Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Spekulacja uprawnieniami do emisji CO2. Morawiecki chce zmian

219
Podziel się:

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w wywiadzie dla "Super Expressu", że zamierza zaproponować Radzie Europejskiej zmianę w przepisach, które pozwoli na zahamowanie spekulacji uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Jak twierdzi polski premier, kupowanie uprawnień przez banki czy fundusze inwestycyjne prowadzi do wzrostów cen m.in. na rynku materiałów budowlanych.

Spekulacja uprawnieniami do emisji CO2. Morawiecki chce zmian
Morawiecki o spekulacji na rynku emisji CO2. (Adobe Stock, ©konik60 - stock.adobe.com)
bFfCiIOd

Jak mówi Morawiecki, na podwyżkę cen materiałów budowlanych, podobnie jak we wszystkich przemysłach energochłonnych, wpływają podwyżki ceny emisji dwutlenku węgla.

"Jeszcze cztery lata temu uprawnienia kosztowały 7 euro, a dzisiaj to jest ponad 70 euro za tonę. Dziesięciokrotny wzrost" – zauważył Morawiecki.

Premier chce zmian

To – jak twierdzi premier – "automatycznie przekłada się na wyższe koszty żywności, wyższe koszty transportu, wyższe koszty właśnie materiałów budowlanych".

bFfCiIOf
Zobacz także: Inwestowanie krok po kroku. mBank i WP webinary
"Na posiedzeniu Rady Europejskiej w połowie grudnia zaproponuję, aby zaprzestać możliwości spekulowania uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, czyli żeby tylko podmioty energochłonne i inne, które muszą mieć uprawnienia do dwutlenku węgla, mogły nimi handlować, a nie na przykład banki czy fundusze inwestycyjne, które spekulują i w związku z tym windują ceny jeszcze wyżej" – dodał.
bFfCiIOl

Budowa droga jak nigdy

Ceny materiałów budowlanych wystrzeliły w ostatnim roku do poziomów, jakich od dawna nie widzieliśmy. Jak wynika z analizy Grupy PSB Handel, średnio ceny wzrosły o 20,5 proc. w ciągu roku.

Najbardziej podrożały płyty OSB, bo aż o 101 proc. Wzrosty cen odnotowano we wszystkich 20 grupach towarowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFfCiIOG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(219)
Neos
5 dni temu
Bańka na uprawnieniach CO2 chcą zarżnąć biedne i rozwijające się kraje. W moim regionie padły już 3 zakłady szwalnicze bo na prąd nie worobiły. Pozamykają wszystkie fabryki a potem będzie deficyt towarów. Chory świat.
Czytelnik
2 miesiące temu
A morze tak Panie Morawiecki poruszy Pan temat Rady Polityki Pieniężnej i to jak ona rujnuje obywateli poprzez podnoszenie stóp procentowych. Nie dość że po drożyznach zostaje mało w portfelu to jeszcze to jeszcze Glapiński i ekipa winduje stopy procentowe do góry przez co ludziom zostaje jeszcze mniej w portfelu. Jeszcze niedawno stopa podstawowa wynosiła 0.01 pp a teraz ile??? Ilukrotnie podniósł stopy do góry??? Tego Pan nie widzi???! Tego się Pan nie czepia? No jasne że nie bo to jest dla Was rządzących dodatkowe pieniądze. Dużo pieniędzy!. To jest błędne koło. on podnosi stopy a przedsiębiorcy przez to ceny za towary i usługi żeby sobie odbić podwyżkę stóp procentowych bo dlaczego oni mają być stratni! Jeśli dalej będzie podnosił stopy to przedsiębiorcy będą podnosić ceny. Nie trzeba szkoły żeby zrozumieć to. Ale trzeba szkoły żeby zrozumieć głupie jego myślenie o ile w ogóle da się to zrozumieć.
Zenek
2 miesiące temu
panie Morawiecki co zrobiłem przez lata rządzenia, by w Polsce zwiększyć OZE, nic, kiełbasa wyborcza dla głupiego ludu, byle tylko słupki rosły, co za szambo
bFfCiIOH
Pikuś
2 miesiące temu
Jak my zarabialiśmy na tych certyfikatach A tak było... To ok Jak odwrotnie... to złodzieje
Gryfwald
2 miesiące temu
Panie Premierze a Wy sprzedajecie zamiast wtłoczyć je w energetykę, co może powiesz prawdę jak przyczyniacie się do wysokich cen energii?
...
Następna strona