Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KRO
|

Koronawirus. 40-latkowie mają terminy szczepień przed seniorami

6
Podziel się

- Podjęliśmy decyzję o uruchomieniu zapisów i terminów dla osób, które rejestrowały się od stycznia deklarujących chęć szczepień - powiedział szef KRPM Michał Dworczyk na konferencji prasowej zwołanej po niespodziewanych zmianach w Narodowym Programie Szczepień, które umożliwiły młodszym osobom rejestrację na szczepienia przeciwko koronawirusowi.

Koronawirus. 40-latkowie mają terminy szczepień przed seniorami
Szczepienia na koronawirusa. Minister Michał Dworczyk tłumaczy wpadkę systemu. (Flickr, KPRM)
bEhVAuKt

Artykuł aktualizowany

- Dzisiaj w nocy uruchomiliśmy e-skierowania dla osób, które zgłosiły się wcześniej w wieku od 40 do 59 lat w styczniu, lutym lub marcu. Łącznie takich osób zgłosiło się 680 tys. w tym 40-latkowie to ok. 350 tys - wyliczał Michał Dworczyk.

Szef KRPM przyznał się też do błędu. Jak zaznaczył, zawsze jest do dyspozycji premiera i gotowy podjąć inne działania, ale złożenia dymisji nie rozważa. - Miały miejsca dwa potknięcia: błąd sytemu oraz błąd komunikacji, która powinna być wczoraj bardzie efektywna. Za te dwa potknięcia przepraszamy. - przyznał.

bEhVAuKv

- Założenie było takie, że te osoby zaczną być obdzwaniane dziś od rana z propozycjami terminów, przy czym grupa 40-latków miała otrzymywać terminy na 1. i 2. połowę maja. Przez błąd systemu te osoby zostały zapisywane też w kwietniu - tłumaczył.

Wszystkie osoby zapisane błędnie na kwiecień dostaną informację o zmianie terminu w piątek.

- Mamy 1,8 mln wolnych terminów w kwietniu i maju. Teraz dokładamy na kwiecień dodatkowe kolejne pół mln slotów, czyli będziemy mieli 2,3 mln miejsc - wyliczał szef KRPM. Jak dodał. w środę została podjęta decyzja, że dostaniemy blisko 1 mln szczepionek Pfizer, które mieliśmy otrzymać jesienią.

- W ostatnich dniach zobaczyliśmy zdecydowany spadek dynamiki rejestracji osób powyżej 60 roku życia na szczepienia - przyznał szef KPRM.

bEhVAuKB
Zobacz także: Paszporty szczepionkowe. Przedstawiciel linii lotniczych mówi, jakie są problemy

Nocna zmiana w Narodowym Programie Szczepień

O co chodzi? W nocy w czwartek 1 kwietnia internet zalały relacje użytkowników mediów społecznościowych, którzy przekonywali, że udało im się zarejestrować na szczepienia, mimo że nie mają 60 lat. A to obecnie jest dolna granica wieku osób uprawnionych do zapisów.

bEhVAuKC

- Skierowania pojawiły się u części osób, które wyraziły chęć szczepień z wyprzedzeniem. Chcemy w ten sposób wypełnić wolne miejsca w terminarzu - uspokajał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Wyjaśnił też, że dodatkowe skierowania pojawiły się u osób od 40. do 60. roku życia.

Nie wszyscy skorzystali ze zwolnionej puli terminów. Z ustaleń money.pl wynika, że skierowania wysyłane w nowym trybie powędrowały do w sumie około 670 tys. osób.

Szybko jednak okazało się, że młodsze osoby dostawały terminy szczepień przed seniorami, którzy na swój moment przyjęcia preparatu muszą czekać nawet miesiąc. Dlatego też rząd wstrzymał akcję wypełniania dziur w terminarzu młodszymi osobami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEhVAuKW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Udu
3 miesiące temu
Hej "Acotam". Muszę odpowiedzieć na Twoje insynuacje. Czterdziestoletni POpaprańcy się szczepili. A moi ponad siedemdziesięcioletni rodzice nie mieli jeszcze terminu.
Chyba
3 miesiące temu
trzeba było zaszczepić zięcia. To dla wszystkich na jeden dzień zrobili okienko. Tak to działa. Syn ma dwa tiry to cała branża bierze dopłaty i to takie, że lepiej było stać jak jeździć.
kkk
3 miesiące temu
jestem jednym z tych 670 tysięcy.I nic mie dostałem! Kpina!
bEhVAuKX
Acotam
3 miesiące temu
"dostaną informację o zmianie terminu w piątek" - tylko kto to zweryfikuje? Ci co wójtowi z Pcimia oświadczenia majątkowe kontrolowali? No, ale potwierdził minister już, że ci co mają na jutro i pojutrze, niezależnie od wieku, zostaną zaszczepieni. A kto wiedział, żeby się, powiedzmy o 1:23 logować, i łapać termin na jutro? Czy przesyłano to info tak samo jak "przekaz dnia" dla posłów PiS?
Acotam
3 miesiące temu
Ojtam, ojtam, mają terminy ci co mieli mieć. Kto wiedział na czas, że będzie "dziura w systemie" i będzie można przepchać siebie, żonę, córkę, siostrzeńca i kochankę bez kolejki? Szary Kowalski? Budka z PO? Nie żartujmy. Taka mała nagroda dla aktywu partyjnego, żeby uspokoić wewnętrzne nastroje. Martwicie się o swoje rodziny - don't worry - zaszczepimy je przed świętami, przed tymi staruchami. Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze od innych. Szczególnie te co mają poufną informację z partii, i są więcej warte od motłochu. .... Sorry, błąd w systemie. Żona do zarządu państwowej spółki, zięć na kontrakt na parówki czy maseczki, dotacja dla firmy braciszka, no i szczepienia dla całej rodzinki, bez kolejki. A co!