Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Mateusz Morawiecki chce zmiany zasad. Chodzi system EU ETS

13
Podziel się:

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zaproponuje zmianę systemu handlu emisjami CO2. Ceny uprawnień w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) doszły już do 90 euro. Premier chce, żeby handel uprawnieniami do emisji ograniczony miał być tylko do uczestników tego rynku. - Dzisiaj mamy do czynienia z narastającym zjawiskiem spekulacji na tym rynku — tłumaczył wzrost cen szef polskiego rządu.

Mateusz Morawiecki chce zmiany zasad. Chodzi system EU ETS
Mateusz Morawiecki chce zmiany zasad handlu uprawnieniami CO2 (Wojciech Olkuśnik)

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że na forum Rady Europejskiej zaproponuje zmianę systemu handlu emisjami CO2.

- Kiedy ten system został utworzony, główne filary tego systemu zostały zatwierdzone przez rząd Donalda Tuska, na przełomie 2013 i 2014 roku. System ten opierał się przede wszystkim o to, że te przedsiębiorstwa, te firmy, które potrzebują uprawnień do emisji CO2, albo te uprawnienia dostają w sposób darmowy, albo muszą je skupić z rynku — mówił na konferencji prasowej Morawiecki.

Morawiecki krytykuje rynek handlu emisjami CO2

Zdaniem Morawieckiego znaczący wzrost cen tych aktywów przekłada się na wzrost cen energii w Polsce i innych krajach UE.

Zobacz także: Miłość w rządzie. Minister finansów komentuje

- Powstał pewien rynek handlu emisjami CO2. Liczba jego uczestników była wtedy zasadniczo ograniczona. Dzisiaj mamy do czynienia z narastającym zjawiskiem spekulacji na tym rynku. Banki, fundusze inwestycyjne, emerytalne, powiernicze — różni gracze rynku finansowego — mogą wejść na ten rynek i zakupić uprawnienia do emisji. Pojawiają się nowi gracze, z gigantycznymi portfelami i wpuszczają ogromny strumień pieniędzy do tego systemu — to cena uprawnień rośnie — powiedział Morawiecki.

Ceny uprawnień przekraczają 90 euro

Premier mówił o tym, że obecnie cena uprawnień przekracza 90 euro za tonę emisji, podczas gdy na początku roku wynosiła ok. 30 euro. Szef rządu zapowiedział, że na posiedzeniu Rady Europejskiej zaproponuje, by odejść od tego systemu.

- Prosta reguła: niech handel uprawnieniami do emisji ograniczony będzie tylko do uczestników tego rynku. Do tych uczestników, którzy potrzebują mieć te uprawnienia. Nie wpuszczajmy na ten rynek banków, bogatych graczy, którzy podnoszą cenę — powiedział Morawiecki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
E600
2 lata temu
Ciekawe, bo budżet zarobi w tym roku 20-25 mld zł na emisjach co2, co zrobiono z tymi pieniędzmi?
Paweł
2 lata temu
Premier Morawiecki stawia uczciwą i antyspekulacyjną propozycję. Nie rozumiem w czym problem ?
poldi
2 lata temu
Mateuszku przespałeś najważniejsze! Zlikwidowałeś polskie górnictwo i nic nie zrobiłeś w kierunku tworzenia i rozwoju alternatywnych źródeł energii. Komuchy z UE rozegrały cię mistrzowsko!
Hmm
2 lata temu
Ludzie, przecież rynek finansowy to jakaś fatamorgana szaleńca jest. Gdyby porównać ilość pieniędzy na rynku w rękach korporacji, funduszy i różnych infrtumentow finansowych, często tak oderwanych od rzeczywistości jak derywatywy, z ilością realnych pieniędzy jakie posiadaja zwykli zjadacze chleba, to my nie jesteśmy nawet pchłą na psie, ani nawet nie na stadzie psów. To że jeszcze żyjemy ma prawdopodobnie związek ze starą zagwozdką nazistów, że wszystkich na raz się nie da
mis
2 lata temu
garaja wiekie banki i fundusze na wszystkim co sie da na ropie gazie na przenicy itd. dlatego powinni tego grania zabronic zywnosc drozeje bo wielki bank zagral na zwyzke przenicy itd.