniej zgłoszenia.

12 kwietnia taką szansę otrzyma rocznik 1962, 13 kwietnia – rocznik 1963, 14 kwietnia – rocznik 1964, 15 kwietnia – rocznik 1965, 16 kwietnia – rocznik 1966, 17 kwietnia – rocznik 1967, 19 kwietnia – rocznik 1968, 20 kwietnia – rocznik 1969, 21 kwietnia – rocznik 1970, 22 kwietnia – rocznik 1971, 23 kwietnia – rocznik 1972, 24 kwietnia - 1973.

Rozporządzenie precyzuje również możliwość korzystania z obiektów sportowych przez zawodowców. Do tej pory baseny czy siłownie były niedostępne w wyłączeniem członków "kadry narodowej polskich związków sportowych". W znowelizowanym rozporządzeniu określono tę grupę jako "członków kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich."

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKhToCW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Koneser
7 miesięcy temu
Jako sześdziesięciolatek zostałem oszukany, nie miałem wyboru szczepionki. Jestem już zaszcepiony 1 dawką astrazeneci, druga 17 czerwca. Będąc cwaniakiem mogłem nie zapisywać się w przedziale mojego wieku. Teraz dużo młodsi będą zaszczepieni dwoma dawkami przed seniorami o których tak pan Dworczyk się martwił. Po prostu uczciwi lub inaczej naiwni zostali oszukani. Zapamiętam to do dnia wyborów.
Ewka
7 miesięcy temu
Jak mają tyle szczepionek to dlaczego szczepieni Astrą Zeneka muszą czekać na drugą dawkę 12 tyg jak już wiadomo że to zbyt długa przerwa!?
60 latek
7 miesięcy temu
Młodzi Pfajzerem, a po 60 Astra. Tak rząd o 60 latków schorowanych dba. Terminy mają 50 latkowie wcześniej niż starsi. Brak słów. Zapamiętamy to przy urnach wyborczych.
bEKhToCX
Tyle i aż tyl...
7 miesięcy temu
Szczepienia tą TRUCIZNĄ zwaną szczepionką nie są obowiązkowe bo przed niczym nie chronią tak jak i SZCZEPIONKI PRZECIWKO SEZONOWEJ GRYPIE ...
poime
7 miesięcy temu
Jak dobrze zrozumiałam Dworczyka wczoraj powiedział, że czterdziestolatkowie którzy otrzymali termin szczepienia na 2-3 kwietnia będą mogli się zaszczepić. Po tej dacie już nie a infolinia zadzwoni i zaproponuje im termin w drugiej połowie maja. Z tego artykułu zrozumiałam, że noc przyniosła nową obietnicę i wszyscy zapisani 40latkowie mogą się szczepić. Przecież to jawny szwindel.